Kurlar yüzünden yine zorlanabilir

Kurlar yüzünden yine zorlanabilir

BT sektörünün 2017’de yüzde 14,5 dolayında büyümeyle 33 milyar TL’lik hacime ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak sektör, döviz kurlarındaki artış yüzünden sıkıntılı. 2018’de de TL bazında büyüme beklense de kurlar sektörü zorlamaya devam edebilir.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Bilişim sektörü, özellikle .döviz kurlarındaki artıştan ‘dolayı 2017’yi de zorlu geçirdi. TÜBİSAD ve Deloitte’un yayınladığı rapora göre, bilgi ve iletişim teknolojileri toplam sektör büyüklüğü TL bazında yüzde 14,4’lük büyümeyle 2016 yılında 94,3 milyar TL’ye ulaşmıştı.

Toplam sektör büyüklüğünü oluşturan iki ana unsurdan biri olan bilgi teknolojileri pazarı TL bazında yüzde 11’lik büyümeyle 29,6 milyar TL, iletişim teknolojileri ise yüzde 16’lık büyümeyle 64,7 milyar TL hacme ulaşmıştı.

2017 yılında da sektörde TL bazında yüzde 11,5 dolayında çift haneli büyüme yaşandığı ve 33 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşıldığı tahmin ediliyor. 2018 yılında ise yüzde 9 artışla 36 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşılması bekleniyor.

DOLAR BAZINDA DÜŞÜŞ
Dolar bazında bakıldığında ise bilgi teknolojileri pazarında küçülme var. Burada kur artışı sektörü zorluyor. 2014’te 10 milyar dolar olan sektör büyüklüğü 2015’te 9,5 milyar dolar ve 2016’da 9,8 milyar dolar oldu. 2017 yılının da benzer bir daralma ile kapandığı tahmin ediliyor.

Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Kayalıoğlu, bilişim sektöründeki gelişmeler konusunda şunları söylüyor: “Yazılım ve hizmet grupları toplam pazardan yaklaşık yüzde 35-40 seviyesinde pay alıyor.

Bu oranın, katma değer üretimi ve sektörün sağlıklı bir yapıya kavuşması açısından daha yukarılara çıkmasını arzu ediyoruz. Bilgisayar tarafında, yeni kullanıcı alımlarıyla erişilen yüksek adetler artık yerini yenileme alımlarına bırakmaya doğru gidiyor.” GFK verilerine göre, 2017 yılında da notebook pazarı adet bazlı düşüş göstermeye devam etti. Artık bilgisayardan akıllı telefona kayan ciddi bir kullanıcı segmenti var.

GELECEK TRENDLERİ
Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, geleceğe damgasını vurması beklenen yapay zeka, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilere dikkat çekiyor. Hantaloğlu, “En iyi yazılım deneyimlerini bir araya getirmek ve kullanıcılara benzersiz, sezgisel, daha akıllı ve kullanımı kolay cihazlar sunmak oldukça kritik. Bizim de 2018’de en önemli stratejilerimizden biri bu olacak” diyor.

FİLİZ AKDEDE HP TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
“YENİ ÜRÜN VE ÇÖZÜMLERE DEVAM EDECEĞİZ”
“HP, Türkiye’de ve dünyada hem bilgisayar hem de yazıcı alanında lider. Türkiye’de geçen yıl PC pazarı yüzde 3 büyürken, HP yüzde 13 büyüme gerçekleştirdi. 2018 yılında da yeni ürün, çözüm ve kampanyalarımızı sürdüreceğiz.

IDC’ye göre 2016 yılında PC pazarında yüzde 26’lık payla lider konumdayız. Türkiye’de HP’nin liderliğini perçinlerken, pazarın büyümesi için her türlü yatırımı yapmak da en büyük önceliğimiz. Yeni satın almalar ve işbirlikleriyle etki alanımızı genişletmeye devam edeceğiz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap