Bist 100
10991,57
-0,88%
Bist 100
Dolar/TL
32,8205
-0,1132%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6144
-0,102%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0839
-0,1428%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2530,68
-0,55%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Token

Token

Ekonomi terimleri sözlüğünün bu maddesinde 'token' konusuna bakıyoruz. Token terimi özellikle son dönemde gündemde ve merak edilen, ilgi gören konular arasında. Bu makalede token nedir, token ne işe yarar, token nasıl alınır, token çeşitleri nelerdir, coin ile token arasındaki fark nedir gibi merak edilen soruların yanıtlarına bakıyoruz.

TOKEN NEDİR?

Öncelikle token nedir? Kripto para birimlerinden birini oluşturan token, bağımsız blok zincir üzerine inşa edilmeyen ve hali hazırda bulunan blok zincire entegre edilerek kullanılan bir değerdir. Farklı bir kripto paranın blok zincirini kullanarak oluşturulan token, birim değere sahiptir ve bu birim değer üzerinden alım-satım işlemi yapılabilir. Blockchain sisteminde kullanılan token, herhangi bir kripto para çeşidini temsil edebilir. Curve dao token olarak da bilinen bu birim, üzerine inşa edildiği blok zincirdeki ürüne değer kazandırmayı amaçlar. Dijital olarak kullanılabilen bu varlıklar ayrıca bir ürünü veya değeri de temsil edebilir. Transfer edilebilme özelliğine sahip token herhangi bir ürünü veya hizmeti de temsil edebilir.

TOKEN NE İŞE YARAR?

Kripto para oluşturulurken kurulan blok zincire entegre edilerek geliştirilen token, kripto para çeşidi değildir ve sadece bir değeri ifade ederken kullanılır. Dijital mülk olarak da adlandırılan bu sistemde herhangi bir ürün veya hizmet için de token oluşturmak mümkündür. Bir ürünün değerini güçlendirmek ve kalitesini arttırmak amacı güden token, kripto para borsasında da işlem görür. Kripto para çeşitlerinin blok zinciri üzerine inşa edilmesi ile dikkat çeken dijital varlıklar, belli bir dijital varlığa karşılık gelir ve token sözleşmesinin dışına çıkmak mümkün değildir. Token sözleşmesinde o değerin hangi amaç ve hangi işlemde kullanılacağı belirtilir.

TOKEN NASIL ALINIR?

Başka bir blok zincir üzerinden varlığını sürdüren token çeşitlerini satın almak için sanal cüzdan oluşturmak gerekir. Sanal cüzdan oluşturmak için çeşitli alım-satım yapan platformlar aracılığıyla yeni bir hesap oluşturulur ve bu hesaba gerçek para birimlerinden herhangi bir tanesi ile para yatırılır. Yatırılan bu para ile farklı şirket veya kripto paraların blok zinciri ile oluşturulan token çeşitleri satın alınabilir.

TOKEN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  • Herhangi bir hizmeti veya ürünü temsil etmek amacıyla üretilen token çeşitleri kendi arasında gruplara ayrılır. Utility token, herhangi bir yatırım aracı olmayan ve belirli bir hizmete ulaşmak için tercih edilen token çeşididir. Eğlence parklarında bulunan ve bu parkların sağladığı hizmetler faydalanmak için kullanıcılara parkın kendine özgü parası verilir ve bu para utility token çeşidine örnektir.
  • Equity token hisse senedi olarak bilinir ve hisse senedinin birden fazla kullanıcıya ulaşarak satışının yapılmasında rol oynar. Bu sistem kripto para teknolojisine ihtiyaç duymadan girişimlerin yapılmasına olanak verir.
  • Credit token’ın temel amacı yatırımcı ve girişimci arasında köprü görevi görmektir. Kredi verme amacıyla üretilen bu token çeşidinde yatırımcılar girişimcilere borç verir. Kripto para piyasasında kullanılan token çeşitlerinin belirli bir standardı vardır.
  • ERC-20, ERC 223 ve ERC-721 token çeşitleri de Ethereum’un blok zincirinde bulunur ve her bir token kendine has özelliklere sahiptir.

COİN İLE TOKEN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Coin ile token arasındaki en temel fark; coin kriptoloji bilimi kullanılarak şifreleme tekniği ile oluşturulur token ise hali hazırda oluşturulmuş olan bir blok zinciri kullanılarak elde edilir. Coin, zaman içerisinde değerine değer katarak ilerlerken ve coin dijital para çeşidini oluştururken token ise sözleşmenin bir sembolü olarak kabul edilir. Coin çeşitleri işlemlerinin her biri için farklı bir blok zinciri oluşturmak ve kullanmak gerekir. Token çeşitleri farklı projeler aracılığıyla üretilir ve ödeme yöntemi olarak da kullanılabilen dijital varlıklardır. Token oluşturmak farklı bir blok zinciri kullanılarak yapıldığı için oldukça kolaydır ancak Coin oluşturmak ise daha zordur. Coin, dijital bir paradır ve token ise dijital bir varlıktır. Coin ile kripto para satın alırken token ile bir hizmet veya ürün satın alınabilir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR