OSES
100 YENİ ŞUBE
Yıllar önce, zamanın şartlarına uygun olacak şekilde üç ayaklı seyyar arabasıyla çiğ köfte satışına başlayan Osman Yaşar, seyyar arabadan, ilk çiğ köfte şubesine, el ile üretimden, çiğ köfte makinesine kadar pek çok konuda öncülük etti. Son olarak AB standartlarında ilk çiğ köfte fabrikasını kurdu. Bugün Oses 717 şubesiyle Türkiye’nin en büyük çiğ köfte zincirlerinden biri. Almanya ve Çin’de açtığı iki fabrikayla yurtdışına açılan Oses, yurtdışındaki büyümesini de sürdürüyor. 2017 yılında yurtiçinde ve yurtdışında 100 franchise şube açılması hedefleniyor. Franchise bedeli ve royalty talep etmeyen şirket; Ankara, Bursa, Konya, İzmir ve Antalya’da büyümeyi hedefliyor.

KAHTA ÇİGKÖFTE
ÜCRETSİZ ÜRÜN VERİYOR
Adıyamanlı Bilal Güzelaydın’ın kurduğu Kahta Çiğ Köfte, ilk şubesini 2000 yılında İstanbul’da açtı. Bugün 25 ilde 320 şubeye ulaşan şirket, 2017’de Türkiye genelinde 50 franchise şube daha açmayı hedefliyor. Bir Kahta Çiğ Köfte – Bilal Usta şubesi 15 bin TL yatırım bedeli ile kurulabiliyor. Minimum 5 metrekareden başlayan küçük bir dükkan, bu iş modeli için uygun olarak ifade ediliyor. İsim hakkı bedeli ise alınmıyor. Bunun yanı sıra franchise mağazalardan royalty bedeli de talep etmediklerini belirten Bilal Güzelaydın, “Biz bayilerimize ticari bir işletme gözüyle bakmıyoruz. Tamamen kendilerinin gelir elde edebilecekleri bir model oluşturduk” diye konuşuyor. Bunun yanı sıra AVM’ler için stant konsepti de geliştiren şirket, ilk standını Marmara Park’ta açmaya hazırlanıyor. Stant konseptinin yatırım maliyeti 20 binTL. İlk açılışta 150 kilogram ücretsiz çiğ köfte tedariği sağlanıyor.

GYMBOREE
12 ŞUBESİ VAR
Son yıllarda hızlı bir büyüme yakalayan okul öncesi eğitimler girişimcilerin de ilgisini çekmeye başladı. Bu alandaki potansiyeli görerek Türkiye’ye giren ilk markalardan biri Gymboree Play@Music. Esra Taşar’ın Türkiye’ye getirdiği Gymboree, çocukların fiziksel, bilişseli sosyal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor. Markanın hali hazırda Türkiye’de 12 şubesi bulunuyor. 2017’de iki yeni şube açılması hedefleniyor. 30 bin dolardan başlayan franchise giriş bedeli bölgeye göre değişiyor. Gymboree Play@Music Türkiye Kurucusu Esra Taşar, İstanbul, Bursa, Ankara, Antalya ve Mersin’de büyümeyi hedeflediklerini söylüyor.

LITTLE CAESARS
DÖVİZ KURUNU SABİTLEDİ
2016 yılını 80 şube ile tamamlarken, 2017’de tüm Türkiye’de 100 şubeye ulaşmayı hedefliyor. 2016 yılını yüzde 12 büyüme ile kapattıklarını söyleyen Little Caesars Türkiye Genel Müdürü Banu Güney Arıduru, 2017 yılında da benzer bir büyüme öngördüklerini belirtiyor. 2017 yılında öncelikli hedeflerinin Türkiye’nin dört bir yanında yeni şubeler açmak olduğunu ifade eden Arıduru şunları söylüyor: “Little Caesars Pizza olarak döviz kurunda yaşanan dalgalanma sebebiyle dolar kurunu sabitledik. Sadece dolar kurunu sabitlemekle de kalmadık, yeni yatırımcılarımızı teşvik etmek adına, isim hakkını dolardan TL’ye çevirdik ve Türk ekonomisine destek amaçlı olarak 40 bin dolardan 50 bin TL’ye indirdik”

TAB GIDA
YENİ YATIRIMCILARI BEKLİYOR
Türkiye’de 1000’e yakın restoranla hizmet verenTAB Gıda, franchise restoran zincirine her geçen gün yeni bir halka daha ekliyor. TAB Gıda çatısı altında hizmet veren Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s ve Usta Dönerci markalarında yatırımcılarına anahtar teslim işletme fırsatı sunuluyor. TAB Gıda Finans ve Franchise Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Çetinkaya, franchise sistemleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Önümüzdeki dönemde TAB Gıda’nın diğer markalarıyla da yeni franchise restoranları vermek istiyoruz. Özellikle Türkiye’nin en büyük tavuk restoran zinciri Popeyes ve 20 yıllık deneyimimizi aktararak yarattığımız Usta Dönerci 2017 yılında daha çok franchise yatırımı yapılmasını beklediğimiz markalarımız” diye konuşuyor.

TAVUK DÜNYASI
4 YILDA 5 KAT BÜYÜDÜ
Tavuk Dünyası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) için TEPAV tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda 2012-2015 yılları arasında gerçekleştirdiği yüzde 532’lik büyüme ile Türkiye’de en hızlı büyüyen 100 şirket arasında ilk 20 arasına girdi. 2011 yılında girdiği pazarda, 4,5 yılda hızlı bir büyüme göstererek Türkiye’de 29 şehirde, dünyada ise üç farklı ülkede faaliyet gösteren Tavuk Dünyası, toplamda 100’ün üzerinde restoranıyla bin 700’ü aşkın kişiye istihdam sağlıyor.

Page: 1 2 3 4 5

eozturk

Recent Posts

Türkiye ile BAE merkez bankaları arasında swap anlaşması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası arasında ikili para…

4 saat ago

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,06 azalışla 1.978,62 puandan başladı. Açılışta BIST 100…

4 saat ago

Küresel piyasalar artan jeopolitik risklerle satış ağırlıklı seyrediyor

Rusya ile ABD ve NATO arasında artan Ukrayna gerginliğiyle dün küresel piyasalarda satış ağırlıklı bir…

5 saat ago

Kâr payı avansı dağıtımında süre düzenlemesi

Sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan şirketler, ilgili hesap döneminin bitiminden itibaren artık 2 ay…

5 saat ago

ABD’de 5G kaosu: Süre bugün doldu, Emirates uçuşları askıya aldı

BAE'nin ulusal havayolu şirketi Emirates Havayolları, ABD'de 5G teknolojisine geçilmesinin potansiyel riskleri nedeniyle bu ülkeye…

5 saat ago

Toyota 2021 üretim hedefini yakalayamayacak

Toyota Motor, mali yıl üretiminin hedeflenen 9 milyonun gerisinde kalacağını bildirdi. Japon üreticinden yapılan açıklamaya…

5 saat ago