Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

26- DOĞUŞ CAY YKB. YARDIMCISI ALPASLAN KARAKAN
TÜRKİYE’YE ÇAY VERİYOR
Rizeli Alpaslan Karakan,1985 yılında kardeşi Süleyman Karakan ile birlikte Doğuş Çay’ı kurdu. Rize ilinin kalkınmasına büyük katkısı olan şirketi bugün 50 bin mühtasilden çay alımı yapıyor 2013 yılında ABD’li gıda devi Kraft Foods’un Türkiye operasyonlarını yürüten Kraft Gıda’yı satın alarak cips sektörüne de girdi. Yılda 60 bin tonluk çay ve cips üretimi gerçekleştiren şirket, çay alanında çok az miktarda ihracat yapıyor. Cips cirosunun yüzde 15’i ise 46 ülkeye yapılan ihracattan geliyor. Doğuş Çay, çay tarımının sürdürülebilir olması amacıyla Tema Vakfı ile bir yıl önce başlattığı projeye devam ediyor. Türkiye Çay Üreticileri Derneği’nin (TürkÇayder) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor

27- HELVACIZADE GRUBU YKB. TAHİR BÜYÜK HELVACIGİL
STK’LARDA ETKİN BİR İSİM
Küçük bir toptancı dükkanını dev bir yağ fabrikasına dönüştüren Tahir Büyükhelvacıgil, Konya’da sanayi denilince akla gelen ilk isimlerden biri. Konya Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası yönetim kurulu üyeliği yapan Büyükhelvacıgil, 1990’lı yılların başında kardeşi Mevlüt Büyükhelvacıgil ile birlikte Konya’daki ilk yağ fabrikasını kurdu.Türk Standartları Enstitüsü (TSE) başkanlığı da yapan Büyükhelvacıgil, STK’larda da etkin bir isim. 2015’ten bu yana Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği başkanlığını yürüten Büyükhelvacıgil, son dönemde ZadeVital markasıyla sağlıklı ürün pazarına da girdi. 40 milyon Euro yatırım ile Zade Vital’in pazar payını artırmayı ve ihracata odaklanmayı planlıyor.

28- NAMET YÖNETİM KURULU TARIK KAYAR
ÇİFTLİKTEN SOFRAYA TAŞIYOR
Türkiye’de dördüncü kuşağın yönettiği nadir şirketlerden biri Namet. Şirketin dördüncü kuşak temsilcilerinden Tarık Kayar, uzun yıllardır şirkette yönetim kurulu başkanı ve CEO olarak görev yapıyor. Tarık Kayar döneminde şirket önemli satın alma ve ortaklıklara imza attı. ABD merkezli yatırım şirketi Investcorp’un ortaklığının ardından 2014 yılında Maret’i satın alarak pazardaki gücünü artıran Namet, önümüzdeki dönemde yeni yatırım yapmaya hazırlanıyor Çayırova’da 47 bin metrekare üzerine kurulacak olan tesis için 150 milyon TL’lik yatırım yapılması planlanıyor. Yeni tesisle üretim kapasitesi iki kat artarken 600 kişiye istihdam sağlanacak. Kayar, dönem dönem UKON, ETBİR, SETBİR gibi STK’ların yönetiminde yer alıyor.

29- HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHAN DİREN
MEYVE SUYUNDA BÜYÜDÜ
Ülkemizin ilk yerli sermayeli meyve suyu Dimes, 1950’li yıllardan bu yana Tokat’ın önde gelen sanayi yatırımları ve istihdam sağlayıcıları arasında yer alıyor. Dimes, kurucusu Vasfi Diren’in ardından ikinci kuşak temsilcisi Orhan Diren yönetiminde büyümesini sürdürdü. Şirket, Tokat, İzmir, Aydın Sultanhisar’da yer alan ve toplam 225 bin metrekare alana yayılan üretim tesislerinde yıllık bazda 100 bin ton meyve işleme ve 300 bin ton meyve suyu üretiminin yanı sıra 100 bin ton süt ve süt ürünleri üretim kapasitesine sahip. 100’ü aşkın ülkeye ihracat da yapan şirket, geçen yılki 30 milyon TL’lik ihracatını bu yıl 40 milyon TL’ye çıkarmayı planlıyor. Şirket yönteminde aktif görev almayan Orhan Diren, Tokat’ta özellikle eğitime verdiği destek ile adından söz ettiriyor.

30-BEREKET ENERJİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI CEYHAN SALDANLI
ENERJİDE BÜYÜMEYİ SEÇTİ
İTÜ Elektrik Fakültesi’ni bitirdikten sonda 1975-1980 yılları arasında kamuda çalışan Ceyhan Saldanlı, sonrasında Elsan Elektrik Gereçleri ve Tümaş Mermer’in kurucu ortaklarından oldu. 1991 yılında ise Aydem şirketiyle enerji sektörüne adım attı. Dört yıl sonra Bereket Enerji, 2002’de de Bereket Jeotermal Enerji Üretim’in kuruluşunda yer aldı. Halen şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürüyor. Merkezi Denizli’de bulunan Bereket Enerji bugün jeotermal, hidroelektrik, termik, güneş, rüzgar ve çöp gazı kaynaklarından yararlanarak elektrik üretiyor. 2014 yılında Bereket Enerji bünyesine katılan Yatağan ve Çatalağzı Termik santralleri ile birlikte şirketin kurulu gücü 2 bin 100 MW kapasiteye ulaşmış durumda.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap