Somalı kadınların el emeği var

Somalı kadınların el emeği var

Beymen Club ve Arzum işbirliğiyle ortaya çıkan ‘Arzum X Beymen Club’ koleksiyonu, modayı elektrikli ev aletleri ile buluşturdu.

Koleksiyonda yer alan ürünler, Soma Artisans atölyelerinde, 40 Somali kadın el emeğiyle renkli el işi süslemelerle hazırlandı.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Türkiye genelinde 49 mağazası ve www.beymenclub.com aracılığıyla modaseverlerle buluşan Beymen Club, sanattan ve doğadan ilham alan koleksiyonlarının yanı sıra yenilikçi projelere verdiği önemle de öne çıkıyor.

Marka işbirliklerinin Türkiye’deki ilk temsilcisi olan Beymen Club, bu tür çalışmalara 22 yıl önce Renault ile başladı. Son olaraksa elektrikli ev aletleri sektörünün önde gelen markalarından biri olan Arzum ile işbirliğine soyundu.

Arzum X Beymen Club Koleksiyonu’nda yer alan ürünler Soma Artisans atölyelerinde, 40 Somalı kadın el emeğiyle renkli elişi süslemelerle hazırlandı.

Önümüzdeki dönemde de farklı işbirliklerinin devam edeceğini belirten Beymen Pazarlama İletişimi Genel Müdür Yardımcısı Elif Tellaloğlu, “Markaların deneyim ve yaratıcılıklarını buluşturduğu farklı işbirliklerine imza atarak, heyecan veren ve özgün koleksiyonları hayata geçirmekten büyük heyecan duyuyoruz” diyor.

SINIRLI ÜRETİM
Beymen Club’ın 1997 yılında Renault ile yaptığı ilk işbirliği ses getirmişti. Beymen Club tasarım ekibi tarafından iç döşemeleri ve aksesuarları özel tasarlanan özel model, dönemin en beğenilen, en gözde modeli oldu ve Renault 19 Beymen Club adı ile satışa sunulmuştu.

Son yıllarda da benzer projeler birbiri ardına geldi. Can Yayınları ile işbirliğine gidildi. Edebiyat dünyasının ünlü klasikleri moda dünyasıyla buluştu. Beymen Club tasarım ekibi edebiyat dünyasının ikonik kitaplarından ilham alarak ürünler tasarladı.

Sonrasında Ferzan Özpetek’in bestseller kitabı ve filmi ‘İstanbul Kırmızısı’, Beymen Club tasarım ekibine ilham kaynağı oldu. Ardından da 27’inci Akbank Caz Festivali için de cazı modayla buluşturan özel bir koleksiyon tasarlandı.

Son olarak Arzum ile bir işbirliğine gittiklerini belirten Elif Tellaloğlu, “Arzum X Beymen Club Koleksiyo-nu’ndaki ürünler sınırlı sayıda üretildi.

Her üründen biner adet üretildi. Koleksiyon, seçili Arzum satış noktaları ve seçili Beymen Club mağazalarında, www.beymenclub.com ve www.arzum.com.tr ‘de satışa sunuldu” diye anlatıyor.

KADIN EMEĞİ
Beymen kadın emeğinin değerlendirilmesi için, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Soma Şubesi’nin desteğiyle 2014 yılında yaşanan maden faciası sonrasında hayata geçirilen ‘Soma Artisans’ ile dönem dönem ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Elif Tellaloğlu sözlerine şöyle devam ediyor: “Somalı kadınlar, Beymen Mağazacılık için yılbaşı ürünleri kapsamında tedarikçi kategorisinde iş yapma fırsatı da yakaladı.

Beymen Club 2019 İlkbahar Yaz kadın koleksiyonunda da Somalı kadınların el emekleriyle işlenmiş nakış ve desenlerle zenginleşen montlar yer alıyor. Arzum X Beymen Club Koleksiyonu için de Soma Artizans ile bir işbirliği yaptık” diye ekliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap