Avrupa’ya tasarım ihracatı yapacak

Avrupa’ya tasarım ihracatı yapacak

Kazakistan, Gürcistan, Azerbaycan, Libya, Gana ve Rusya’da 10 irtibat ofisi bulunan mimarlık şirketi Dome + Parners, dünyada tasarım ofisleri açmaya başladı. Mart ayında Milano’da ofis açacak olan şirket, yıl sonunda ise Londra ofisini devreye alacak.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Mimar Murat Yılmaz tarafından 1997 yılında kurulan Dome + Partners, ismini ‘doğal mekan’ sözcüklerinin kısaltılmasından alıyor. Varyap Meridian, Metropol İstanbul, Inistanbul Topkapı, Vialand, Manzara Adalar, Kazakistan Khan Shatyr Cathay şirketin yaptığı projelerden birkaçı.

Uluslararası ortakları HOK ve Buro Happold ile birlikte Kanal İstanbul projesinin ihalesini de kazanan Dome + Partners, üç yıllık bir süreçte ‘yeni şehir’ denilen projeyi hazırladı. Şirket son dönemde ise 150 milyon dolarlık bir proje olan Özbekistan’ın EuroDisney’ini tasarladı.

Dome + Partners’in gelecek planlarında ise Avrupa’ya tasarım ihraç etmek var. Dome + Partners Kurucu Ortağı Murat Yılmaz, yurt-dışında büyümeye odaklandıklarını ve buna yönelik olarak mart ayında Milano’da tasarım ofisi açacaklarını söylüyor. Yılmaz, “Yıl sonuna doğru da Londra’da tasarım ofisi açacağız”
diyor. Dome + Partners’ın bir sonraki hedefi ise Almanya, New York ve Singapur’da tasarım ve proje ofisleri kurmak olacak.

HEDEF PAZARLARI
2004 yılında Libya ve Kazakistan ile yurtdışı projelerine başlayan şirketin Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Katar, Azerbaycan, İran, Libya, Gana ve Rusya’da 10 temsilcilik ofisi var. Suudi Arabistan ve Almanya’da da yeni ofisler açılması gündemde.

Dome + Partners’ın önümüzdeki dönemdeki hedef pazarları ise Türki Cumhuriyetler, Avrupa ülkeleri ve Afrika. Murat Yılmaz, yurtdışına yönelik hedefleri konusunda şunları anlatıyor: “Uluslararası bir proje ve tasarım ofisi olma hedefiyle yola çıktık. Bunun için önemli noktalarda irtibat ofisleri açacağız. Ayrıca tasarım ofislerimizin sayısını da artıracağız.

Milano tasarım ofisimiz butik konut alanında uzmanlaşacak. Londra tasarım ofisimiz ise daha büyük, kentsel tasarım ölçeğinde projeler yapacak.” Şirket yurtiçinde ise potansiyel gördüğü İzmir, Mersin ve Adana’da ofisler açmayı ve bu yıl 20-25 milyon TL ciroya ulaşmayı planlıyor.

BÜNYESİNDE 4 ŞİRKET VAR
Dome + Partners, şirket yapısı itibariyle diğer mimarlık ofislerinden farklı. İki yıl önce şirketi daha verimli hale getirmek için kolları sıvayan Murat Yılmaz, yaptığı araştırmalar sonucunda yeni bir yapıya geçmeyi uygun gördü.

Bu yeni şirketlerde Dome + Partners’ın yüzde 50, iki yöneticisinin ise yüzde 50 ortaklığı söz konusu. Yılmaz, “Bölünerek büyüyen bir bütün haline geldik. Bu yapıda Türkiye’de başka bir şirket bulunmuyor” diyor.

45 OKULU YENİLİYOR
Dome + Partners çatısı altında Dome PMO adında bir şirket daha mevcut. Bu şirketin idari işlerini Dome PMO şirket ortağı Ufuk Tufan yürütüyor. Tufan, şu sıralarda İstanbul’da deprem sonrası güçlendirilmesi planlanan 45 okulun özel tasarım proje ve müşavirliğini yürüttüklerini söylüyor.

Tufan, “Ayrıca yurtiçinde yaklaşık 600 bin metrekare civarında kamu ve özel sektöre yönelik eğitim kurumunun projelerini yürütüyoruz. Bomonti’nin simge yapılarından biri olacak, Gürel Ailesi’ne ait, 42 katlı, 250 üniteli rezidans ve zemin katında ticari ünitelerin yer alacağı bir projenin de hem proje hem de saha yönetimini yapıyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap