Bist 100
11089,53
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,8666
0,027%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6523
0,0045%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0847
-0,0626%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2554,01
0,36%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Kripto para cüzdanı: Sıcak cüzdan, soğuk cüzdan nedir?

Kripto para cüzdanı: Sıcak cüzdan, soğuk cüzdan nedir?

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde kripto para kavramının popüler hale gelmesiyle birlikte daha fazla gündemde olan kripto para cüzdanı terimi var. Peki, kripto para cüzdanı nedir? Kripto para nasıl saklanır? Sıcak cüzdan ne demek? Soğuk cüzdan ne demek? Merak edilen bu soruların yanıtlarına yakından bakalım...

KRİPO PARA CÜZDANI NEDİR?

Sanal ortamda alım-satım yapılan kripto para ile ilgili her türlü işlemi yapmak için sanal cüzdana ihtiyaç duyulur. Kripto para ile ilgili işlem yapmak ve kripto para alarak yatırım yapmak için sanal cüzdan oluşturmak gerekir. Oluşturulan bu cüzdana kripto para cüzdanı denirken dijital cüzdan da denir. Kripto paranın dijital olarak saklanması ve depolanması için ihtiyaç duyulan cüzdanlar, güvenlik için çeşitli anahtarlar ile kullanılır. Kripto para cüzdanları, finansal verileri depolayan yazılımsal araçlardır. Blok zinciri aracılığıyla çalışan bu cüzdanlar halka açıktır ve cüzdan bilgileri para transferlerinde IBAN gibi kullanılabilir. Dijital varlıkların depolanması ve işlenmesinde kullanılan kripto para cüzdanı, kripto para piyasasında işlem yapmak için gereklidir. Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan gibi temelde 2 farklı çeşidi bulunan dijital cüzdan çeşitlerine kripto para piyasasında, her türlü işlemi yapmak için ihtiyaç duyulur. 

SICAK CÜZDAN NE DEMEK? ÖZELLİKLERİ...

Peki, kripto para nasıl saklanır? Blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan kripto para cüzdanlarında kripto para saklamak için birkaç farklı yöntem kullanılır. Bunlardan bir tanesi sıcak cüzdandır ve sıcak cüzdanda kripto para online olarak saklanır. İnternete bağlı ve bulut sistemi ile çalışan bu cüzdanlar web cüzdanı olarak da adlandırılır. Online ortamda özel anahtar ile bir kez giriş yapıldığında cüzdana erişim sağlanır ve internet üzerinden işlemler kolayca yapılır. İnternet erişimi olan cep telefonu ve bilgisayar ile internet sitelerinde özel anahtarlı şifre girilerek sıcak cüzdana erişim sağlanır.

SOĞUK CÜZDAN NE DEMEK? ÖZELLİKLERİ...

Bir diğer kripto para saklama yöntemi de soğuk cüzdan aracılığıyla olur. Peki, soğuk cüzdan ne demek? Üstün güvenlik sağlayan bu cüzdanda işlemler daha çok zaman alırken cüzdanın hacklenme riski de büyük ölçüde ortadan kalkar. Doğrudan internet bağlantısı olmayan soğuk cüzdan; donanımsal ve kağıt cüzdan olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılır. Kripto para hesabına ait güvenlik şifrelerini bilmeyen kullanıcılar bu cüzdan üzerinde işlem yapamaz ve cüzdanın offline çalışması da siber güvenliği sağlar. 

KRİPTO PARA CÜZDANI NASIL OLUŞTURULUR?

Yatırımlarını kripto para piyasasında değerlendirmek isteyen kullanıcıların alım-satım yapabilmesi ve hesap hareketlerini detaylı incelemesi için sanal bir cüzdan oluşturması gerekir. Blockchain teknolojisini kullanarak kripto para satın almak için uygulama indirilir ve bir cüzdan oluştur seçeneğine tıklayarak adımlar izlenir ve sanal cüzdan oluşturulur. Kripto para borsasında alım-satım yapan internet tabanlı internet sitelerinde sanal cüzdan oluşturmak için de benzer adımlar izlenir. Sanal cüzdan oluşturmayan kullanıcılar kripto para satın alamaz ve kripto para ile ilgili herhangi bir işlem yapamaz. Sıcak cüzdanı oluşturmak için internete ihtiyaç duyulur ve işlemlerin online yapılması gerekir. Soğuk cüzdan oluşturmak içinse herhangi bir kripto para biriminin bilgilerini internet ortamından arındırılmış cihaza aktarmak gereklidir. 

EN GÜVENLİ KRİPTO PARA CÜZDANI HANGİSİDİR?

Yatırımlarını kripto para piyasasında değerlendirmek isteyen kullanıcılar için en önemli detaylardan biri de güvenilir sanal para cüzdanıdır. 2021 yılı içerisinde kripto para çeşitlerine artan yoğun ilgi, kullanıcıları en güvenilir sanal cüzdan hangisi sorusuna yöneltir. Blockchain teknolojisini kullanan ve her bir bilgi için blok zincir oluşturan sanal cüzdan en güvenli seçeneklerden sadece bir tanesidir. Kripto para cüzdanının güvenli olabilmesi için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemine sahip olması gerekir. En güvenli kripto cüzdanı ise şüphesiz ki soğuk cüzdan çeşitleridir. İnternete bağlantısı olmayan, donanımsal veya kağıt olan bu cüzdan ile kripto para çeşitleri maksimum güvenlikte saklanır. BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR