Kamu güvenliğinde yeni teknolojiler yolda

Kamu güvenliğinde yeni teknolojiler yolda

Bu yıl Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen Critical Communications World etkinliğinde, geleceğin çözümleri piyasaya çıkmadan önce tanıtıldı. Etkinlikte kamu güvenliği alanında geliştirilmekte olan yeni teknolojiler öne çıktı. AR-GE’ye ayırdığı 620 milyon dolar ile yeni ve inovatif çözümler geliştiren Motorola Solutions, geleceğin kamu güvenliği teknolojilerini yönlendiriyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Dünyada iletişim teknolojilerindeki değişim tüm sektörleri etkilerken, özelikle analogdan dijitale geçiş güvenlik sistemlerini dönüştürüyor. Akıllı kamu güvenliği adı altında gelişen konsept, yazılım ve cihazlar ile anlık veri analizi sayesinde hızlı karar alıp harekete geçilmesini sağlıyor.

Bu alandaki trendlerin neler olacağına ilişkin gelişmeler, her yıl tüm dünyadaki kritik iletişim alanında ürün ve çözüm geliştiren şirketleri bir araya getiren Critical Communications World etkinliğinde paylaşılıyor. Motorola Solutions tarafından desteklenen Critical Communications World’ün 18’incisi bu yıl 31 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde yapıldı.

AR-GE’YE 620 MİLYON $
Bu etkinlikte, Motorola Solutions, olaylara müdahale eden yetkililerin kullanacağı akıllı cihazlar ve kamu güvenliğini tehdit edecek olayların analiz edilmesi ve önlenmesini sağlayacak yeni çözümlerini duyurdu. Etkinliği Ekonomist dergisi olarak biz de takip ettik.

5,7 milyar ciroya sahip olan Motorola Solutions, geçen yıl AR-GE’ye 620 milyon dolar ayırdı. Şirket özellikle kamu güvenliği üzerine AR-GE çalışmaları yaparak, akıllı iletişim sistemlerinin bu alanda kullanımına ilişkininovatif teknolojiler geliştirmek için çalışıyor. Özellikle küçük, tasarımı güzel ve kullanımı kolay cihazlar öne çıkıyor. Motorola Solutions, giderek artan verilerin analizi ile birlikte bunların kamu güvenliği alanında kullanımının sağlanmasına odaklanıyor.

ANLIK ANALİZ ÖNE ÇIKIYOR
Akıllı gözlükler gibi giyilebilir cihazlar, uçan hava aracı drone’lar, sa-nal gerçeklik, sesin veriye dönüşmesi, kamera ve mobil uygulamalar, şirketin iletişim sistemlerinde kullandığı teknolojiler arasında yer alıyor. Motorola Solutions, video, fotoğraf, sosyal medya, sensör ağları ve gelen verileri gerçek zamanlı bilgiye dönüştüren ve bunların kamu güvenliği ile kritik görevlerin yapıldığı yerlerde kullanılabilmesini sağlayan çözümler geliştiriyor. En çok polis, itfaiye ve güvenlik çalışılanları tarafından kullanılabilecek cihazlar, çeşitli sensörlerle ve diğer aksesuarlarla birlikte entegre bir şekilde çalışıyor.

Önümüzdeki dönemde özellikle anlık verilerin analiz edilip hemen müdahale edilmesi ve birbiriyle konuşan cihazların süreci hızlandırması üzerine çözümlere odaklanılıyor. Telsizler küçülüp akıllı telefon boyutuna gelirken, akıllı ve sanal gerçeklik gözlükleri de biçim olarak modern ve kullanışlı hale geliyor. Cihazlar birbiriyle bağlantılı hale gelirken merkez ile anında iletişim kuruyor.

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ
Motorola Solutions Strateji ve İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eduardo Conrado, her şeyin birbiriyle bağlı olduğu cihazların ve anlık kimin nerde ne yapıyor olduğu bilgisinin önem kazandığını söylüyor. Conrado, bu konuda şöyle konuşuyor: “Cihazlar küçük ve daha iyi performans gösteren bir hale geliyor. Bu trendler tüm çözüm ve ürünleri değiştiriyor.

Ses-yüz tanıma, otomatik raporlama, sensörler, gözle ve elden bağımsız hareketle komut verme, anlık analiz, robotlar gibi teknolojiler de sorunları çözmek için öne çıkacak ürünler olacak. Akıllı gözlük, saat, drone, sanal gerçeklik, biometrik sen-sörler ile vücuda bağlanan kameralar güvenlik güçlerinin ekipmanları haline gelecek. Ulaşım, güvenlik, ordu, büyük etkinlikler ve saha faaliyetlerinde kullanılabilecek.”

Frost & Sullivan araştırmasının da paylaşıldığı etkinlikte, gelecekte güvenlik alanında 5G networkü ile birlikte otonom karayolu araçları, robotlar, 4D baskı, kuantum bilgisayar, beyin bilgisayar arayüzü (brain computer) denilen insanların sadece beyin sinyalleriyle bilgisayarlara komut verebildikleri sistemlerin kullanılacağı belirtildi. Aynı araştırmaya göre, sesin analizi, yüz tanıma, jest mimik ile el ve kol hareketleriyle algılama, mesaj ve sosyal medyadan ‘duyguları’ sezme ve anlamlandırma da kullanılacak teknolojiler olacak.
ÖNE ÇIKAN 4 YENİ TEKNOLOJİ
Yeni teknolojilerde bluetooth ile birbirine bağlantılı cihaz ve merkezden anlık kontrol sağlayan sistemler öne çıkıyor.
İşte pazara sunulacak dört yeni teknolojinin özellikleri:

1- SANAL GÖZLÜK
Sanal/artırılmış gerçeklik gözlüğü genelde son kullanıcıya yönelik cihaz olarak biliniyor. Kumanda merkezinin gelecek teknoloji konsepti olarak kamu güvenliğinde sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüğü ilk defa Motorola’nın geliştirdiği sistem ile kullanıma girecek. Sanal/artırılmış gerçeklik gözlüğü, göz etkileşimi ile birlikte seyretmek, paylaşmak ve işbirliği yapmak için kullanılacak. Şu anda müşterilerin deneyimlediği çözüm, önümüzdeki dönemde pazara sunulacak.

2- TAŞINABİLİR BAZ İSTASYONU
Mobil cihazlar ve onların birbiriyle entegrasyonu, öne çıkan çözümler arasında yer alıyor. LTE teknolojisine bağlı taşınabilir baz istasyonu da yeni çıkan cihazlar arasında.

Genel baz istasyonu ile bağlantı kuran cihaz, ofislerde internet paylaşımı için de kullanılıyor. Telsiz telefonlardaki “bas konuş” özelliğiyle entegrasyonu olan cihazda 750 mhz bandı kullanılıyor.

3- ANLIK TAKİP SİSTEMİ
Polisin üzerindeki cihazların hepsi bluetooth ile bağlı. Örneğin polis memuru silahı belinden çıkardığında, cihaz kayıt edip merkeze rapor etmeye başlıyor. Polisin kimliği ekrana yansıyor ve ofisteki ana merkezden takip edilmeye başlanıyor. Memurun karşısındakinin fotoğrafını çekip ofis ekranına ileten cihazın, yüz tanıma uygulaması da mevcut. Böylece olay anındaki tüm gelişmeler merkez kumanda ofisinden takip edilebiliyor.

4- YENİ NASIL TELSİZ
Pazara yeni çıkacak olan ST7000 telsiz telefon, diğerlerine göre daha küçük boyutta ve kullanışlı. Profesyonel telsiz kullanıcıları ve kamu güvenliği görevlileri tarafından kullanılabilen cihaz, yeni dizaynı ve ses kalitesi ile öne çıkıyor. Yüksek seviye müşteri hizmetleri tarafından, havalimanları ile otel lobilerinde de kullanılabilen cihazın 19 saat batarya süresi var. Bluetooth özellikli telsiz, wireless bağlantısına ve su geçirmez özelliğe de sahip. Önümüzdeki aralık ayında pazara çıkacak ürün 108 gram ağırlığında.
“KAMU PROJESİ İÇİN AR-GE MERKEZİ KURACAĞIZ”
Bora Gürçay / Motorola Solutions Türkiye Genel Müdürü
“Telsiz teknolojisi giderek gelişiyor. Özellikle LTE veya bizim 4,5G dediğimiz teknolojiyle birlikte cihazlar genişbant sistemine entegre olarak çalışıyor. Konseptimiz değişti. Böylece biz de altyapımızı buna göre yeniledik. Kamu güvenliği alanında da bu dönüşüm yaşanıyor. Türkiye’de de bunların entegrasyonunu sağlamaya başladık. Türkiye’de uzun süredir üzerinde durduğumuz Kamu Güvenliği projesi bulunuyor. Burada Ulaştırma Bakanlığı’na verilmiş 81 ilde yapılacak altyapı değişim planı var.

Kamu kitle olayları, deprem ya da sel gibi felaketlerde operatörlerin iletişim kanalları tıkanabiliyor. Ama kurulacak sistem ile ambulans ve itfaiye gibi araçlarla hemen iletişim sağlanabilecek. Biz de bu proje için Motorola olarak yatırım kararı aldık. Proje olursa AR-GE merkezi yatırımı yapacağız. Analogdan dijitale geçiş süreci var. Belediyelerin dışında enerji, petrol, rafineri gibi sektörlerde potansiyel var ve biz de bu alanlara odaklanıyoruz. Üç yıldır Türkiye’de ciro ve satış artışımız yüzde 25 düzeyinde bulunuyor.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap