Paranın yeni rotası

Paranın yeni rotası

YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?
2017 yılına girilirken risk alma iştahına önemli ölçüde katkı sağlayan ABD kaynaklı vergi teşviki beklentileri, yılın son çeyreğine ötelendi. Bu nedenle hisse piyasalarındaki toparlanma ivme kaybetmeye başladı.

Zeki Şen’e göre nisan-mayıs döneminde küresel tarafta borsalarda politik belirsizlik ve jeopolitik riskler takip edilerek düzeltme eğiliminin sürdüğü, tepki alımlarının sınırlı kaldığı bir eğilim etkili olabilir. Vergi teşviki beklentilerinin yılın son çeyreğine doğru yenden gündeme gelmesiyle birlikte ise yeniden iyimser hava yakalanabilir.

Bu görünümde iç politik belirsizliğin geride kaldığı BIST açısından ekonomik politikalar izlenecek. Zeki Şen, kısa vadeli görünümde TL bazlı zirvenin yenilenmesi ihtimalinin korunduğunu söylüyor. Şen, “Diğer yandan söz konusu seviyeye yönelik fiyatlamaların ise özellikle dış piyasalardaki görünüm nedeniyle kalıcı olmasını beklemiyoruz” diye ekliyor.

 

MB KARARI BEKLENİYOR
Dolar/TL, referandum sonrası piyasanın ilk günü 3,62’ye kadar geri-lese de sonrasında 3,65’e yöneldi. İç gündemde referandum sonrası gözler TCMB’ye dönmüş durumda. Geçen hafta bir konuşma yapan TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon görünümü kayda değer bir gelişim gösterene dek sıkı para politikası duruşunun süreceğini belirtti.

Bu hafta gerçekleşecek olan TCBM toplantısı öncesinde Çetinkaya’dan gelen bu açıklamalar, parasal sıkılaşmanın devam edebileceğine yönelik beklentileri artırdı.Enflasyon dinamiklerindeki bozulma para politikasındaki sıkı duruşun devamını gerektiriyor.

Bu noktada, Geç Likidite Penceresi’nde 25-50 baz puan civarında bir artırım gelme ihtimalinin olduğu ifade ediliyor. Bu da TL lehine fiyatlamanın devamını getirebilir.

TCMB’nin sıkı likidite politikasını koruması, dolarda 3,70’li seviyelerin satış fırsatı olarak görülmesine yol açabilir. TCMB’nin 26 Nisan PPK toplantısında sıkılaştırıcı yönde sürpriz bir adım atması ise dolar/TL’yi 3,60’ın altına itebilecek potansiyel bir gelişme olarak görülüyor.

UZUN VADEDE YÖN YUKARI
ABD’de enflasyon beklentilerindeki gerileme ve vergi reform paketine ilişkin umutların şimdilik suya düşmesiyle birlikte gerileyen Dolar Endeksi de Türkiye’de kurlardaki düşüş hareketini destekliyor.

Bununla birlikte kurdaki düşüş hareketinin kısa vadede 3,60 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir. Ancak uzun vade için beklentiler 3,60 üzerinde birleşiyor.

ALB Menkul Genel Müdürü Cihan Aluç, “Küresel tarafta Dolar Endeksi’ndeki gerileme eğilimini düşündüğümüzde TL tarafındaki güçlenme eğilimi devam edebilir.

Ancak bu güçlenmenin devam edebilmesi için küresel tarafta bir şokun yaşanmaması önemli” diyor. Selim Yazıcı da Dolar Endeksi’nin yüzde 4,4 yukarıya gelmesini öngördükleri için dolar/TL’de yıl sonu tahminlerinin 4,05 TL olduğunu söylüyor.

ÇİFT HANE BEKLENTİSİ
Gösterge faizde ise yine enflasyon ve TCMB kararlarına dikkat çekiliyor. Çift haneli seviyede seyreden gösterge faiz için uzmanların tahmini bant aralığı yine yüzde 10,00-12,50 arasında bulunuyor.

TCMB’nin sıkılaştırma politikasına devam etmesi ve enflasyonun düşmesi faizde sakinleşmeye yol açabilir ancak yıl sonu için beklentiler yukarı yöne işaret ediyor.

Referandum sonrası TL varlıklarının yükselişine bağlı olarak gösterge tahvil faizinde sert düşüşler görülmediğini söyleyen Destek Yatırım Genel Müdürü Tuna Yılmaz, “Ancak TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yüksek enflasyondan kaynaklı artırma ihtimalinin kuvvetlenmesi, gösterge tahvil faizinde düşüşleri beraberinde getirebilir” diyor.

Yılmaz’a göre, en azından yeni hikayeler ortaya çıkmazsa faizde yükselişler sınırlı kalabilir. Gösterge tahvil faizinin de tarihi zirvelere yakın olduğunu belirtelim.

DENGE OLABİLİR
Faiz ve enflasyon dengelerinin yıl sonuna kadar enflasyonda beklenen geri çekilmeyle birlikte dengeleneceğini ve yıl sonu gösterge faizinin mevcut seviyenin biraz daha üzerinde gerçekleşeceğini düşünen uzmanlar bulunuyor.

Kapital FX Genel Müdürü Gökalp İçer, “Yüksek ihtimalle yabancı çıkışı hisse senedi ve tahvilde aynı anda gerçekleşir. Endeksteki konsolidasyona benzer şekilde Türk tahvillerinin de konsolide olmasını bekleyebiliriz” diyor.

Yükselen enflasyonun ve enflasyon beklentilerinin faizleri çift hanede tutmaya devam edeceğini belirten İçer’e göre, 2017’nin başından bu yana tahvillerde yaşanan yüksek oranlı yabancı yatırım girişi, yabancıların halen Türk tahvillerine olumlu baktığını gösteriyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap