Yükseliş bitti mi?

Yükseliş bitti mi?

NEDEN YÜKSELDİ?
Şimdi kurun bu hızlı çıkışının nedenlerine bir bakalım… Döviz kurlarında yükselişin ilk nedeni, küresel. ABD 10 yıllık faizlerinin yüzde 3’ü hızlı bir şekilde geçmesiyle gelişmekte olan ülke (GOÜ) paraları değer kaybetmeye başladı. Ancak TL, GOÜ para birimlerinin çok üzerinde kayıplara maruz kaldı.

Yılbaşından bu yana GOÜ para birimlerinde yüzde 7-10 arası kayıplar olurken TL’deki kayıp yüzde 20’yi geçti ve krizdeki Arjantin’in para birimini yakaladı. Sadece son bir haftadaki kayıp yüzde 8’leri buldu. Cari açık ve seçim takvimi, TL’deki değer kaybını hızlandırdı. Fitch ve Standard and Poors’un (S&P) Türkiye uyarılarıyla TL’deki kayıplar daha da hızlandı.

Piyasalarda “Döviz artışı öldürür, faiz artışı süründürür” sözünün hatırlandığı bu günlerde, TCMB’nin gerekli müdahaleyi yapamadığı için bağımsızlığının tartışıldığı, TCMB’nin bu anlamda test edileceği yönündeki söylemler de algının iyice bozulmasına neden oldu.

Finansal kesim dışındaki reel sektörün net döviz açık pozisyonu 222 milyar doları buldu. Şirketler de vadesi gelen borçları için dolar almaya devam ederken bireysel yatırımcıların satış yönünde hareket etmeleri de kuru yukarı taşıyan nedenler arasında yer aldı. Sonuçta kur 4,92’ye tırmandı.

22 Nisan tarihli dergimizin ‘Erken seçim hesapları’ başlıklı kapak haberinde, 11 uzmandan yine portföy dağılımlarını almıştık. O dönemde seçim portföyü için ağırlık yüzde 32,3 ile yine hisseye verilmiş, hisseyi yüzde 24,1 ile mevduat takip etmişti.

Üçüncü sırada yüzde 10,9 ile tahvil-bono yer alıyordu. Kurdaki ani artışla beraber ise portföylerde döviz önerileri azalmış; dolar yüzde 10,5, Euro ise yüzde 7,7 paya sahipti.

Aradan geçen yaklaşık bir aylık süreçte hissenin ilk, mevduatın ikinci sıradaki yerini koruduğu görülüyor. Burada doların yüzde 10,5’ten yüzde 17,5’e, Euro’nun yüzde 7,7’den yüzde 10,6’ya yükselmesi dikkat çekiyor. Altında ise düşüş var. Buna göre altın, bir ay önceki yüzde 7,3’ten yüzde 3,8’e gerilemiş durumda.

EKONOMİST YAZDI
Son 2-3 haftadır haberlerimizde TCMB’den hamle gelmezse 4,70 üzerinde 5,00 seviyelerine doğru hareketin olacağını yazıyorduk. Sonuçta geçen hafta içinde 4,50’nin üzerinde 4,92 görüldü ve haberimiz de realize oldu. TCMB’nin sözlü müdahaleleri, yangının sönmesinde yeterli olmadı.

Önceki haftalarda “MB’den yüzde 100200 baz puan faiz artırımı gelirse kur hareketi durur” diye görüş bildirenler, yaşanan süreçte daha yüksek oranda bir faiz . artırımı olması gerektiğini ifade ettiler. Geçen çarşamba akşamı olağanüstü toplanan TCMB PPK’dan 300 baz puanlık artırım geldi. Ardından da önce uzlaşmalı döviz satım ihale takvimini güncelledi, ardından reeskont kredi ödemelerinde kuru 4,20’de sabitledi.

Piyasalar, hangi konu başlıklarını takip edecek?
Yurtiçi:

  • 24 Haziran’da yapılacak olan erken seçim
  • TCMB’nin para politikasının geleceğine yönelik atacağı adımlar
  • TL’nin bundan sonraki süreçte izleyeceği seyir
  • Makro verilerde azalan iyileşme beklentisi
  • Jeopolitik gelişmeler

Yurtdışı:

  • Arjantin ve Brezilya’da yaşanan risklerin devam etmesi
  • Ticaret savaşları
  • İtalya’da koalisyon süreci,
  • ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları
  • FED’in faiz artırımına gitme hızı ve diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarına yönelik revizyonlar

FAİZ ARTIRIMI YETER Mİ?
TCMB’nin hamlesini değerlendiren Alnus Yatırım analistleri, “Son tahvil ihalesinde Hazi-ne’nin yüzde 16,61 ile borçlandığı dikkate alındığında Merkez’in piyasayla olan farkı kapattığı görülüyor” diyor. Alnus Yatırım, TCMB’nin 7 Haziran’da normal günde toplanacak olmasının bu kez faiz ve kurda agresif hareket yapmak isteyenleri sınırlayacağını öngörüyor.

Bunun gerekçesi olarak da TCMB’nin 7 Haziran toplantısında piyasanın önüne bile geçebileceği yorumunu yapan Alnus Yatırım analistleri, TCMB’nin hamlesi sayesinde TL’nin gün içinde gördüğü en yüksek seviye olan 4,92’den 4,54’e yüzde 8’lik bir değer kazanımı yaşadığını hatırlatıyor. Bu kadar büyük volatilitenin genelde trend sonlarında görüldüğünü anlatan uzmanlar, “Bu yüzden önümüzdeki günlerde ortalığın biraz daha konsolide olmasını bekleriz” diyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap