69 bin istihdam fırsatı

69 bin istihdam fırsatı

Her açıdan zor bir yılı geride bırakıyoruz. 2017’ye ilişkin olarak ise herkesin beklentisi farklı. Umutla bakan da var, olumsuz bir tablo çizen de…

FATOŞ BOZKUŞ                                            ÖZLEM BAY YILMAZ
fbozkus@ekonomist.com.tr                     obay@ekonomist.com.tr

Ekonomist olarak yaptığımız İstihdam 50 Araştırması ise 2017’ye ilişkin biraz da olsa umut veriyor. Yaptığımız araştırma, 50 şirketin 69 binin üzerinde yeni istihdam aratacağını gösteriyor. İşe alımlarda Turkcell Global Bilgi,  Migros ve Acıbadem Sağlık Grubu ilk üçte yer alıyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Türkiye her anlamda kritik bir dönemden geçiyor. Terör olayları, komşularımızda yaşanan savaş, AB ile yolunda gitmeyen ilişkiler, başkanlık tartışmaları ve ekonomideki durgunluk…

Bunlar dışında Türkiye’nin bir diğer problemi de kronik bir sorun haline gelen işsizlik. Son açıklanan hane halkı iş gücü rakamları da işsizliğin ulaştığı boyutu gözler önüne seriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mevsimsel düzeltilmiş verilerine göre, eylül ayı itibariyle ülkemizde 3,5 milyona yakın işsiz var.

Daha nisan ayında işsiz sayısı 3 milyon dolayındaydı. Beş ayda işsizler ordusuna yarım milyona yakın kişi katılırken aynı dönemde işsizlik oranı da yüzde 9,9’dan yüzde 11,3’e fırladı.

2017’ye böyle bir tabloyla girerken umut verici gelişmeler de yok değil. Her yılın sonunda yaptığımız ve yeni yılda istihdam sağlayacak şirketleri sıraladığımız İstihdam 50 Araştırması bizim için bunlardan biri oldu.

Bu yılki araştırmada gördük ki 50 şirket 2017’de 69 bin kişiye yeni istihdam olanağı sağlayacak. Geçen yılki araştırmamızda bu sayı 52 bindi. Buna göre 2017’de istihdamın devleri yüzde 33 daha fazla istihdama imza atacak.

Yaptığımız araştırmaya göre işe alımlarda öne çıkacak sektörler perakende, sağlık, yeme içme, eğitim, hizmet ve sanayi olacak. Geçen yıllarda işe alımlarda ön plana çıkan sektörler arasında yer alan bankacılık ve sigortada ise 2017’de benzer bir hareket beklenmiyor.

2016’DA YÖNETİCİ ARANDI
2016 işe alımlar açısından inişli çıkışlı bir yıl oldu. Özellikle bayram dönemlerinde, projelerde ve şirket kararlarında yavaşlama görüldü. İşe alım yapan şirketler için ağustos ve eylül ayları ise hareketli geçti.

Bu dönemde özellikle üst seviyede, genel müdür ve direktör seviyelerinde değişim hızlandı. Zaten 2016’da seçme ve yerleştirme yapan şirketlerin en çok arayışta bulunduğu pozisyonlar da CEO, COO, Genel Müdür, CFO, İK ve CMO oldu.

Bu arayışlar ağırlıkla perakende, sigorta, enerji üretimi, enerji dağıtımı, otomotiv, inşaat, finans, bankacılık, gıda, yardımcı endüstriyel ürünler, otelcilik, lojistik, tekstil, tıbbi ekipman ve ilaç, belgelendirme, otomotiv yan sanayi ve pazar araştırma sektörlerinde gerçekleşti.

Bunların yanı sıra denetim ve risk direktörü, satın alma ve tedarik zinciri ile ihracat direktörü şirketlerin aradığı pozisyonlar oldu. Satış ve pazarlama için ihtiyaç duyulan üst düzey yöneticiler, perakende ve tüketici ürünleri sektöründeydi.

Son yıllarda pek çok Türk şirketinin yurtdışında önemli yatırımlar yaptığını söyleyen MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, bu yatırımlar için bölge yöneticileri arayan müşterilerinin sayısında da 2016’da artış olduğunu söylüyor.

2017’DE NE OLACAK?
2017’nin işe alımlar açısından nasıl bir yıl olacağı herkesin merak ettiği bir konu. Zor dönemlerde şirketlerin verimlilik artışına ve satışları arttırmaya her zamankinden daha fazla önem vereceğini söyleyen Müge Yalçın, bu nedenle finans, satış, ihracat ve İK fonksiyonlarının güçlendirileceğini söylüyor.

Adecco Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Akgül Can Beyhan, yılın başında üretim, gıda, ilaç, telekom, bilişim ve perakende sektörlerinde satış ve destek fonksiyonları için alım yapılmasını beklediğini anlatıyor.

Yalçın gibi Beyhan da uluslararası operasyonu olan şirketlerin, Türkiye’ye yatırım yapmaktan ziyade yurtdışındaki yatırım faaliyetlerine ağırlık vereceklerine dair sinyaller aldıklarına da değiniyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap