200 milyon dolarlık yeni fon getiriyor

200 milyon dolarlık yeni fon getiriyor

Boğaziçi Ventures, perakende, finans, eğitim, eğlence ve sağlık gibi farklı sektörlerde yatırımları olan Dubai merkezli MBF Holding ile fon kuruyor. 2020’de devreye girecek bu fon ile Türkiye’deki teknoloji şirketlerine 200 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Boğaziçi Ventures ile Merkezi Dubai’de olan MBF Holding arasında bir fon kurulması ve 200 milyon dolarlık yatırımın Türkiye’ye getirilmesi konusunda protokol imzalandı.

Fon tamamen teknoloji şirketlerine yatırım yapmak üzere kurulacak. Hedef, başarılı teknoloji girişimlerini desteklemek, çok yönlü destek mekanizmaları ve uluslararası işbirlikleri oluşturarak Türkiye’den doğan global başarı hikayelerini çoğaltmak. Tüm altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra 2020 yılında yatırımların başlaması planlanıyor.

TÜRKİYE’DE POTANSİYEL VAR
Fonun kapsam alanı Doğu Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu bölgesi olarak belirlendi. Yatırımların yüzde 70’i Türkiye’de, yüzde 30’luk bölümü ise bölgedeki diğer ülkelerde yapılacak.

Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özistek, “Çünkü bölgede teknoloji şirketlerinin yoğun olduğu ülke Türkiye ve Türkiye’nin teknoloji şirketlerinde global başarı yakalayabilecek büyük potansiyel var. Dört yıl içerisinde 30 civarında yatırım yapmayı planladık” diyor.

Merkezi Dubai’de olan MBF Holding, perakende, finans, eğitim, eğlence ve sağlık gibi farklı sektörlerde yatırımları olan bir grup. MBF Holding’in yatırımları arasında Jumeirah Beach Residence (JBR) Hastanesi, Nad Al Hammer Okulu, Nad Al Hammer Bahçeleri isimli konut projesi, Abu Dabi’deki Khalifa City’de bulunan Acute General Hastanesi, Al Hamd Alışveriş Merkezi, Suudi Arabistan Medine’deki 400 yatak kapasiteli Al Waha Hastanesi bulunuyor.

YURTDIŞINA AÇILIM ŞART
Türkiye’nin teknoloji girişimlerinin doğup gelişmesi için çok güçlü bir eko-sisteme sahip olduğunu ifade eden Barış Özistek, büyüme aşamasında ise bu girişimlerin mutlaka yurtdışına açılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Özistek, “Ortadoğu bölgesine açılan girişimler öncelikli olmak üzere, yurtdışına açılan teknoloji şirketlerini hem finansal hem de tecrübelerimizi aktararak desteklemek ve hep birlikte başarı hikayeleri yazmak istiyoruz” diye konuşuyor.

Fonun yönetimi, teknoloji şirketlerinin değerlendirilmesi, yatırım kararı verilmesi Boğaziçi Ventures tarafından yapılacak. Yatırımlar sonrasında ise portföy şirketlerinin desteklenmesi, işbirlikleri ve yerel bilgilerin paylaşılması konusunda her iki taraf da aktif rol oynayacak.

Barış Özistek, yatırım yapmayı planladıkları şirketlerin ileri büyüme aşamasına gelmiş, önce Türkiye’nin yakın bölgesinde daha sonra da global ölçekte büyüme potansiyeli olan teknoloji şirketleri olmasını öngördüklerini vurguluyor.

70 MİLYON TL YATIRIM YAPACAK
Boğaziçi Ventures, yaklaşık 90 milyon dolarlık bir fon yönetiyor. Mevcut fonlarda 50’nin üzerinde yatırımcı bulunuyor.

Barış Özistek, MBF Holding ile birlikte kurulan fonun hayata geçmesi ve bu yıl içerisinde büyümesini öngördükleri kripto para fonu ile birlikte 2020 yılında yönettikleri fon büyüklüğünün 350 milyon dolar seviyesine ulaşmasını beklediklerini söylüyor.

Özistek, bu yıl yaklaşık 15 şirkete 70 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapmayı planladıklarını da belirtiyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap