Köprü ve metroyla değerini artıracak

Köprü ve metroyla değerini artıracak

Sarıyer ve Zekeriyaköy, Üçüncü Köprü ve Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli ile birlikte giderek daha fazla ilgi görüyor.

İnanlar İnşaat’tan Seba İnşaat’a kadar markalı lüks projelerin üssü haline gelen bölgede ortalama metrekare fiyatları 8 bin 600 liralar seviyesine ulaşmış durumda.

LEVENT GÖKMEN

Igokmen @ekonomist. com. tr

Üçüncü Köprü’nün nisan ayında açılması ve planlanan metronun gelmesiyle bölgenin daha da değerlenmesi bekleniyor.

Haritayı görmek için görsele tıklayın.
198İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Sarıyer ve hemen yakınında konumlanan Zekeriyaköy, Üçüncü Köprü ve Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli ile birlikte yıldızı parlayan semtler arasında yerini aldı.

Son yıllarda markalı konut ve villa bölgesi haline gelen Sarıyer ve Zekeriyaköy, Boğaz’a komşu olması, temiz havası, İstanbul’un merkezine kolay ulaşımı ile beyaz yakalılar tarafından tercih ediliyor.

Nitelikli proje sayısının her geçen yıl arttığı bölgede ortalama metrekare fiyatlarının 8 bin 600 liralar seviyesine ulaştığı görülürken 13 yeni proje bölgede hayat buluyor. Üçüncü Köprü’nün nisan ayında açılması ve semti Taksim’e bağlayacak olan metronun tamamlanmasıyla birlikte bölgenin daha da değerlenmesi bekleniyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, markalı konut piyasasının ilk olarak 2000 yılında aktifleştiği bölgede 15 yıldan bu yana yaklaşık 32 farklı firmanın rekabet ettiğini belirtiyor.

Yazıcı, “Birçok firmanın proje geliştirdiği bölgede, İnanlar İnşaat, Ec-zacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, Senatör Gayrimenkul, Sinpaş, Panaroma Grup, Siyah Kalem İnşaat gibi kurumlar aktif rol oynuyor” diyor.

DAHA DA DEĞERLENEBİLİR
Markalı konut projeleriyle hareketlenen ve değerlenen bölgenin önümüzdeki dönemde de prim potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Bölgede 2015’te ortalama satış fiyatının yüzde 10-15 seviyelerinde arttığını belirten Cansel Turgut Yazıcı, “Zekeriyaköy’den geçecek olan Üçüncü Boğaz Köprüsü’nün tamamlanması ile değer artışının devam edeceği düşünülüyor. Ayrıca Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli bölgedeki konut projelerinin değerini arttıran diğer unsur” diyor.

Cansel Turgut Yazıcı, Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık olarak hazırladıkları 2015 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu’na göre, bu bölgede 2013 yılında yüzde 26, 2014 yılında yüzde 23, 2015 yılında yüzde 13 fiyat artışı olduğunu belirtiyor.

Ayrıca, son üç yılda bileşik olarak bakıldığından konut fiyatlarının yüzde 75 arttığı bir bölge olarak İstanbul’da çalışma kapsamındaki 34 bölge arasında 12’nci sırada olduğunun görüldüğünü de vurguluyor.

DEPREMLE YILDIZI PARLADI
Zekeriyaköy’de birbiri ardına projeler geliştiren İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, İstanbul’un gelişime açık bölgelerinden biri olan Zekeriyaköy-Sarıyer bölgesinin Üçüncü Köprü ile birlikte hızlı trene da bağlanacağını ve böylece daha da değerleneceğini söylüyor.

Hızlı tren, köprü ve metro hatları ile bölgenin daha ulaşılabilir bir bölge olacağına dikkat çeken İnan, “Özellikle hızlı tren ile birlikte Ankara’nın merkezine iki saatte gitmek mümkün olacak. Bu durum bölgenin gelişimi için büyük avantaj oluşturuyor” diyor.

İstanbul’un tarihi semti Sarıyer’in en eski köylerinden biri olan Zekeriyaköy, Maden, Bahçeköy, Uskumruköy, Demirciköy ve Rumeli-feneri’ne komşu bir konumda. 1980’lere kadar iki katlı ve bahçeli 70 kadar evden oluşan bir köy ve mesire yeri görünümündeyken, özellikle 1987’den itibaren köklü bir değişim sürecine girdi.

Zekeriya-köy’ün çehresi 1990’lardan itibaren hızla değişmeye başlarken, özellikle 1999’daki Marmara depreminden sonra zemininin sağlamlığı ile önemli bir çekim merkezi haline geldi.

Şehir merkezine yakın ama sakin bir ortamı tercih eden üst gelir grubuna mensup İstanbulluların itibar ettiği, pahalı villalardan oluşan sitelerin yer aldığı bir bölgeye dönüştü.

YENİ PROJELER YOLDA
Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy, Aksoy Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olarak Bodrum Tilkicik Koyu’nda gerçekleştirilen Epique Island projelerinin ardından 2017 yılının ortalarına doğru Sarıyer’de konumlanan arsalarına İstanbul içinde ama biraz kaçış alanı olacak farklı bir konseptte proje geliştirebileceklerini söylüyor.

Aksoy, Rumeli Feneri civarındaki bölgede hafta sonu şehrin stresinden uzaklaşmak için geniş bahçeli özel proje üretebileceklerini vurguluyor.

Bölgedeki projeler genellikle üst gelir seviyesine hitap ederken, projelerin büyük bir kısmında sosyal tesis, otopark, yüzme havuzu ve yeşil alanlar bulunuyor. Bölge izin verilen yapılaşma koşulları ve çevre yapısı ile sosyal tesis ağırlıklı projelere ev sahipliği yapıyor.

199SERDAR İNAN
İNANLAR İNŞAAT YKB
“İstanbul’un altın bölgelerinden”

“Sarıyer ve Zekeriyaköy İstanbul’un altın bölgeleri olarak adlandırdığımız önemli bölgelerinden biri. Bu bölge havası, doğal yaşamı ve şehir merkezine yakın ama bir o kadar da bakir yapısı ile tercih ediliyor. Üçüncü Köprü’nün açılmasıyla daha da prim yapacak olan bölge, hala hak ettiği metrekare satış rakamlarına ulaşabilmiş değil.”

 

 

200NEDİM KEÇELİ
SEBA İNŞAAT YK EŞ BŞK.
“Prim potansiyeli hala var”

“Sarıyer bölgesi İstanbul’un yeşil alanları ve havası ile öne çıkan bölgesi. Özellikle Üçüncü Köprü projesi ve tünelin faaliyete geçmesi bölgenin ulaşımını kolaylaştırıp değerini artırdı. Yeni ulaşım projelerinin de devreye alınmasıyla birlikte bölgenin prim potansiyeli daha da artacaktır.”

 

201MUSTAFA BAYGAN
ERA TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ
“Üçüncü Köprü değerlendiriyor”
“İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Sarıyer ve onun hemen yakınındaki Zekeriyaköy, Üçüncü Köprü projesiyle yıldızı parlayan semtler. Buralarda birbiri ardına lüks markalı konut projeleri geliştiriliyor. Bölge hala hak ettiği prim değerlerine ulaşamadı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde prim yapmaya devam edecektir.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap