Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Bordro

Bordro

Ekonomi terimleri sözlüğünün bu maddesinde özetle 'bordro nedir, bordro nasıl hesaplanır' sorularına yanıt vermeye çalıştık. Peki, bordro nedir? Bordro, işverenin işçiye her ay yaptığı iş karşılığında ödediği ücreti, bütün vergi ve kesintileri ile gösteren ve işçinin çalıştığı süre boyunca düzenli periyotlar ile düzenlenen belgedir.

BORDRODA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bordrolar, her ay işveren tarafından düzenlenmekte ve sigorta kesintileri, vergi kesintileri, avanslar, mesai saatleri, tutarları detaylı bir şekilde bulunmalıdır. Hem işveren hem çalışan tarafından resmi evrak niteliği taşıyan bir belge olduğundan ilgili kanunların şartlarına uygun olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir.

BORDRO NASIL HESAPLANIR?

  • Maaş bordrosu hesaplanırken, yapılacak olan kesintiler ve sıralaması önem arz etmektedir.
  • Öncelikle SGK matrahı belirlenmeli, SGK primi işçi payı ve işsizlik işçi payı bulunarak gelir vergisi matrahına ulaşılmalıdır.
  • Sonrasında, artan oralı gelir vergisi tarifesi üzerinden gelir vergisi hesaplanmalı, brüt ücret üzerinden damga vergisine ulaşılmalı ve yasal kesinti tutarları (SGK işçi payları, gelir vergisi ve damga vergisi) belirlenmedir.
  • Şirket politikası gereği özel kesintiler bulunuyor ise bu tutarlarda dikkate alınmalıdır.
  • Özetle: Brüt ücret- Yasal kesintiler- Özel kesintiler = Net ücrete ulaşılmaktadır.
  • Kişinin durumuna göre AGİ tutarına bakılmalı ve bu tutar net ücrete eklenerek işveren tarafından çalışana ödenmelidir.
BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ Çalışma hayatına ilişkin sıklıkla merak edilen soruların yanıtlarına da bakabilirsiniz: