Yatırımcının Hint seferi

Yatırımcının Hint seferi

Asya’nın Çin ve Japonya’dan sonra en büyük üçüncü ekonomisi olan Hindistan, yükselen performansıyla, son yıllarda yurtdışında yatırım fırsatları kollamaya başlayan Türk şirketlerinin de yakın markajına girdi.

SİBEL ATİK                                  ARAM EKİN DURAN
satik@ekonomist.com.tr         eduran@ekonomist.com.tr

Yıldız’dan Eczacıbaşı’na, Çelebiden Abdi İbrahim İlaç’a kadar birçok şirketin yatırım yaptığı Hindistan’a yönelik ilgi artarak sürüyor. Hindistan son 10 yılda Türkiye’den 200 milyon doları aşan yatırım çekti. Yeni yatırım rüzgarıyla bu rakamın kısa sürede ikiye katlanması bekleniyor.

Görsellere tıklayın.
607 608 609 610 611 612

 

 

 

 

 

Dünya ekonomisinin büyüme liderliğini yıllarca elinde tutan Çin’i geçen yılın son çeyreğinde yüzde 7,3’lük büyümeyle geride bırakmayı başaran Hindistan, bu performansıyla yatırımcıların iştahını kabartıyor.

Dünya devi şirketlerin yanı sıra Türk iş dünyasının da yatırım rotasına giren Hindistan pazarına geçen 10 yıllık süreçte ülkemiz yatırımcısı tarafından 15 doğrudan yatırım yapıldı.

Hizmetten tekstile, inşaattan gıdaya, bilişimden ulaşım sektörlerine kadar Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin Hindistan’a yaptıkları yatırımda ikinci dalga geliyor. Son 10 yılda Hindistan’a 200 milyon doların üzerinde doğrudan yatırım gerçekleştiren Türk şirketlerinin birbiri ardına aldıkları yeni yatırım kararları, bu rakamın kısa zamanda ikiye katlanacağını gösteriyor.

AksaJeneratör’den LC Waikiki’ye, Elvan’dan Ece Banyo’ya kadar birçok şirket Hindistan’a yatırım çalışmalarını hızlandırdı. Aksa yatırım için ülkenin fırsatlarını yakın takibe alırken, Elvan Gıda fabrika kurmak için kolları sıvadı. LC Waikiki, sözleşme sürecinin neticelenmesiyle yıl sonuna kadar 34 mağaza ile burada yerini almayı planlıyor. Bir diğer önemli yatırımcı Ece Banyo da satın aldığı İtalyan Isvea markasıyla bu yılın sonuna kadar Hindistan’da 30 yeni mağaza açmayı hedefliyor.

BÜYÜME YATIRIM ÇEKECEK
Dünyanın dokuzuncu büyük ekonomisi olan Hindistan için yapılan büyüme tahminlerine bakılırsa yatırım rüzgarının daha da güçleneceği ortada. İstatistiklere göre geçen mali yılı yüzde 7,6 büyüme ile kapatan Hindistan, Asya kıtasının Çin ve Japonya’dan sonraki en büyük ekonomisi.

Çin’in ardından 1,3 milyar kişiyle dünyanın en fazla nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Hindistan’a yönelik analizini paylaşan Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran, ileriye bakıldığında düşük enflasyon ve maaş artışlarıyla özel tüketimin büyümenin itici gücü olmaya devam edeceğini aktarıyor. Hükümet harcamalarının da bunda destekleyici olacağını kaydeden Subran, bu yıl yüzde 7,6 büyüme öngördüklerini söylüyor.

ÖNCELİKLİYATIRIM ÜLKESİ
Hindistan’ın taşıdığı potansiyel yatırımcıların iştahını yüksek tutmaya yetiyor. Son 15 yılda liberalleşme hamlesiyle ülkede hızlanan doğrudan yabancı yatırım geçen yılın sadece dokuz aylık sürecinde 27 milyar dolara ulaştı.

1.3 milyarlık genç nüfusu, hızla büyüyen orta sınıfı, yüksek şehirleşme oranı ve dönüşen ekonomik yapısı Hindistan’ın önümüzdeki yıllarda en önemli pazarlardan biri olacağını gösteriyor. Zaten yapılan yabancı sermaye anketlerinde de Hindistan globalleşen şirket CEO’larının öncelikli yatırım ülkesi olarak öne çıkıyor.

Hindistan’da en önemli Türk yatırımcılardan biri olan Çelebi Havacılık Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve DEİK Türk-Hindistan İş Konsey Başkanı Canan Çelebioğlu, ülkenin taşıdığı potansiyelle en önemli yabancı sermaye yatırım destinasyonu olarak karşımıza çıktığını söylüyor. Bunakarşılık çok az sayıda Türk şirketinin Hindistan’da iş yaptığını kaydeden Çelebioğlu, “Ülkedeki yatırım fırsatlarının yakından incelenmesi ve kültürünün tanınmasıyla çok daha fazla Türk şirketinin Hindistan’da iş yapma girişimi olacaktır” diyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap