Kentsel dönüşümde ‘marka’lar konuşuyor

Kentsel dönüşümde ‘marka’lar konuşuyor

İnşaat sektörü, rekabetin yoğun olduğu bir dönemde satışlarda zorlu günler yaşıyor. Bu süreçte ise artık markalar konuşuyor. Tahincioğlu’ndan DKY İnşaat’a kadar birçok şirket, yarattıkları markalarla özellikle kentsel dönüşümden pay almaya çalışıyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Kentsel dönüşüm 1999 Marmara depreminin ardından Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. 2012 yılı sonunda çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası ile sürecin hızlandırılması hedeflense de Bağdat Caddesi, Fikirtepe gibi başarısız örneklerle bu süreç ‘rantsal dönüşüm’e evrildi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Ancak içinde bulunduğumuz dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her yıl 500 bin çürük yapının yenilenmesi için ciddi çalışmalar yapıyor.

İstanbul gibi büyük şehirlerde arsa stokunun azalması ve tüketicinin çürük yapılardan kurtulma isteği inşaat firmalarını kentsel dönüşüme yönlendiriyor. Günümüzde Erka İnşaat Erka markasıyla, Ilgınlar İnşaat WE markasıyla, Polat Holding Polat Ev markasıyla, RAM Gayrimenkul MaaNaa markasıyla, Setup İnşaat Tam markasıyla olmak üzere toplam 26 inşaat şirketi kentsel dönüşüm markası yarattı.

İnşaat sektöründe rekabetin giderek yoğunlaşması satışları zorlaştırıyor. Markalarda bu süreçte şirketlerin ayrışmasını sağlıyor. Tahincioğlu’ndan DKY İnşaat’a kadar birçok şirket, yarattıkları markalarla özellikle kentsel dönüşümden pay almaya çalışıyor.

HIZLANMASI İSTENİYOR
Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmaları 1999 Marmara depreminin üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen halen yetirince hızlanamadı. Oysa 7,5 milyon çürük yapı stokunun ivedilikle yenilenmesi gerekiyor.

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, Türkiye’de özellikle İstanbul’da riskli yapıların acilen sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarına dönüştürülmesi adına kentsel dönüşüme daha hızlı dahil olunması gerektiğini söylüyor. Ceylan, ürettikleri projelerle dönüşüm seferberliğine destek verdiklerini de vurguluyor.

YENİ BÖLGELER GELİYOR
Kentsel dönüşümde bugüne kadar Bağdat Caddesi, Etiler, Nişantası gibi rant barındıran semtler öne çıkarken, artık Gaziosmanpaşa, Kağıthane gibi bölgeler de dikkat çekmeye başladı.

30 yılı aşkın bir süredir ağırlıklı olarak Kağıthane bölgesinde konut geliştirdiklerini belirten Erka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Erol Karagöz, “Kağıthane’nin kentsel dönüşüme acil ihtiyacı vardı. Erka Yapı markasıyla, ilk etapta kentsel dönüşüme ağırlık vermeye başladık” diyor. Ram Gayrimenkul ve Yıldırım Yapı gibi kimi şirketler de sadece dönüşüme odaklanmış durumdalar.

PLANLI ŞEHİRLERE DOĞRU
Fenerbahçe, Etiler ve Bağdat Cadde-si’nde MaaNaa markasıyla dönüşüm yapan Ram Gayrimenkul’ün kurucusu F. Murat Müftüler, MaaNaa markasını inşa ettikleri yapıları, mahalleleri güzelleştiren, mevcut doku ile uyum içerisinde, kaliteli ve sağlam estetik eserler üretmek üzere yarattıklarını söylüyor.

Kentsel dönüşümü sadece binaların yenilenmesi olarak görmediklerini belirten DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Duman-kaya, bina bazlı dönüşüm yerine ada bazlı dönüşümün gerçekleşmesiyle şehirlerin daha iyi planlanabileceğini söylüyor. Dumankaya, önümüzdeki dönemde Sul-tangazi, Çeliktepe, Yenisahra, Göztepe ve Dragos sahilde projeler geliştireceklerini vurguluyor.

MURAT ATAY GARANTİ MORTGAGE GENEL MÜDÜRÜ
“ENERJİ VERİMLİLİĞİNE ODAKLANILMALI”
“Dönüşümü yaparken ada bazlı dönüşüm ve çevreci projeler üretilip enerji verimliliğine odaklanılmalı.

Dünyada trend bu yönde, bizde de böyle olmalı. Biz de Green Mortgage ürünümüzle çevreci binaları destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde bu tür ürünlerin sayısı da giderek artacaktır. Adasal bazda dönüşümün desteklenmesi için bakanlığın çok ciddi çalışmalar yaptığıİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap