Carrefoursa’nın AVM’leri satısta mı?

Carrefoursa’nın AVM’leri satısta mı?

734Sabancı Holding’de Teknosa’nın 80 civarında şubesinin kapatılacağı açıklamasının ardından gözler Carrefoursa’ya çevrildi.

İddialara göre, holdingin perakendedeki iki amiral gemisinden biri olan Carrefoursa’da gündemde satışlar var. Şirketin başta Maltepe Park olmak üzere bazı AVM’lerin arazilerini satışa çıkardığı iddia ediliyor.

Sabancı Holding’in önemli faaliyet sahalarından perakendede son dönemde ciddi bir hareketlilik yaşanıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Mehmet Nane’nin gruptan ayrılmasından sonra Carrefoursa’da genel müdürlük koltuğuna Fransız ortak kanadından yönetim kurulu üyesi olan Ziya Hakan Ergin’in oturması grubun ilk sürpriz adımı olarak yorumlanabilir. Yine önemli adımlardan biri de yakın zamanda perakende grup başkanlığının Haluk Dinçer’den alınıp direkt CEO Zafer Kurtul’a bağlanması oldu.

Her iki sektörün grup başkanı olan Haluk Dinçer sigortanın başına geçerken, perakende tarafı Sabancı CEO’su Zafer Kurtul’a emanet edildi. Şirkete ilişkin son bilgiler Carrefoursa’nın bazı AVM arazilerinin satılacağına ilişkin. Bu satışla şirketin ciddi bir nakit akışıyla banka borçlarını kapatacağı konuşuluyor.

14 MAĞAZA KAPANDI
2013 yılında Sabancı’nın çoğunluk hisselerini devralmasının ardından Mehmet Nane’nin başına geçtiği Car-refoursa, 2015 yılında son 10 yıllık süredeki büyümeden daha fazlasını gerçekleştirdi. Geçen yıl mayıs ayında Ki-ler’i satın alarak mağaza sayısını 650’nin üzerine çıkaran şirketin bu satın almanın ardından bilançosu ciddi değişimler gösterdi. Esas faaliyet dışı finansal gider yüzde 605,6 artışla 2016 ilk çeyrekte 34,3 milyon TL’ye yükseldi.
Kiler için 430 milyon TL nakit para ödeyen Carrefoursa, bu satın almayla artan finansal yükünü hafifletmek amacıyla 2016’nın ilk üç ayında verimsiz 14 süpermarketini kapattı. Aldığımız duyumlara göre, verimliliği artırmaya yönelik bu çalışmalar önümüzdeki günlerde hız kazanacak. Kulislerde şirketin verimsiz bulduğu 100’e yakın mağazasını kapatmayı planladığı söyleniyor.

Diğer taraftan İstanbul’da İçerenköy, Maltepe ve Haramidere’de, Anadolu’da Adana, Bursa, Ankara ve İzmit’te AVM’leri bulunan şirketin burada da stratejik bir karar aldığı konuşuluyor. Şirketin bazı AVM’lerinin arazisini satmayı planladığı kulislerde dolaşıyor. Hatta grubun beş AVM arazisini satmak için Meydan ve Cities
AVM’lerinin sahibi Gülaylar Grubu ile gizlilik anlaşması yaptığı ifade ediliyor. Ancak konuyla ilgili olarak Car-refoursa tarafından açıklama yapılmazken, Gülaylar ise satın alma söylentilerini kabul etmedi.

SADECE BİRİ 500 MİLYON DOLAR
Gayrimenkul değerleme şirketlerinden bir yönetici, “Maltepe Park’ın arazisi 500 milyon dolar civarında değere sahip” değerlendirmesinde bulunuyor. Diğer AVM arazileriyle birlikte bu satışın gerçekleşmesi durumunda, şirketin ciddi bir gelir sağlayacağı konuşuluyor.

Diğer taraftan 2013 yılının ikinci yarısında Carrefoursa’nın çoğunluk hisselerini alarak yönetimin başına geçen Sabancı Grubu’nun hisseleri tekrar Fransız ortağına devretmeyi planladığı da ifade ediliyor.
‘HİSSEDE SATIŞ BASKISI ARTTI’
Onur Altın ALB Forex Araştırma Uzmanı
“Carrefoursa, 2016 ilk çeyrekte 1 milyar 97 milyon TL ciro açıklayarak geçen yıla oranla cirosunu yüzde 40,9 artırdı. Satışların maliyeti 2015 ilk çeyrekte 572 milyon TL iken 2016 ilk çeyrekte yüzde 44,7 artarak 827,7 milyon TL’ye çıktı. Teknik açıdan 6,12 seviyesinin kırılmasıyla hissede satış baskısı arttı. Aşağıda 5,60 desteğinin altında 5,20ye kadar düşüşler görülebilir. Yukarıda 6,12 direnci önemini koruyor. Bu seviyenin kırılmasıyla 6,35 ve 6,70’e kadar yükselişlerİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap