Ortadoğu fırsatları

Ortadoğu fırsatları

KUVEYT
BÖLGESEL LOJİSTİK MERKEZİ OLACAK
Türkiye’nin petrol ithalatı yaptığı ülkelerden biri olan Kuveyt, ticari dengede eksi yazılan bir pazar. Bölgedeki siyasi istikrarsızlık ve Kuveyt ile ticarette önem arz eden Suriye ve Irak’taki karışıklıkların devam etmesi, bu ülkeyle ticaretin istenilen seviyelere ulaşmasını engelliyor. 2016 yılında Kuveyt’e ihracatımız yüzde 10,6 oranında düşerken, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 1,3 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Kuveyt ihracatta demir çubuklar, savaş taşıtları, halı, hazır giyim ürünleriyle öne çıkıyor. Fakat Kuveyt’in petrole bağımlılığını azaltmak ve istihdamı artırmak amacıyla hazırladığı Vizyon 2035 eylem planına göre bölgesel lojistik merkez olmayı planlayan ülke, ticaret ve finans merkezine dönüşerek yatırımlar çekmeyi hedefliyor.

Bu noktada 2019 yılına kadar devreye girecek 600 yataklı iki hastane yatırımı gündemde. Bu yeni iki yatırım sağlık ürünleri ihracatında önemli bir fırsat sunuyor. Ayrıca devreye girecek 5 milyon yolcu kapasiteli ve 4,2 milyar dolarlık uluslararası havalimanı projesi de inşaat malzemelerinden perakende ürünlerine kadar geniş bir ihracat hamlesi sunuyor.

LÜBNAN
TÜRKİYE İLE STA YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR
Ortadoğu’da adı hep iç karışıklıklarla anılsa da dünyaya açılan Beyrut Limanı ve kozmopolit yapısıyla önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan Lübnan, son seçimlerle oluşan yeni siyasi istikrarla ekonomi ve ticarete odaklandı. Türkiye’nin Lübnan’a ihracatı 2014 ve 2015’te yüzde 6-7 oranında gerilese de geçen yıl yüzde 0,5 artış kaydederek gelecek açısından umut verdi. Toplam ihracat 800 milyon dolar civarında. İhracatta öne çıkan sektörler ise gıda ürünleri, taşıt ve parçaları, değerli taş ve demir çelik olarak görünüyor.

2017’de yüzde 2,2 büyümesi beklenen Lübnan ekonomisi, Aralık 2016’da Hariri Hükümeti’nin göreve gelmesiyle yukarı çıkış eğilimine girdi. Siyasi istikrar bir süredir durgunluk yaşayan ülke ekonomisi açısından olumlu bir gelişme. Hariri Hükümeti, Türkiye ile ticareti artırma kararı aldı. Özellikle müteahhitlik, elektrik, doğalgaz, petrol ve turizm sektörlerinde Türk firmaları için yeni iş ve yatırım fırsatları var. Türkiye ile Lübnan arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın da bu yıl yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Dünya Bankası, Lübnan’da karayollarının iyileştirilmesine yönelik 200 milyon dolarlık bir destek açtı. Buna göre ilk etapta 500 kilometrelik yol yapımı için ihaleye çıkılacak. Ayrıca doğalgaz ve petrol arama çalışmaları için ihale süreci başlatılacak. Öte yandan Beyrut Rafik Hariri Havalimanı’nda yolcu sayısının 7,6 milyondan 24 milyona çıkarılması için genişletme çalışması yapılacak. Proje kapsamında inşa edilecek yeni terminal, yolcu salonları ve ilave apronlar için yabancı şirketlerin teklifleri alınacak.

UMMAN
ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE ORTAK YATIRIM FIRSATI
Petrol fiyatlarındaki gerilemeden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Umman’a ihracat son iki yıldır 500 milyon dolardan 320 milyon dolara geriledi. Buna karşın petrole bağımlı ekonomisini hızla çeşitlendirmek isteyen Umman, yabancı yatırımcı çekmek için yeni bir ticaret politikası oluşturuyor. İhracatta demir çelik, mineral yağlar, makine ve teçhizatları, elektronik ürünler ve mobilya ön planda. Türk müteahhitler Umman’da 2000 yılından beri toplam 8,5 milyar dolarlık iş bitirdi. Dolayısıyla ülkede Türk iş adamlarına yönelik güven üst seviyede. Nisan ayı ortalarında bir grup Türk iş adamı

heyetini kabul eden Umman Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali Bin Masoud Al Sunaid, Türk girişimcileri ülkesinde görmek istediklerini belirtti. Umman devleti ayrıca Türk şirketlerine üçüncü ülkeler için ortak yatırım çağrısı da yaptı. Ülkede yatırım için öne çıkan sektörler ise enerji ve turizm. Devlete ait Sohar Aluminiyum, kapasitesini 3 katına çıkarmak için 4 milyar dolar yatırım planlıyor. Turizm sektöründe ise oda sayısının 2020’ye kadar 20 binden 24 bine çıkarılması planlanıyor.

Dugm Limanı’nın 2020 yılında faaliyete girecek olması da bölgede Umman’ın ekonomik ağırlığının artacağına işaret ediyor. Umman’da sürdürülen büyük altyapı yatırımları kapsamındaki kamu ihaleleri oldukça şeffaf bir süreç içinde yürütülüyor. Ülkede perakende gıda satışlarının yüzde 65’i özel süpermarketlerden yapılıyor. Söz konusu satış gittikçe yaygınlaşırken, gıda sektöründe toptan satışlar pazarın yüzde 20’sini oluşturuyor. İki ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre 30 günden az süreli ziyaretler için her iki ülkenin vatandaşları da vizeyi ziyaret etmek istediği ülkenin havaalanından, kalınacak günlere göre değişen oranda ücret vermek suretiyle alabiliyor.

ÜRDÜN
ABD VE AB İLE SERBEST TİCARET AVANTAJI
Ortadoğu’daki karışıklıklardan ve özellikle Suriye’deki iç savaştan çok etkilenen Ürdün, 1,4 milyon Suriyeli mülteciye kapılarını açarak Türkiye’nin ardından en çok mülteci kabul eden ikinci ülke oldu. Siyasi ve ekonomik açıdan bölgenin en istikrarlı ülkelerinden biri olan Ürdün, liberal ekonomisi, batı normlarına uygun bürokrasisi, eğitimli ve ucuz iş gücü ile Türk şirketleri için ideal bir yatırım alanı. İngilizcenin iş çevrelerinde yaygın olarak konuşulması da Ürdün’ü cazip kılan bir başka avantaj.

Büyük Arap Serbest Ticaret Bölgesi (GAFTA) ülkeleri arasındaki STA’lardan yararlanarak, Ürdün’de gerçekleştirilecek bir yatırımla Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin tamamına mal satmak mümkün. Bununla birlikte Ürdün’ün ABD ve AB ile de STA’sı mevcut. Dolayısıyla Akabe Limanı’ndan tüm bölgeye ve ABD ve Avrupa Birliği pazarına STA avantajı ile ihracat yapılabiliyor Ürdün’ün 2017’de yüzde 3,2018’de yüzde 3,3 büyümesi bekleniyor Türkiye’nin Ürdün’e ihracatı 20l6’da/I0 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Son birkaç yıldır ihracatta gerileme olsa da, fosil yakıtlar, mineral yağlar, kazan ve mekanik cihazlar, konfeksiyon malzemeleri, ses çoğaltıcıları ve televizyonlar ile mefruşatta fırsatlar var Ülkede Dünya Bankası şemsiyesi altında faaliyet gösteren Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Yatırım Garanti Ajansı (MIGA), Zarqa Sanayi Bölgesi’nde enerji santrallerinin dizayn, inşaat ve işletilmesine destek sağlıyor IFC’nin projeye olan desteği75 milyon dolar olarak açıklandı. Bunun yanı sıra Ürdün-Irak sınır kapısının yakın zamanda yeniden açılması gündemde. Bu durum, savaş öncesi Ürdün ihracatının yüzde 20’sini oluşturan Irak pazarının yeniden kapılarını açacağını gösteriyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap