Daha ikinci yılında cirosunu patlattı

Daha ikinci yılında cirosunu patlattı

Kahramanmaraşlı Kipaş Holding’in 2014 yılında girdiği kağıt sektöründeki yatırımı Kipaş Kağıt, 2015’te 422,5 milyon TL’lik ciro yaptı. Şirket, kurulduğu 2014 yılında 146,1 milyon TL’lik ciro yapmıştı. Böylece 2015’te cirosunu yüzde 189,2 arttırmış oldu ve bu açıdan Anadolu 500’de birincilik kürsüsüne çıktı.

SİBEL ATIK
satik@ekonomist.com.tr

Ciro artışında Karsan Otomotiv ikinci, Beşler Makarna ise üçüncü sırada yer aldı. Adı tekstil sektörüyle bütünleşen Kipaş Holding, faaliyet gösterdiği çimento, konfeksiyon, enerji işlerine 2014 yılında yeni bir alanı daha eklemişti. Mart 2014’te Kipaş Kağıt şirketini kurarak yeni bir sektöre daha adım atan holding, bu alanda kısa zamanda elde ettiği başarıyla Anadolu 500 listesinde de yerini aldı.

Kipaş Kağıt, 2015 yılında Anadolu 500’de cirosunu en çok arttıran şirket oldu. Şirket geçen yıl cirosunu yüzde 189,2 oranında artırdı. Kipaş Kağıt, kurulduğu yıl olan 2014’te 146,1 milyon TL’lik ciro yapmıştı. 2015’te ise 422,5 milyon TL’lik ciro elde etti.

2015’te ciro artışında ikinci sırada Karsan Otomotiv, üçüncü sırada ise Beşler Makarna yer aldı. Karsan Otomotiv cirosunu yüzde 186,4, Beşler Makarna ise yüzde 163 arttırmayı başardı.

350 MİLYON DOLARA KURULDU
2014 yılında Kahramanmaraş’ta 350 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle hayata geçen Kipaş Kağıt Sanayi, ambalaj kağıdı üretiyor. Yıllık 500 bin tonluk kapasiteyle üretim yapan şirket, hem yurtiçine hem de dış pazarlara yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketin kısa bir sürede elde ettiği 422,5 milyon TL’lik ciro, ambalaj kağıdı gibi niş bir alanda aldığı üretim kararının doğruluğuna bir gösterge olarak kabul edilebilir. Bu alanda üretim hattına yeni ürünler eklemeye devam etmeyi planlayan şirketin, özellikle ihracattaki başarısıyla cirosunu daha da yukarılara taşıması bekleniyor.

Kipaş Holding Grup Başkan Vekili Ahmet Öksüz, 2014 yılının kendileri için çok hareketli geçtiğini söylüyor. Bir dizi yatırıma imza attıklarını kaydeden Öksüz, “Holding bünyesine mart ayında yeni bir sektör olan kağıt işini de ekledik. Şirketin kısa zamanda elde ettiği performansla bu alanda da yatırımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diyor.

ÖNEMLİ YATIRIMLARA BAŞLADI
Kipaş Holding, sekiz şirketiyle Anadolu’nun en güçlü gruplarından biri. 1 milyar dolar cirolu Kipaş Holding, ana işi tekstilin yanı sıra 2014 yılında önemli yatırım kararlarına imza atmıştı. Kipaş Holding Grup Başkan Vekili Ahmet Öksüz, bu konuda şunları söylüyor: “Çimento, tekstil, konfeksiyon ve enerji işlerimize kağıt yatırımıyla yeni bir alanı daha ekledik.

Ayrıca çimentoda kapasitemizi bir miktar artırdık ve 4 milyon tonu aşan bir büyüklüğe eriştik. Tekstilde yeni adımlarla ihracata yoğunlaştık. Konfeksiyon sektöründe yeniden yapılanmaya gittik. Şirket içi üretimden ziyade bir organizatör şeklinde çalışmaya başladık. Teknik tekstile ağırlık verdik. Bu yapılanma ile büyümemizi sürdürüyoruz.”

6045İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap