Faktoringçiler 2016’da kârlılığa odaklanacak

Faktoringçiler 2016’da kârlılığa odaklanacak

FAKTORİNGÇİLER BELİRSİZLİĞİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ 2015 YILINI BİTİRMEK ÜZERE. 2015 DOKUZ AYLIK DÖNEMDE 26 MİLYAR TL’Yİ AŞAN AKTİF BÜYÜKLÜĞE ULAŞAN SEKTÖR, ESAS BÜYÜMEYİ 2016 YILINDA YAPMAK İSTİYOR. BU BAĞLAMDA FAKTORİNG SEKTÖRÜNÜN GELECEK YIL YÜZDE 10 ORANINDA BÜYÜMESİ BEKLENİYOR. DİĞER TARAFTA 20 MİLYON TL ÖDENMİŞ SERMAYE ZORUNLULUĞU NEDENİYLE SİSTEMDEN SEKİZ ŞİRKETİN ÇIKMAK ZORUNDA KALDIĞI SEKTÖRDE, KÂRLILIK SORUNU DA DEVAM EDİYOR.

2015, faktoring sektörü adına kolay bir yıl olmadı. Yıl içindeki belirsizlikler, art arda iki seçimin yaşanması, yüksek döviz kuru, FED’in faiz artırım ihtimali ve Çin belirsizlikleri ve üstüne son dönemdeki Rusya krizi, her sektörü negatif etkilediği gibi faktoringçileri de etkisi altına aldı. Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altında faaliyet gösteren finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri olarak temsil ettiği bankacılık dışı finansman sektörü, 2015 dokuz aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2’lik bir büyümeyle 93,8 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaşma başarısını gösterdi.

Faktoring sektörü ise aynı dönemde 26 milyar TL’yi aşan bir aktif büyüklüğe erişirken, işlem hacminde de 85 milyar TL’ye ulaştı. Konjonktürel gelişmeler yıl içerisinde finansal stabiliteyi sarssa da sektör, hedeflerini tutturdu, diyebiliriz. Bu bağlamda 2016 yılının 2015’e nazaran daha iyi bir yıl olacağı belirtilirken, büyümenin yüzde 10 civarlarında olacağı tahmin ediliyor. Gelecek yıl sektörün en fazla odaklanacağı sorun ise kârlılık ve sorunlu alacaklar…

faktoringciler-2016-da-karliga-odaklanacak-2SEKTÖRE YATIRIM YAPILDI
FKB Başkanı Osman Zeki Özger, faktoring şirketlerinin de ihracat işlemlerinde Türk Eximbank aracılığı ile Merkez Bankası kaynaklı ihracat reeskont kredilerinden yararlanmalarını sağlayan düzenlemeye katkı sunduklarını dile getiriyor. “Bu gelişme, bugüne kadar bankalar karşısında ihracatın finansmanı konusundaki rekabette dezavantaja sahip olan faktoring şirketlerimize çok önemli bir kazanım sağladı” diyen Özger, yıllar içinde Türkiye’nin genel ihracatının büyüme hızından daha yüksek bir büyüme hızına ulaşan ihracat faktoringindeki bu trendin, 2016’da da artarak süreceğini öngörüyor.

2015 yılındaki bir diğer sektörel kazanım ise Kredi Kayıt Bürosu ile gerçekleştirilen işbirliğiydi. 2015 yılından itibaren alacak finansmanında mükerrerliği önleyen Merkezi Fatura Kayıt Sistemi’nin devreye girmesi sektöre olan güveni artırdığını ifade eden Özger, bu projenin bir devamı olarak, tahsilat takip sistemi de 2016 yılında devreye gireceğini dile getiriyor.

PLASMAN 26 MİLYAR TL
Arkamızda bırakmaya hazırlandığımız 2015 yılı, yukarıda da belirttiğimiz gibi belirsizliğin en yoğun olarak hissedildiği yıllardan biri oldu. İki seçimi atlattığımız 2015’te finansal istikrar tam anlamıyla sağlanamasa da faktoringçiler dokuz aylık dönemde 26 milyar TL’yi aşan aktif büyüklüğe ulaşmayı bildi. Bu bağlamda sektörlerinin işlem hacminde 85 milyar TL’ye, finansman sağlamada da 26 milyar TL’ye ulaştığını aktaran FKB Başkan Vekili Onur İzci, 100 bine yaklaşan müşteri sayısıyla da sektörlerinde ‘algı’ sorunun ortadan kalkmaya başladığını ifade ediyor.

Onur İzci, sektörün bilançosunu şöyle tanımlıyor: “69 şirket, 382 şube ve 4 bin 850 çalışanımızla başta KOBİ’ler olmak üzere, finansman ihtiyacı olan şirketlerin yanında duruyoruz. Toplamda dünya 13’üncü, Avrupa’da da 8’inci büyük faktoring ekosistemiyiz. İhracat faktoringinde ise Çin’in ardından dünyada ikinciyiz.” İzci, 2016 yılında da büyümenin daha çok ihracat faktoringi tarafından geleceğini belirtiyor. İzci’nin değindiği bir diğer noktaysa yıl içinde sistemden sekiz faktoring şirketinin lisanslarının iptal edilmesi ve bu şirketlerin oyundan çıkması…

Birlikten kuvvet doğdu
Belirsizlik sürecini geride bırakan Finansal Kiralama, faktoring ve finansman şirketleri sektörleri, dalgalı ortama rağmen, sürdürülebilir ve dengeli büyüme parolasıyla yoluna devamediyor. Üç sektörün 2014 yılında tek çatı altında toplanmasının ardından, gerçekleştirilen çalışmaların meyveleri, yılın dokuz aylık döneminde toplanmaya devametti. 30 Eylül itibariyle elde edilen sonuçlara bakıldığında, üç sektörün dokuz aylık dönemde 2014’ün aynı dönemine kıyasla aktif toplamı yüzde 25,2 artışla 93,8milyar TL oldu. İşlemhacmi yüzde 8,9 artışla 111milyar TL’ye yükseldi. Birliğin net kârı ise yüzde 16,7 artışla 1milyar 349milyon TL oldu.

faktoringciler-2016-da-karliga-odaklanacak-3

ÖDENMİŞ SERMAYE ORANI ARTTI
Yasa gereği faktoring şirketlerine ödenmiş sermaye tabanlarını 7,5milyon TL’den 20 milyon TL’ye çıkarmaları için tanınan üç yıllık süre 13 Aralık’ta doluyor. Ödenmiş sermayeleri 20 milyon TL’nin altındaki faktoring şirketleri, sektörde kalıp kalmamaya bu tarihe kadar karar verecek. Bu bağlamda karar alırken sektördeki kârlılık beklentilerinin ve sektörle ilgili çözülmesi beklenen konulara ilişkin öngörülerinin önemli rol oynayacağını düşündüğünü aktaran Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Coşkun Bulak, “Şirket olarak sektördeki tümşirketlerin faaliyetlerine devam etmelerinin sektörümüzün daha da yaygınlaşması için önemli olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Sektör olarak 2006’da BDDK’nın denetim ve gözetimine girdiklerinden bu yana çok önemli hacimsel ve düzenlemeler açısından gelişmeler kaydettiklerini aktaran Bulak, Yapı Kredi Faktoring olarak dokuz aylıkta 13 milyar TL toplam ciro gerçekleştirirken, aktif müşteri sayılarının 3 bin 600’e ulaştığını kaydediyor.

SEKTÖRÜN SORUNU KÂRLILIK
“Sektörden çekilen oyuncuların tamamen sermaye artışı zorunluluğundan ötürü bu kararı aldığını söyleyemeyiz” diyen TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar ise bir finansal kurumun faaliyetlerinden vazgeçmesinin en büyük nedeninin kârlılığı yeterli bulmamasına ve kârlılığı sağlayacak yatırımları yapma iştahının olmamasına bağlıyor. Sektörün BDDK’ya bağlandığı 2006 yılından bu yana ise faaliyet izni çeşitli nedenlerle iptal edilen faktoring şirketi sayısı 45. Dolayısıyla faktoring sektöründen çekilen ya da çekilmeyi planlayan şirketlerin kararlarının arkasında da kârlılık temelli konular var. Çağatay Baydar, kendilerinin ise yılı 7,8 milyar TL’lik bir ciro ile kapatacaklarını belirtiyor. Baydar, faktoring sektörü için 2016 yılında ciro ve plasmanda yüzde 10 civarında büyüme öngörürken, sektörün cirolardan çok kârlılık ve düşük tutarda sorunlu alacak gibi başlıklara odaklanacağını tahmin ediyor.

Zafer Ataman

Zafer Ataman

“İhracatta da, yurtiçinde de büyümemiz sürecek”
İHRACAT TARAFINDA BÜYÜDÜ:
2015, genel olarak finans sektörü açısından kolay bir yıl olmadı. Ticaret yavaşlarken şüpheli alacaklarda artış olan bir yıl oldu. Biz şirket olarak bu yıl daha çok ihracat işlemlerine yoğunlaşarak, ciromuzu bu yönde artırmayı tercih ettik. Yurtiçi işlemlerde bu kadar agresif olmadık. Sermayemizi de istenen kanuni seviyeye çıkarttık. Bu yılı ihracat tarafında 188milyon Euro ciro yapacağız. Yurtdışında büyük ihracat şirketlerinin yanında küçükler ile de çalışıyoruz. Yurtiçi işlemlerde ise 230 milyon TL ciro elde edeceğiz. Daha çok küçükmüşteri portföyü ile çalışan bir şirketiz. Yurtiçinde toplam300müşterimiz var.

PLANLAR OVP ’YE GÖRE:
2016 yılında ihracat işlemlerinde yüzde 20, yurtiçinde ise yüzde 10 civarında büyüme hesaplıyoruz. Eximihracat sevk sonrası işlemlerde de büyümek istiyoruz.Önümüzdeki dönemşirketimizin konsantrasyon alanı daha çok ihracat işlemleri ve buna bağlı işlemler olacak diye düşünüyoruz. Yurtiçinde ise ticaretin büyümesine bağımlı olarak hareket edeceğiz. Biz planlarımızı orta vadeli plana göre yaptık. Herhangi bir değişimolursa bizde stratejimizi buna göre ayarlayacağız. Diğer taraftan tedarikçi finansmanı ve Eximsevk sonrası işlemlerine de konsantre olacağız. Bununla birlikte orta vade de şirketimiz altyapısını kuvvetlendirici yatırımlar yapacağız.

MUHABİR AĞI GENİŞLEYECEK:
Strateji Faktoring olarak ihracat işlemlerinde oldukça kuvvetliyiz. Bu yönde yatırımlarımız da devam ediyor. Yurtdışındakimuhabir ağımızı genişletmek istiyoruz. Diğer taraftan Eximsevk sonrası reeskont işlemlerinde de büyüme planımız var. Tabii öncelikle limitimizin de artması gerekir. Bu yönde başvurumuzu yaptık. Sektörümüzün önü açık. Yeni kanun, BDDK’nın yapıcı yaklaşımı, FKB’nin altyapıyı iyi kurgulaması neticesinde sektörün cirosu GSMH’ye göre yüzde 10’ları yakalayabilir.

faktoringciler-2016-da-karliga-odaklanacak-5ÇIKAN OYUNCULAR ETKİLEMEDİ
Garanti Faktoring Genel Müdürü Hulki Kara ise şu an için çıkan oyuncuların büyüklüklerinin, sektörün kalan kısmındaki hacim, kârlılık ve dolayısıyla da rekabeti hissedilir bir şekilde değiştirecek nitelikte olmadığını düşündüğünü dile getiriyor. Ancak bu çıkışların artması durumunda elbette faaliyetlerini sürdüren diğer şirketlerin, ölçek etkisiyle pozitif etkilenecek olması söz konusu. “Uzun vadede göreceli yüksek hacimlerle çalışan, tüm segmentlerdeki müşterilere tüm servisleri verebilen şirketler var. Bunun yanında belirli bir ölçeğe sahip olmasalar da spesifik ürünlerde ve sektörlerde uzmanlaşmış daha etkin ve rekabet gücüne sahip olan küçük oyuncuların sektörde kendilerine yer bulacaklarını söylemek yanlış olmaz” diyen Kara, üçüncü çeyrek rakamları sonrasında işlem hacimlerinin 12,5 milyar TL’yi geçtiğini, faktoring alacaklarının da 2,9 milyar TL olarak gerçekleştiğini belirtiyor.

SORUN KONJONKTÜREL
Faktoring sektörünün oligapol bir yapıda olduğuna dikkat çeken Strateji Faktoring Genel Müdürü Zafer Ataman, oyuncuların değişiminin bundan sonra her büyüklükten olabileceği uyarısını da yaparken, bu durumun ile konjonktür ile ilgili olduğunu vurguluyor. Ataman, “Diğer taraftan faktoring ürünü Türkiye için çok uyumlu bir ürün. Sektörün önünün çok açık ve potansiyelinin de oldukça geniş olduğu görüşündeyim. Yeni kanun, BDDK’nın yapıcı yaklaşımı, FKB’nin altyapıyı iyi kurgulaması neticesinde sektörü cirosunun GSYİH’ye göre yüzde 10’ları yakalaması mümkün” şeklinde konuşuyor. Zorlu rekabet ve daralan kâr marjlarının faktoring sektörü için de belli bir ölçek ekonomisini zorunlu hale getirdiğini belirten Fiba Faktoring Genel Müdürü Özge Yılmaz ise önümüzdeki dönemde sektörde ancak belli büyüklüğün üzerinde plasman, hacim ve kârlılığı yakalamış ve bunu sürdürebilen şirketlerin yaşamasının mümkün olacağını dile getiriyor.

Özge Yılmaz

Özge Yılmaz

“2016’da yüzde 15 büyüyeceğiz”
CİRO 2,7 MİLYAR TL:
2014 yıl sonu itibariyle grup firmamız GirişimFaktoring birleşmemiz hemplasman büyüklüğü hemdemüşteri adedi açısından bize önemli bir ivme kazandırdı. Bu süreçte operasyonel etkinlik ve verimliliğimizi artırmış olurken, pazar payımız ve penetrasyonumuz kuvvetlendi. 2015 Kasımayı itibariyle hedeflerimize paralel olarak 1milyar TL aktif büyüklük ve 2,7milyar TL ciroya ulaştık. KOBİ segmentinde büyüme projeksiyonumuz önceliğini koruyor. Dolayısıyla aktifmüşteri adedimiz, bu paralelde artmaya devam ediyor.Müşterilerimizin yüzde 80’den fazlasını KOBİ’ler oluşturuyor. 2015 yıl sonu için plasmanda yüzde 15 dolayında bir büyüme ile 3milyar TL işlemhacmine ulaşmayı hedefliyoruz.

İHRACAT İŞLEMLERİ DAHA DA ARTACAK:
Sağlıklı, tabana yaygın, iyi analiz edilmiş plasman yapısı ve sürdürülebilir kârlılık, her zaman için şirketimizin ana hedefi. Ciro ve faktoring alacaklarımız bu temel prensiple, piyasa dinamiklerine bağlı olarak artmaya devam ediyor. 2016 için plasman hacmimizde yine yüzde 15 artış bekliyoruz. İhracat faktoringi ve tedarikçi finansmanı büyümek istediğimiz ana ürün grupları. 2015 Kasımayı itibariyle ihracat işlemleri ciromuzun yüzde 11’lik kısmını oluşturuyor.Önümüzdeki dönemTCMB Kaynaklı İhracat Reeskont Kredisi kullanımlarının yaygınlaşmasıyla ihracat hacmimizin de artmasını bekliyoruz.

ÜRÜNLER ÇEŞİTLENDİ:
Faktoring şirketlerinin, bu yıl itibarıylamüşterilerine, TCMB Kaynaklı İhracat Reeskont Kredisi kullandırabilecek olmasıyla ürün yelpazemiz daha da zenginleşti. Tedarikçi şirketlere, alacaklarının vadesini beklemeden tahsilat imkânı sunan tedarikçi finansmanıyla da firmaların nakit akışlarını etkin bir şekilde programlayarak, likiditelerini kontrol altında tutmaları için destek oluyoruz. Faktoring sektörünün son yıllarda çıkan yeni ürünler ve alternatif finans kaynaklarıyla 2016 yılında da büyümeye devamedeceğini düşünüyoruz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap