Balkanlar üzerinden yurtdışına açılıyor

Balkanlar üzerinden yurtdışına açılıyor

Geçen yıl Bulgaristan’da dört hastaneyi ve dört tıp merkezini bünyesine katan Acıbadem Sağlık Grubu bu yıl da yurtdışında aktif olacak. Öncelikli hedef ise Balkanlar. Makedonya’da bir hastanesi bulunan grup, bu ülkede iki tıp merkezi açacak. Acıbadem Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, “Yakında Sırbistan’da da bir hastane grubunu bünyemize katacağız” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Acıbadem Sağlık Grubu’nun (ASG) 1991 yılında bir semt hastanesi olarak başlayan büyüme yolculuğu, 2012’de Uzakdoğu’nun en büyük gruplarından biri olan IHH Healthcare Berhad ile yaptığı ortaklıkla yurtdışına da taşınıyor.

Dünyanın ikinci büyük sağlık zinciri olan yabancı ortakla girişilen yurtdışı atağında, öncelikli hedef ise Balkan ülkeleri. Geçen yıl Bulgaristan’a giriş yapan ASG, bu yıl diğer Balkan ülkelerine de açılmayı planlıyor.

BALKANLAR’DA BÜYÜYECEK
Bugün 21 hastane ve 17 tıp merkezi ile hizmet veren ASG, 2016 yılında uluslararası yatırımlara hız verdi. 2016’da Bulgaristan’da dört hastane ve dört tıp merkezini satın alarak bu ülkeye giriş yaptıklarını belirten ASG Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, bu yıl da yakın coğrafyadan başlayarak büyümeyi hedeflediklerini söylüyor.

Balkanlar’ın her ülkesinde olmak istediklerini dile getiren Aydınlar, “Radarımızda Sırbistan var. Yakında burada da bir hastane grubunu bünyemize katacağız. Ayrıca 2017’de Makedonya’da iki tane tıp merkezi açmayı planlıyoruz” diyor.

Bulgaristan’da ‘Acıbadem City Clinic’ markasıyla hizmet veren ASG, buraya 125 milyon Euro’luk yatırım yaptı. Bulgaristan’ın en büyük özel sağlık sunucusu olan grup, ülkedeki kalp cerrahisi ve kanser tedavilerinin yarısını gerçekleştiriyor.

Acıbadem, Balkan ülkeleri dışında gelişmiş ülkeleri de radarına almışdurumda. Bu bağlamda ilk olarak Hollanda’da yatırım yaptıklarını belirten Mehmet Ali Aydınlar, Amsterdam’da büyük bir klinik yapmakta ol-duklannı söylüyor. Klinik yakında faaliyete geçecek. Bu arada grubun yurtiçinde ise İstanbul’da devam eden dört yatırımı bulunuyor.

GBG İLE İŞBİRLİĞİ
Geçen yılı yüzde 22’lik bir büyüme ve 2,5 milyar TL’lik ciro ile kapatan ASG, 2017 sonunda ise yaklaşık 3 milyar TL civarında ciro elde etmeyi planlıyor. 21 bini aşkın çalışanı bulunan grubun 2017’de düşünülen tahmini işe alım sayısı ise 4 bin 500 kişi.

Grup 2016 sonunda dev bir işbirliğine de imza attı. 36 yıldır uluslararası sigorta sektörüne 120’den fazla ülkede faaliyet gösteren ABD merkezli Global Benefits Group (GBG) ile işbirliği yaptı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap