Yeni yol haritası

Yeni yol haritası

Mithat Yenigün, “Yeni işler açısından yıllık ortalama 4-5 milyar dolar gibi bir potansiyel kayıptan söz etmek mümkün. Devam etmekte olan projeler sürecek ama yeni projeler alınması kısa vadede olası görünmüyor” şeklinde konuşuyor.

Yeni dönemde Rusya’daki kayıpların karşılanması için Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki potansiyel yatırımları takibe aldıklarının altını çizen Mithat Yenigün, “Kongo, Gana, Mali ve Nijerya bu dönemde öne çıkan ülkelerdir. Ayrıca İran Türk müteahhitleri için önemli fırsatlar yaratmaya aday” diyor.

Turizmciler EXPO 2016’ya güveniyor

Rusya ile yaşanan krizin en fazla vurduğu sektör turizm oldu. Almanya’dan sonra Türkiye’ye en çokturist gönderen ülke olan Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı, bu ülkedeki durgunluk nedeniyle 2015’te yüzde 18 gerileyerek 3,6 milyon civarında gerçekleşti. Uçak krizi sonrasında ise Türkiye’ye yapılan tüm rezervasyonlar iptal edildi, Rus vatandaşlarının Türkiye’ye giriş sayısı ciddi şekilde geriledi. Türk tur operatörlerinin Rusya’daki faaliyetlerine son verildi.

Sektör temsilcileri, krizin devamı halinde Türk turizminin 4 milyon Rus turisti kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Bu durumun ekonomiye maliyetinin ise yaklaşık 5 milyar doları bulabileceği hesaplanıyor.

Rus turist yerine hangi ülkeleri Türkiye’ye çekebileceğini hesap eden sektörün en önemli beklentisi ise Uzakdoğu ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgisi. Bu amaçla Çin, Japonya ve Hindistan’dan daha fazla turist çekebilmek için bölge fuarlarına adeta akın düzenleniyor.

Bu arada bu yıl Antalya’da düzenlenecek Expo 2016’nın ise Rusların en fazla ziyaret ettiği kentin ekonomisini ayakta tutması bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre, 40’ın üzerinde ülkenin katılacağı Expo 2016’yı 3 milyonu yerli olmak üzere 8 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap