Satın almak için 3 markayla görüşüyor

Satın almak için 3 markayla görüşüyor

Türkiye ve KKTC’de faaliyet gösteren Alpet, yatırımlarına hız verdi. Şirket, 50-80 arası istasyona sahip üç marka ile satın alma görüşmeleri yapıyor. Bu yıl 3,5 milyar TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sofu Altınbaş, “Madeni yağ işinde geçen yıl gres yağı üretimine geçmiştik.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

2018 yılında bunun ihracatına da başlayacağız” diyor. Altınbaş Holding Enerji Grubu şirketlerinden Alpet, Türkiye’de ve KKTC’de faaliyet gösteriyor. Temelleri 1997 yılında KKTC’de atılan Alpet, 2001 yılında Türkiye pazarına da girmişti.

55 istasyonu ile KKTC’de yüzde 50’lik pazar payına sahip olan şirket, Türkiye’de ise 400 istasyonu ile pazarın yüzde 3’üne hakim. Alpet, bu yıl Türkiye’de satın almalarla büyümeye odaklanacak. Bunun için üç şirket ile satın alma görüşmeleri yürütülüyor.

ÜÇ ŞİRKET HEDEFTE
Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sofu Altınbaş, özellikle depo yatırımı bulunmayan ve 50-80 istasyona sahip üç şirket ile satın alma görüşmeleri yürüttüklerini söylüyor. Geçen yıl akaryakıt sektörünün yüzde 8, Alpet’in ise yüzde 20 büyüdüğünü ifade eden Sofu Altınbaş, “2017’de satın almayla birlikte bünyemize 60 yeni istasyon ekleyerek Türkiye’deki istasyon sayımızı 460’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Bununla birlikte pazar payımızda da yüzde 1’lik artış olur. Geçen yıl 2,5 milyar TL olan Alpet Türkiye cirosunu da bu yıl 3,5 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyoruz” diyor.

Kocaeli, İzmir, Mersin, Kırıkkale, Samsun, Batman’da dolum tesisleri, Antalya ve Marmara Ereğlisi’nde ikmal noktaları bulunan Alpet, hem depolama gücüne hem de lojistik güce sahip.

Bu yıl pek çok yeniliği devreye alacaklarını belirten Sofu Altınbaş, “İki yıldır KKTC’deki Alpet istasyonlarımızda kapalı ve açık cafe’ler açtık. Ücretsiz internet ve içecek servisinin bulunduğu Alpet Cafe ve Garden Alpet’ler büyük ilgi gördü. Bu konsepti bu yıl Türkiye’ye de taşıyacağız” diye anlatıyor.

GRES YAĞI YATIRIMI
Alpet’in İzmir Çiğli’de 2005’te faaliyete geçen ‘Atak Madeni Yağları’ adında 70 bin ton kapasiteli bir madeni yağ üretim tesisi de var. Şirket, otomotiv ve endüstriyel kullanıma yönelik üç farklı markasıyla sektörde varlık gösteriyor.

Bu alanda Japon Nippon ve Mitsubishi’nin Türkiye’deki üreticisi olduklarını dile getiren Sofu Altınbaş, Azerbaycan’dan Nijerya’ya, Özbekistan’dan Libya’ya kadar 29 ülkeye ihracat da yaptıklarını söylüyor.

Bu tesiste geçen yıl yeni bir üretime de soyunduklarını belirten Altınbaş, şunları anlatıyor: “Geçen yıl 5 milyon dolarlık yatırımla gres yağı üretimine de başladık. Bu ürünün Türkiye’deki iki üreticisinden biri olduk. Yıllık 3 bin tonluk üretimimiz olacak. Birinci yılımızda 2 bin 200 tonluk satış yaptık. 2018’de gres yaİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap