Dış ticarette kayda değer bir düzelme yok

Dış ticarette kayda değer bir düzelme yok

KASIM AYINDA İHRACAT YÜZDE 9,9, İTHALAT YÜZDE 6,2 YÜKSELDİ.

DR.ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, kasım ayında ihracat 12,9 milyar dolar, ithalat ise yaklaşık 17 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece ortaya 4,1 milyar dolarlık dış ticaret açığı çıktı. İhracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 artarken, ithalat da yüzde 6,2 artış gösterdi. Aynı dönemde dış ticaret açığı ise yüzde 3,8 geriledi.

İhracatta önceki iki ayda düşüş söz konusuydu. Bu iki aylık düşüşten sonra kasım ayında tekrar artış yaşanması olumlu bir gelişme gibi görünüyor. Ancak bu artışın yarıya yakını kasım ayında geçen yıldan 1 gün fazla işgünü olmasından kaynaklanıyor. Geçen yıl kasım ayında 23 işgünü varken, bu yıl aynı ayda 24 işgünü vardı. Bu tür işgünü farklılıkları dış ticaret verilerini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Dolayısıyla gerçekte kasım ayında ihracatta kayda değer bir toparlanma söz konusu değil.

İthalatta yaşanan artışta da bu 1 günlük işgünü fazlasının etkisi var. İthalat verilerini işgünü sayısına göre düzelttiğimizde kasım ayında önceki aylara göre önemli bir değişiklik olmadığı ortaya çıkıyor. Bu durum iç talep ve dolayısıyla ekonomideki büyüme açısından pek de olumlu bir sinyal vermiyor.

Son dönemde ekonomide durgunluk yaşandığı halde cari açık yükseliyor. Önceki iki ayda yükseliş gösteren dış ticaret açığının bu kez az da olsa düşmesi, bu açıdan olumlu bir gelişmeyi oluşturuyor. Ancak turizmde işler hala kötü gitmeye devam ettiği için, bu gelişme cari açıkta ağustos ayında başlayan yükselişin önüne geçmeye yetmeyecek gibi. Cari açık biraz hız kesse de kasım ayında da yükselmeye devam edebilir.

7056İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap