Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH)

Ekonomi terimleri sözlüğünün bu maddesinde özellikle kripto para ile ilgilenenlerin sık sık duyduğu bitcoin cash terimine bakıyoruz. Peki, bitcoin cash (BCH) nedir? Bitcoin cash ne anlama geliyor? Bitcoin ile bitcoin cash arasındaki fark nedir? Bitcoin cash mining nedir? Bitcoin cash nasıl alınır? Gelin merak edilen bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım... Öncelikle bitcoin cash (BCH)  nedir? Kripto para borsasına Bitcoin’in hard fork’u olarak giriş yapan Bitcoin Cash, 2017 yılından beri altcoin olarak işlem görür. Bitcoin’in çatalı olarak da bilinen bu kripto para birimi, Bitcoin’in blok zincirinden ayrılarak kurulurken son zamanlarda en çok işlem gören kripto para birimlerinden birini oluşturur.

BITCOİN CASH: BCH

Kripto para madenciliğine dayanan Bitcoin Cash, Blockchain üzerinden işlem görür ve bloklama süresi de  düşüktür. Bitcoin, yüksek hacme sahip kripto paralardan biri iken, blok zincirinde yapılan işlemlerin de bir üst limiti bulunur. BTC’nin hacminin yüksek olması zamanla işlemlerin hızını yavaşlatır ve proje geliştiricileri buna çözüm olarak Bitcoin Cash’i alt coin olarak kullanıcılar ile buluşturur. En çok işlem gören ve değer kazanan kripto para çeşitlerinden biri olan Bitcoin Cash’in simgesi olarak BCH kullanılır. 

BITCOIN CASH NASIL ALINIR?

Peki, bitcoin cash nasıl alınır? Kripto para sahibi olmak için izlenmesi gereken belirli adımlar vardır. Belirli platformlar aracılığıyla satışa sunulan Bitcoin Cash almak için kullanıcıların sanal cüzdana sahip olması gerekir. Çeşitli alım- satım platformlarından satın alınabilen Bitcoin Cash, borsalar üzerinden de alınabilir. Banka gibi kurumsal noktalardan ise bu kripto para satın alınamaz. Bitcoin Cash almak için kullanıcıların oluşturduğu sanal cüzdanlara gerçek para birimi ile transfer gerçekleştirilir ve kripto paranın alımı gerçekleştirilir. Bitcoin Cash almak için bir diğer yöntem de kriptografik şifrelerin çözülmesidir. Kullanıcılar blok zincir üzerine kurulan bu kripto parayı, matematiksel problemler çözerek üretebilir ve böylece Bitcoin Cash sahibi olunabilir.

BITCOIN İLE BITCOIN CASH ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Merak edilen bir diğer soru ise bitcoin ile bitcoin cash arasındaki fark nedir sorusu. Yanıtı ise şöyle:
  • Bitcoin Cash, blok zincirinin boyutu ile Bitcoin’den farklıdır. Bitcoin’in blok sistemi 1 MB boyutunda iken, Bitcoin Cash’in blok sisteminin ise 8 MB boyutu vardır. Bu boyut sisteminin büyüklüğü işlemlerin daha hızlı yapılmasına olanak sağlar. Bitcoin sistemi içerisinde bulunan protokol Segwit’tir ancak Bitcoin Cash içerisinde herhangi bir protokol bulunmaz.
  • Bitcoin’in piyasa değeri yüksek iken, Bitcoin Cash’in ise piyasa değeri daha düşüktür ve Bitcoin Cash, daha ucuz fiyata satın alınabilir.
  • Bitcoin’in günlük işlem ücreti daha yüksek iken Bitcoin Cash’in günlük işlem ücreti daha düşüktür.
  • Bitcoin sistemi üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin süresi uzun iken Bitcoin Cash işlem süresi ise daha kısadır.
  • Bitcoin’in blok zincirinden ayrılarak, hard for airdrop yöntemi ile piyasalara hızlı giriş yapan Bitcoin Cash, en büyük dijital para birimlerinin arasında yer alır ve bu yönü de Bitcoin’e benzerken, piyasa hacmi ise Bitcoin’e göre daha düşüktür.

BITCOIN CASH MINING NEDİR?

Kripto para birimlerinin üretiminde mining adı verilen bir tür kazım çalışması yapılır ve madencilik de denen bu işlem sayesinde birçok kullanıcı kripto para birimlerinde bulunan blok zincirine yeni bloklar ekleyebilir. Bitcoin Cash madenciliği de bu para birimini ücretsiz elde etmek için yapılan matematiksel işlemleri ifade eder. Kripto para kazanmanın yanı sıra madenciliğin en önemli özelliği ise sistemin sürekliliğin sağlamaktır. Bitcoin Cash mining yapmadan önce sanal bir cüzdan oluşturmak gerekir. Madencilik sırasında oluşturulan her blok için verilen ödüller bu sanal cüzdanlarda toplanır. Bitcoin Cash’in işlem boyutunun 8 MB olması kullanıcıların daha kısa sürede blok oluşturmasına olanak sağlar. İşlem kısa sürede gerçekleştiği için kullanıcıların güçlü donanıma sahip olması gerekir. Bitcoin Cash madenciliğini kullanıcılar bireysel olarak da yapabilirken, toplu olarak da bir havuz sistemi içerisinde yapabilir. Bitcoin Cash madenciliği yapmak için donanımsal olarak yeterli olmak gerekir aksi takdirde kazım işlemi başarısız olabilir.  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR