Kültür sanat eşliğinde inşaatın gözdesi oldu

Kültür sanat eşliğinde inşaatın gözdesi oldu

Bir dünya kenti olan İstanbul’daki kabuk değişimi sürüyor. Bu süreçte yeni kültür, sanat ve eğlence bölgeleri doğuyor. Bomonti de bunlardan biri. Eski fabrika bölgesi son yedi yılda kültür, sanat, eğlence bölgesine dönüştü.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

Bu da bölgedeki konut yatırımlarını tetikledi. Özellikle beyaz yakalı kesimin tercih ettiği bölgede üretim, geliştirme ve satış aşamasında 12 proje bulunuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İstanbul’un kalbinde yer alan fabrika bölgesi Bomonti’deki dönüşüm 2010 yılında başladı. Bölgedeki fabrikaların yerinde artık Anthill’den Hilton’a kadar konut, rezidans ve otel projeleri yükseliyor.

Yeme-içme sektöründe yatırımlar yapan Doğuş Grubu-Pozitif ortaklığıyla Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, 2015 yılının sonunda yeniden hayat buldu.

Bomontiada’da oluşturulan yaratıcı kültür kampüsü ve programıyla İstanbul’a yeni bir cazibe merkezi kazandırıldı. Bomontiada’da Babylon’un açılıp konserler düzenlenmeye başlanması bölgeyi hareketlendirdi. Atölye İstanbul ve Babylon ile konser ve sergilere ev sahipliği yapan Bomontiada’da Doğuş Grubu da yeni restoran ve kafe yatırımları yaptı.

12 PROJE VAR
Hızla kabuk değiştiren Bomonti, bu gelişimiyle Nişantaşı’na alternatif bir bölge olarak konumlandırılırken gayrimenkul yatırımlarının da hızlanmasını sağladı. Arsa stokunun sınırlı olduğu bölgede dönüşüm yapılarak projeler üretiliyor.

Şu anda bölgede inşaatı devam eden, satışı süren veya planlama aşamasında olan 12 gayrimenkul projesi bulunuyor. Sinpaş GYO’nun Queen Central Park Bomonti, Tahincioğlu’nun Nidapark Bomonti, Keten Grup’un Keten Papilio, Yıldırım Yapı Grubu’nun Kuleli Evleri Poyraz 2 ve Ayse Yapı’nın Vogue Bomonti projelerinin inşaatı sürüyor.

İnşaatları tamamlanan Keten Bomonti, The House Residence, Bomonti Business Center ve Kuleli Evleri Poyraz 1 projelerinde satışlar devam ediyor. Keten İnşaat ve Ofton İnşaat tarafından geliştirilen iki projenin planlama çalışmaları sürüyor. Yargıcı’nın fabrika arsasında da projelendirme aşamasında olduğu söyleniyor.

FİYATLAR ÇOK YÜKSELDİ
Markalı üreticilerin merkezi konumu nedeniyle keşfedip yatırım yaptığı Bomonti’de fiyatlar son yedi yıl içinde ciddi bir yükseliş grafiği izledi.TSKB Teminat Değerleme Departmanı Yöneticisi Uygar Zaim, 6 bölgede 2010 yılında 6 bin 500 TL olan ortalama metrekare satış fiyatları bugün 11 bin TL’ye ulaştığını söylüyor.

Beyaz yakalı bekar ve yeni evli çiftler tarafından tercih edilen bölgede gelişimin devam etmesi bekleniyor. Şişli ve Nişantaşı’na yürüme mesafesinde konumlanan, Dolmabahçe Tüneli ile Boğaz hattına kolay ulaşılabilen bölge ulaşımının kolaylığı nedeniyle de tercih ediliyor.

Konut, ofis ve rezidans projelerinin geliştirildiği bölgede özellikle konut projelerinde geniş balkonlar ve proje içinde oluşturulan yeşil alanlar dikkat çekiyor. Bu nedenle de kent merkezinde yaşamak isteyen beyaz yakalıların tercih ettiği bir bölge olarak şekilleniyor. Ayrıca Bomonti’nin konut ve ofis gelişiminin de yan yana en iyi harmanlandığı bölge olarak da öne çıktığına dikkat çekiliyor.

ŞEHRİN TAM KALBİNDE
Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, kent merkezinde yaşayan insanların yeşil alanlara olan özlemlerinin giderek arttığına dikkat çekiyor. Gacemer, “İnsanların ihtiyaçlarından yola çıkarak kentin çeperlerinde yaptığımız projelerdeki gibi Queen Bomonti projemizde de şehrin kalbinde bir projede 10 bin metrekarelik bir park oluşturduk. Projemizde büyük balkonlu konutlar yapıyoruz” diyor.

Keten Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Keten, Kadıköy ve Bomonti’nin İstanbul’un kültür sanat odağı olan iki bölge olarak son yıllarda öne çıkmaya başladıklarını söylüyor. Bomonti’nin Beyoğlu’na göre daha steril bir bölge olduğuna işaret eden Keten, “Bomonti İstanbul’un 2010 Kültür Başkenti olduğu dönemindeki Beyoğlu gibi olma yolunda ilerliyor. Bölgedeki yeme-içme ve eğlence mekanları çok tercih ediliyor. Mimar Sinan Üniversitesi’nin ve Hilton’un varlığı bölgeye katkı sağlıyor” diyor.

KETEN’İN PROJELERİ
Ferhat Keten, Keten Bomonti projelerinde 3 + 1 ve 4+1 konutların satışının devam ettiğini belirtiyor. Keten, geliştirdikleri 7 mağaza ve 36 konuttan oluşan Keten Papilio’da ruhsatı yeni aldıklarını ve önümüzdeki günlerde inşaatına başlayacaklarını söylüyor.

Ferhat Keten, Topkim İlaç Fabrikası’nın yerine yapılacak projelerinin 2+1 konutlardan oluşacağını, metrekare satış fiyatının ise 8-9 bin TL aralığında olacağını vurguluyor. İnşaatı tamamlanan Keten Bomonti projelerine yakın konumdaki boş bir arazide yeni bir proje daha yapmak üzere planlama çalışmaları da yürüttüklerini belirten Keten, “Burada kat karşılığı anlaştığımız yeni, bölgeye değer katacak bir proje yapacağız” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap