Yunan adalarına hava taksi uçuruyor

Yunan adalarına hava taksi uçuruyor

Sertan Taş ve Bülent Dirik’in kurduğu Ege Jet, 17 kişilik iki uçakla 27 Temmuz’da hava taksi hizmeti vermeye başladı. İlk olarak İzmir’den Yunan adalarına taşımacılık yapan şirket, daha sonra yurtiçinde ve Batı Afrika’da da hizmet vermeyi hedefliyor.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Her yıl binlerce kişi İzmir’den deniz yolu ile Yunan adalarına gidiyor. Yunan adalarına deniz yolu ile 2-6 saatte, hava yolu ile 9-15 saatte gidiliyor. Hava yolu ile adalara gitmenin maliyeti ise 300-800 Euro arasında değişiyor.

Havacılık geçmişi olan iki girişimci, Sertan Taş ve Bülent Dirik, bunu görerek 2017 yılında ‘Hava Taksi Uçuşları’ yapmak amacıyla Ege Jet Havacılık’ı kurdu. Kuruluş, 27 Temmuz’da da seferlere başladı.

17 kişilik uçaklarla 17 dakikada Midilli ve Samos adalarına, 45-55 dakikada ise Santorini ve Mikanos adalarına ziyaretçileri götüren Ege Jet’te bu adalara ulaşma maliyeti 56-157 Euro arasında değişiyor. Hedef ise Türkiye’de hava taksi hizmetini artırmanın yanı sıra ekim ayında Batı Afrika’da da uçuşlara başlamak.

27 TEMMUZ’DA BAŞLADI
İki girişimcinin hava taşımacılığı işine girmesine ilham veren birkaç neden oldu. İzmir halkının deniz yolu ile Yunan adalarına ulaşım süresinin uzunluğu bunlardan biri. Hava yolu ile söz konusu adalara gitmek için uzun süreli ve her keseye uygun olmayan bağlantılı uçuş gerekliliği ise bir başka neden.

Son yıllarda çok modern hale getirilen Adnan Menderes Havalima-nı’nın imkânları ve yakın geçmişte ihalesi tamamlanarak Ekrem Pakdemirli adı verilen Alaçatı Havalimanı’nın yaratacağı ilave imkânlar da Ege Jet Havacılık’ın kurulmasında etkili oldu.

Ege Jet Havacılık Genel Koordinatörü Serhat Ekinci, öncelikle iki uçak kiralayarak işe başladıklarını anlatıyor. İzmir’deki turizm acenteleriyle işbirliği yapan şirket, 27 Temmuz’da ise İzmir’den Samos, Midilli, Santorini ve Mikonos adalarına hava taksi ulaştırması gerçekleştirmeye başladı. Uçuşlar 15 Ekim’e kadar devam edecek. Önümüzdeki yıl ise nisan ayından itibaren uçuşlara yeniden başlanacak.

KİMLER UÇACAK?
Serhat Ekinci, geçen yıl yaklaşık 52 bin Türk vatandaşının Yunan adalarını ziyaret ettiği dikkate alındığında, 56-157 Euro arasında değişen başlangıç fiyatlarıyla hava taksi ulaşımının seyahat tutkunlarının vazgeçilmezi olacağını söylüyor.

Ekinci, turizm acentelerinin uluslararası havacılık kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlar için paket programlar ve günübirlik seyahat rehberliği hizmeti sunduklarından da bahsediyor.

Serhat Ekinci, “İzmir merkezli Claros Tour’un ana acenteliğini yaptığı hava taksi ulaşım hizmetinden yararlanmak isteyen Yunanistan turizm acenteleri de aynı hizmeti İzmir’e gelmek isteyen Yunan vatandaşlarına ve Yunan adalarını ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarına sunmak üzere çalışmalara başlamış durumda” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap