Paranın yeni yönü

Paranın yeni yönü

PORTFÖY NASIL DEĞİŞTİ?
Öncelikle portföy önerilerine dikkat çekmek istiyoruz. Bundan üç ay önce 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde 12 finansçı CEO ile yaptığımız anketi yayınladığımız kapak haberimizde portföy önerilerini de almıştık.

O günden bugüne piyasalar önemli haberlerin geldiği bir süreç yaşadı. Bu sürecin doğal olarak son yaptığımız portföy öneri tablosuna da yansıdığını görüyoruz. Şöyle ki, 10 Temmuz’daki haberimizdeki önerilere göre, bugün gelinen noktada portföy önerilerinde ağırlığı artan üç yatırım aracı var. Bunlar dolar, mevduat ve Özel Sektör Tahvili (ÖST). Yine diğer bölümünde de nakit veya yurtdışı yatırım araçları bulunuyor ve bu önerilerde de artış olduğu dikkat çekiyor.

Önerilerde en çok notu düşürülen yatırım aracının tahvil-bono olduğunu görüyoruz. Yine altın ile ilgili önerilerde geri çekilmeler olduğu dikkat çekiyor. Hisse ise her şeye rağmen küçük bir öneri değişikliği olsa da önerilerde başrolü almaya devam ediyor.

UZUN VADELİ DUŞUNUN
Hisse senetlerinde iyi bir portföy seçiminin mevcut ucuz seviyede zarar ettirmeyeceği kanaatinde olan Deniz Portföy Genel Müdürü Fatih Arabacıoğlu, kâr beklentisini de sınırlı tutuyor. Arabacıoğlu, özellikle finans, otomotiv ve holdinglerde beklentinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Kapital FX Genel Müdürü Gökalp İçer, bu dönemde riski az varlıklara ağırlık verilen bir portföy öneriyor. “Para ve hisse senedi piyasalarındaki aşağı yönlü riskler nedeniyle TL mevduat, repo ve SGMK tarafına ağırlık vermemiz gerek. Düşüşler döviz tarafında da alım fırsatı olarak kullanılabilir” diyen İçer, bu dönemde stratejinin kısa vadede kâr etmekten daha çok uzun vadede reel getiri olduğunu sözlerine ekliyor.

BORSADA BEKLENTİLER
Bu açıklamaları yaptıktan sonra yatırım araçlarına bakıldığında, borsa tarafında değerlemeler konusuna dikkat çekiliyor. Kurda yaşanan artışla birlikte dolar bazında borsa yüksek iskontoya sahip ve bu durum endeksin risklere rağmen

75.000-80.000 bandını korumasını sağlıyor. Beklentilere bakıldığında ise yıl sonunda 75.000-85.000 aralığına işaret ediliyor. Hisse piyasasında yurtiçi ve bölgesel sorunlar sıkışma yarattı ama bu yüzden gelişen piyasalar içinde ciddi bir göreli ucuzluk oluştu. Bu iskonto-nun hafiflemesini bekleyen Fatih Arabacıoğlu, “Bunun en önemli nedeni, FED’in aralık ayında yapması beklenen faiz artırımı sonrasında bir süre güvercin pozisyonu almak zorunda kalacağı beklentisi” diyor.

Bu sırada gelişen piyasalara fon akımı artınca Türkiye’nin ucuzluğunun göze batacağı kanaatinde olan Araba-cıoğlu, yurtiçi ve bölgesel sıkışmalarda yumuşama olursa, bunun da ekstra prim olarak yansıyacağı kanaatinde.

DOLAR HIZ KESTİ
Dolar geçtiğimiz günlerde yukarı hareketini hızlandırdı. Geçen hafta yeni rekorlara imza atan dolar/TL, 3,11’in üzerini görerek sert bir yükseliş yaşamıştı. 3,1135 seviyesiyle de yeni rekorunu kırdı. FED’in aralık ayında faiz artırmasının beklenmesi, bölgesel riskler, OHAL’in uzatılma kararı ve başkanlık sistemi söylentileri dolardaki yükselişi tetikleyen gelişmeler oldu.

Bu sert yükselişten sonra gözler geçen hafta Merkez Bankası’nın PPK toplantısına çevrilmişti. Yedi kez faiz koridorunun üst bandında indirim yapan Merkez Bankası, bu kez faiz koridoru ve politika faizinde değişiklik yapmadı. Toplantı öncesi 3,07 TL seviyelerinde olan dolar, kararın ardından 3,05 TL seviyelerine geriledi.

Ancak haftanın son günü tekrar 3,09’a geldi. Teknik görünümde 3,0880-3,0750 direnç bölgesi altında kaldığı sürece dolarda gevşemeler sürebilir. 3,0350-3,0200 bandına doğru bir hareketlenme görebiliriz.

Bundan sonra beklentiler ise yine yükseliş yönünde birleşiyor. Dolar/TL’nin yılı 3,10-3,20 seviyelerinde tamamlamasını bekleyen uzmanlara göre, bu hız kesme süreci geçici olacak. Bir bankanın mevcut durum için “Yabancı dolarda alıcılı, yerli ise satmıyor” değerlendirmesini yapıyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap