Türkiye’de büyümeye odaklandı

Türkiye’de büyümeye odaklandı

1009Takeda, temelleri 1781’de atılmış bir Japon ilaç şirketi. 70 ülkede faaliyet gösteriyor. 30 binden fazla çalışanı olan şirketin 2014 cirosu 14,6 milyar dolar.

Bütçe yılı Japon takvimine göre ayarlandığı için nisan ayında başlıyor. Bu nedenle 2015 cirosu henüz açıklanmadı. Cirosunun yüzde 21 gibi büyük bir kısmını AR-GE’ye ayıran Takeda, altı yıl önce Türkiye pazarına da giriş yaptı.

Türkiye’de onkoloji, gastroenteroloji, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve solunum alanlarındaki ilaçlarıyla faaliyet gösteren şirketin, bu pazara yönelik büyüme planları var.

Tekada Genel Müdürü Gamze Yüceland, Neutec’ten 13 üründen oluşan seçilmiş bir portföy satın aldıklarını söylüyor. Yüceland, şöyle konuşuyor: “2015’te bu işe 110 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bu da bize hızlı bir büyüme sağladı. Bu yılın ikinci yarısında iki tane önemli onkoloji ürünümüzün lansmanını yapacağız. Şu anda en güçlü olduğumuz kategori gastroenteroloji. Ama yeni lansmanlarımızın ardından onkolojinin ağırlık kazanacağını öngörüyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap