Yeni dönem hesapları

Yeni dönem hesapları

BORSADA YÜKSEK İSKONTOYA DİKKAT!
Borsa tarafında uzmanların özellikle üzerinde durduğu konu, endeks bazındaki yüksek iskonto. Türk hisseleri 12 aylık ileriye dönük F/K bazında 28 Haziran kapanışları itibarıyla yüzde 44,5, bankacılık endeksi MSCI gelişen ülkeler bankacılık sektörüne göre yüzde 44,6 iskontolu görünüyor. Diğer taraftan bankalar PD/DD çarpanı açısından ise 0,55 seviyesinden işlem görüyor.

90.000 seviyesi 2009 yılından bu yana gelen teknik grafikte ana destek konumunda ve son dönemde buna yakın seviyeler söz konusu. Dolar bazında bakıldığında iskontosuyüksek hisseler var. Borsa giriş haberinde BİST-100 hisseleri bazında bunları görebilirsiniz.

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı M. Baki Atılal, yüksek iskontolu seviyelerin oluşmasındaki ana etmenleri, “Siyasi ve jeopolitik riskler, yükselen kur ve enflasyon ile bunların mali tablolara olumsuz yansıması, AB ve ABD ile gerilen ilişkiler, FED’in bilanço küçültmesi, ticaret savaşları ve yükselen petrol fiyatlarının olumsuz etkisi” olarak sıralıyor.

Anketimize yanıt verenlerden çıkardığımız sonuç, yüksek iskon-toya rağmen en azından sonbahara kadar borsada bir ralli beklenmemesi gerektiği yönünde. Endeks için ana beklenti aralığı 95.000-

100.000 bandında. Baki Atılal, BİST-100 için teknik olarak 92.200 seviyesinin ana destek noktası olduğunu, kısa vadede ilk hedef noktasının 97,800 ve sonrasında ise 100.600 ve 103.170 olduğunu söylüyor.

Işık FX Analistleri ise kurlarda görülebilecek alıcılı seyrin endeks tarafında baskı yaratabileceği kanaatinde. Analistler, burada önemli olan konuyu hükümetin yabancıları yatırım yapmaya nasıl ikna edeceğinin oluşturduğunu belirtiyor.

DÖVİZDE OHAL ETKİSİ
Döviz tarafına bakıldığında, seçim sonrasında dolar kurunda 4,60 TL’nin altına doğru bir hareket var. içerde OHAL’in kaldırılması yönünde AKP ve MHP’nin uzlaştığı yönündeki haberlerin döviz kurları üzerinde olumlu etki yaptığı yorumları yapıldı.

Ancak burada temel belirleyici, global taraftaki hareketler oluyor. Ticaret savaşları ve parasal genişleme konusu, yaz aylarında kurda belirleyici olmaya devam edecek. Bu faktörler dikkate alındığında dolar/TL için 4,50’nin altında beklentinin sınırlı olduğu görülüyor. Dolar kuru için ana trend 4,50-4,75 TL bandı.

Türkiye’nin beş yıllık CDS priminin hala 300’ün üzerinde seyrettiğini söyleyen Baki Atılal, piyasanın yeni dönemde özellikle ekonomi yönetiminin nasıl oluşturulacağına, para ve maliye politikalarına ve Merkez Bankası bağımsızlığına dikkat edeceğini anlatıyor.

Atılal, “ECB ve FED politikaları sonucu fonlama maliyetlerinin yükselmesi ve GOÜ ülkelerinin stres yaşaması, bununla beraber ticaret savaşlarının en çok Çin’i ve bu ülkenin ticaret yaptığı ülkeleri yavaşlatması, GOÜ paraları için ana problemleri oluşturuyor” diye konuşuyor.

Garanti Yatırım Genel Müdürü Zeki Şen, ticaret savaşlarının küresel büyüme endişelerini artırdığını aktarıyor ve ECB, BOE ve FED’in sıkılaştırma adımlarına dikkat çekiyor. Bu adımların GOÜ için fonlama maliyetlerini artırmaya devam ettiğini anlatan Şen, “Dolayısıyla, finansal koşullarda stresin önümüzdeki üç ayda hemen rahatlamasını beklemiyoruz” diyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap