Sektörlerin çıkış yolu

Sektörlerin çıkış yolu

GIDA
HEDEFLERDE REVİZYONA GİDİLMEDİ
TÜİK verilerine göre 2017’de gıda sanayiinde yüzde 8,5’lik, içecek sanayiinde ise yüzde 9’luk üretim artışı yaşanmıştı. 2018’deki yüzde 9’luk büyüme beklentisi sürüyor. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, bugün gelinen noktada hedeflerde herhangi bir revizyona gidilmediğinin altını çiziyor. Menlik, bu konuda şöyle konuşuyor: “Özellikle 24 Haziran seçimleri öncesinde döviz kurlarındaki olağanüstü artışların etkisiyle, bitkisel yağ sanayi gibi bazı sektörlerde ithal hammaddeye dayalı üretim nedeniyle girdi maliyetlerimiz olağanüstü arttı. Kurlardaki artış yem fiyatlarını, dolayısıyla hayvancılıktaki maliyetleri de artırdı. Bu gelişmeler sonucu, tüm sektörler gibi Türkiye gıda sektöründe de olumsuz bir hava esmişti. Ancak seçimlerin herhangi bir siyasi istikrarsızlığa yol açmadan sona ermesi, ardından hükümetin umut verici mesajları sektör için önemli.”

Öte yandan, yapılan araştırmalar, üretimin bel kemiği sanayinin yüksek finansman maliyetleriyle karşı karşıya kalarak yatırım yapamaz bir noktaya geldiğini gösteriyor. Yine gıda sanayi üretimindeki temel hammaddenin tarımsal ürünler olduğuna ve tarımsal üretimdeki azalışın önüne geçmek gerektiğine de dikkat çekiliyor. Sektör temsilcileri, verim artışıyla birlikte üretimi yeniden canlandırmak ve iklim değişikliğinin tarım sektörü üzerindeki olumsuz yansımalarını en aza indirebilmek için yeterli desteğin zamanında verilmesinin büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

HAZIR GİYİM
BÜYÜMEYİ SÜRDÜRÜYOR
Pek çok sektörün aksine hazır giyim sektörü 2018 yılında büyümeyi başardı. 2018’e başlarken sektörün üretim artışı beklentisi yüzde 8-10 arasındaydı. Yılın ilk yarısında beklentilerin 2 puan üzerinde bir gerçekleşme oldu. Hazır giyimde iç pazar satışları nominal yüzde 13-15, reel olarak ise yüzde 4-5 aralığında artış gösterdi. Sektörün ihracatı aynı dönemde yüzde 7,7 arttı. Dış ve iç talebe bağlı olarak üretimde de artış söz konusu. İlk beş ayda hazır giyim üretiminde yüzde 12’lik bir büyüme yaşandı.

İkinci yarıda ihracat kaynaklı artışın aynen devam etmesi öngörülüyor. Türkiye Giyim Sanayicileri (TGSD) Başkanı Hadi Karasu, iç pazarda ise yeni ekonomi yönetiminin izleyeceği politikaların belirleyici olacağını söylüyor. Karasu, “Bu çerçevede 2018 yılı genelinde yüzde 10-12 arasında üretim artışı gerçekleşebilecek. Yıl geneli için üretim beklentilerinde şimdilik bir revizyona ihtiyaç görmüyoruz” diyor. Döviz kurlarındaki, girdi fiyatlarındaki ve faiz oranlarındaki artışın firmaların mali yapılarını olumsuz etkilemesi ise sektördeki risk faktörü olarak öne çıkıyor.

İNŞAAT
AŞAĞI YÖNLÜ REVİZYON YAPILDI
Artan faiz oranları, konut talebi olan kesime hitap etmeyen lüks projeler üretilmesi gibi nedenlerle son dönemde durgunluk yaşanıyor. Yılın ilk çeyreğinde, geçen yıl 245 bin olan konut satışları 202 bine gerilemişti. Mayıs-haziran döneminde faizleri yüzde 0,98’lere çeken kampanyanın etkisiyle ise 2017’nin ilk yarısında 409 bin olan konut satışları bu yılın aynı döneminde 444 bine yükseldi. Bu yıl inşaat sektöründeki büyümenin ekonominin genelindeki büyüme ile benzer seyredeceği düşünülüyor.

OVP’de büyüme beklentisi yüzde 5,5 olmasına karşın, ekonomik değerlendirmelerde yıl sonunda büyümenin yüzde 4,5-5 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor. Konut satışlarında ise yılbaşında geçen yılla benzer şekilde 1,4 milyon satış beklentisi varken, bu beklenti 1,25- 1,3 milyona çekilmiş bulunuyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konutta KDV oranlarının yüzde 18’leri kaldırmadığına dikkat çekiyor. Maya, “Faiz oranlarında da bir indirim beklentisi yok.

Geçici kampanyalarla bu durum da sürdürülebilir değil. Yine konut ihtiyacı olanlara yönelik projeler geliştirilmeli ve finansman modeli çeşitlendirilmeli” diyor. Önümüzdeki dönemde büyük ölçekli kamu yatırımları ile kentsel dönüşüm sürecinin inşaat faaliyetlerini desteklemeye devam edeceği öngörülüyor. Üçüncü Havalimanı, Çanakkale Köprüsü gibi projeler, birçok ilde açılışı yapılan entegre sağlık yerleşkeleri, yakından izlenmeye devam edilecek.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap