Üç bölgedeki 67 ülkeyi Türkiye’den yönetecek

Üç bölgedeki 67 ülkeyi Türkiye’den yönetecek

Türkiye, dünyanın en büyük otomotiv tedarik şirketlerinden biri olan İngiliz Delphi Technologies’in bölgesel üssü oluyor. Şirket, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika’da bulunan 67 ülkedeki satış sonrası operasyonlarını bu yıldan itibaren İstanbul’dan yönetecek.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Dünyanın en büyük otomotiv tedarik sanayi şirketlerinden olan İngiliz Delphi Technologies, Türkiye’yi ‘bölgesel üs’ yapma kararı aldı. Otomotiv orijinal ekipman üreticileri için emisyon ve yakıt tasarrufu çözümleri üreten şirket, Türkiye dahil olmak üzere Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika’daki toplam 67 ülkedeki satış sonrası operasyonlarını İstanbul’dan yönetecek.

1000 KİŞİLİK İSTİHDAM
Delphi Technologies, dünyanın 24 ülkesinde üretim yapan ve 20 bin kişiye istihdam sağlayan dev bir şirket. Şirketin ürünleri 150’den fazla ülkede satılıyor. 2017 sonu itibariyle şirketin küresel ölçekteki cirosu ise yaklaşık 5 milyar dolar.

Türkiye’de geçmişi 1993’e dayanan ve 2002’de İzmir’de yaptığı dizel fabrika yatırımıyla daha da faal hale gelen Delphi Technologies, bugün ülkemizde bin kişiye istihdam sağlıyor.

Bu yıldan itibaren merkezi Türkiye olmak üzere satış sonrası hizmetlerde 67 ülkenin sorumluluğunu 20 yıldır otomotiv sektöründe yöneticilik yapan Ş. Reşat Dumanoğlu üstlenmiş durumda.

Yeni dönem planlarını Ekonomist’e anlatan Dumanoğlu, Türkiye’de satış sonrası pazarının yaklaşık 6 milyar dolara ulaştığına dikkat çekiyor.

Türkiye’deki bayi ağını geliştireceklerini dile getiren Dumanoğlu, “Bununla birlikte, Türkiye’deki deneyimlerimizi 67 ülkeye aktaracak bir yapı kuruyoruz. Türkiye’yi merkez üs haline getireceğiz” diye konuşuyor.

YÜZDE 20’Sİ MÜHENDİS
Türkiye’de araç elektroniği, filtre, fren sistemleri ve iklimlendirme ürünleriyle öne çıkan şirket, ülkemizde seçkin mühendis kadrosuyla da dikkat çekiyor. Son 3-4 yıldır hızla gelişen bir mühendislik ekibi kurduklarını anlatan Ş. Reşat Dumanoğlu, “Daha önce imalat mühendisliği olarak çalışan ekibimiz son yıllarda önemli bir dönüşüm geçirerek yazılım mühendisliği alanına kaydı” diyor.

Yazılım alanında çalışan mühendis sayısının 100’e ulaştığını kaydeden Dumanoğlu, “Toplamda ise 200’ü aşkın seçkin mühendisimiz var. Yani bin kişilik istihdamımızın yüzde 20’si mühendislerden oluşuyor” diye konuşuyor.

BÖLGE DİREKTÖRÜ OLDU
Delphi’de daha önce üretim kanalında, farklı görev ve fonksiyonlarda yöneticilik yapan Ş. Reşat Dumanoğlu, 2014 yılında “Satış Sonrası Ülke Direktörü” olarak atandı. O dönemde sorumlu olduğu bölge yalnızca Türkiye ile sınırlıydı. 2015 yılında buna Bulgaristan ve üç Kafkas ülkesi olan Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan eklendi.

Son görevlendirme ile “Bölge Direktörü” olarak atanan Dumanoğlu, yeni görevinde Delphi’nin ilgili bölgelerdeki büyümesini destekleyecek en iyi stratejilerin kurgulanması ve geliştirilmesi görevlerinden sorumlu olacak. Dumanoğlu, görevini şirket merkezi olan İngiltere’de görev yapan “Satış Sonrası EMEA Başkan Yardımcısı” Jean-François Bouveyron’a bağlı olarak yürütecek.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap