Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Airdrop nedir, ne işe yarıyor? Kripto Para Borsasında Airdrop Ne Demek?

Airdrop nedir, ne işe yarıyor? Kripto Para Borsasında Airdrop Ne Demek?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde özellikle son yıllarda sık sık duyulan Airdrop teriminin anlamına bakacağız. Kelime çok sık duyuluyor çünkü bugün iki popüler anlamı var. Bir tanesi bir telefon özelliği, diğeri ise kripto para piyasaları için geçerli bir kavram olması. Peki, airdrop nedir, ne işe yarıyor? Kripto para borsasında airdrop ne demek? İşte yanıtları:

AİRDROP NEDİR?

Airdrop'un bir anlamı Apple'ın fotoğraflar ve belgeler gibi pek çok içeriği yakındaki diğer Apple aygıtlarıyla paylaşmak ve bu aygıtlardan almak için önerdiği bir yöntem olmasıdır. Peki, Airdrop nasıl kullanılıyor? Birisi AirDrop kullanarak sizinle içerik paylaşmak istediğinde telefonunuzda gönderilmek istenen içeriğin önizlemesiyle birlikte bir uyarı görürsünüz. Bu aşamada kabul edebilir ya da reddedebilirsiniz. Kabul Et'e dokunursanız AirDrop içeriği hangi uygulamadan gönderildiyse o uygulama üzerinden iletilir. Örneğin fotoğraflar, fotoğraflar uygulamasında görünür. Uygulama bağlantıları ise App Store'da açılır; böylece söz konusu uygulamayı indirebilir veya satın alabilirsiniz.

AİRDROP NASIL KULLANILIR?

Apple internet sitesinde iPhone 11 ve sonraki modellerde Airdrop'u kullanma adımlarını şöyle paylaşıyor:
 • Bir uygulamayı açın, ardından Paylaş'a veya Paylaş düğmesine dokunun. Fotoğraflar uygulamasından bir fotoğraf paylaşıyorsanız birden fazla fotoğraf seçebilirsiniz.
 • AirDrop düğmesine dokunun.
 • Paylaşmak istediğiniz kişinin de iPhone 11 veya sonraki model aygıtı varsa iPhone'unuzu diğer iPhone'a doğrultun.
 • Ekranın üst kısmında diğer aygıt kullanıcısının profil resmine dokunun. AirDrop'u kendi Apple aygıtlarınız arasında da kullanabilirsiniz. AirDrop düğmesinde üzerinde sayı bulunan kırmızı bir işaret görürseniz yakınlarda paylaşım yapabileceğiniz birden fazla aygıt vardır. AirDrop düğmesine dokunun, ardından paylaşmak istediğiniz kullanıcıya dokunun.
 • Kişiler listenizde bulunan biriyle içerik paylaşırken bu kişinin adıyla birlikte fotoğrafını görürsünüz. Kişiler listesinde olmayan biriyle içerik paylaşıyorsanız bu kişinin fotoğrafı görünmez, yalnızca adı görünür.

iPhone XS veya önceki modelleri, iPad veya iPod touch'ınızda

 • Bir uygulamayı açın, ardından Paylaş'a veya Paylaş düğmesine  dokunun. Fotoğraflar uygulamasından bir fotoğraf paylaşıyorsanız parmağınızı sola veya sağa kaydırarak birden fazla fotoğraf seçebilirsiniz.
 • AirDrop düğmesine dokunun.
 • İçeriği paylaşmak istediğiniz AirDrop kullanıcısına dokunun. AirDrop'u kendi Apple aygıtlarınız arasında da kullanabilirsiniz. AirDrop düğmesinde üzerinde sayı bulunan kırmızı bir işaret görürseniz yakınlarda paylaşım yapabileceğiniz birden fazla aygıt vardır. AirDrop düğmesine dokunun, ardından paylaşmak istediğiniz kullanıcıya dokunun.

KRİPTO PARA BORSASINDA AİRDROP NE DEMEK?

Peki, kripto para borsasında airdrop nedir? Kripto para dünyasında 'Havadan gelen coin' anlamına gelen airdrop, kripto para borsasında uygulanır ve uygulamadaki temel amaç, piyasaya yeni giren bir coinin reklamını yapmaktır. Yeni olan kripto para birimi, sanal cüzdanı olan kullanıcılara belirli miktarda ücretsiz olarak dağıtılır. Burada amaç ise kripto paranın tanıtımını yaparak borsada trendini yükseltmektir. Sanal para dünyasında ilgi çeken airdrop, bir blok zinciri içerisinde yer alan aktif üyelerin sanal cüzdanlarına cüzi miktarda coin dağıtılması ile yapılır. Aktif pazarlama stratejisi olan bu yöntemde kripto parayı gönderen şirketin postasını retweet etmek gerekir ve bu küçük hizmet tamamlandığında sanal cüzdana para veya kripto para aktarımı sağlanır. Airdroplar genellikle kripto para forumlarından ve ilgili şirketin internet sitelerinden duyuru yapılarak kullanıcılara tanıtılır. Kripto para piyasasında bulunan aşırı rekabet ortamında yapılan airdrop hamlesi akıllıca bir tanıtımdır. Ancak her zaman da tanıtımı yapılan kripto para birimi, borsada yer alamaz.

Airdrop Nasıl Alınır?

Airdrop sahibi olmak için kripto para borsasını yakından takip ederek forumları ziyaret etmek ve kripto para üreten şirketlerin internet sitelerini incelemek gerekir. Airdrop almak için ise 2 yöntem vardır. Bunlardan ilkinde hali hazırda aktif olarak kullanılan sanal cüzdana coin karşılığında yeni kripto para birimi gönderilir. Diğerinde ise kullanıcının sanal cüzdanına yeni kripto para biriminin ücretsiz gönderilir. Kripto parayı ücretsiz gönderen şirket ise kullanıcılardan şirketin tanıtılmasına destek olmasını ister. Şirket ile ilgili herhangi bir paylaşım yapmak ve şirketin tanıtımını sosyal medya üzerinden gerçekleştirmek, kullanıcının yapacağı tek işlemdir. Ayrıca yeni kripto para birimini tanıtmak isteyen şirketlerin web sayfasından airdrop sistemine katılım formu da doldurulabilir. Şirketin kullanıcıyı araştırması sonucunda şirket airdrop sistemine kullanıcıyı dahil eder. 

Airdrop Türleri Nelerdir?

Kripto para piyasasında yer edinmek isteyen ve kripto para üretimi yapan şirketlerin etkin pazarlama yöntemi olan airdrop, farklı türlere ayrılır ve her bir airdrop türünün özellikleri de birbirinden farklıdır.
 • Standart airdrop türünde kullanıcının herhangi bir haber bültenine veya çeşitli forumlara kayıt olması gerekir. Bilgilere doğrudan ulaşan kullanıcı, airdrop yapacak olan şirketler için potansiyel bir kullanıcı haline gelir.
 • Bounty airdrop, kullanıcının dahil olduğu proje hakkında paylaşım yapmasını ister ve projeyi paylaşan kullanıcılara düşük miktarda ödül verilir.
 • Holder airdrop yapmak için ise kullanıcının sanal cüzdanında kripto para birimlerinden bir kaçının bulunması gerekir ve bu kripto parayı bulunduran kullanıcılar ücretsiz token’larla ödüllendirilir.
 • Airdrop türlerinden biri olan hard fork airdrop, sert çatallanma yoluyla yapılır. Hardfork airdrop, hali hazırda kullanımı olan bir kripto para biriminden türetilir ve orijinal kripto para birimine sahip olan kullanıcılar, türetilen bu yeni para biriminde de hak sahibi olur. Bitcoin üzerinden üretilen Bitcoin Cash, hard fork airdrop türüne örnektir.

Airdrop Avantaj ve Dezavantajları

Kripto para piyasasında büyük bir etki yapmak için yapılan airdrop kampanyaları, yeni bir kripto para değerinin tanıtılmasında birçok avantaj sağlar. Kısa yoldan uzun vadede kazanç sağlamayı amaçlayan kullanıcıların dolandırıcılara karşı dikkatli olması gerekir. Airdrop kampanyasında yer almadan önce proje geliştiricilerinin detaylı incelenmesi gerekir. Başarılı projelere imza atan proje geliştiricilerinin yaptığı airdrop kampanyaları kullanıcılara kâr getirebilir. Kullanıcıların kampanya ile sahip olduğu airdroplar borsaya girerek yükseliş sağlayabilir ve bu da kârlı bir süreçtir. Ancak airdropların en dikkat çeken dezavantajı ise proje terk edilebilir ve airdrop borsada işlem görmez. Bu da kullanıcıların zarara uğramasına neden olur.