Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı

8- ERDEMOĞLU HOLDİNG YKB İBRAHİM ERDEMOĞLU
HEDEF BEŞ YILDA 3 MİLYAR DOLAR CİRO
Halı, mobilya, ev tekstili, enerji ve inşaatın ardından iki yıl önce polyester sektörüne Sabancı Holding’e ait Sasa’nın yüzde 51’ini alarak giren Erdemoğlu Holding’in kaptanlık koltuğu sekiz yıldır İbrahim Erdemoğlu’na emanet. Üç kardeşiyle birlikte satın alma, yeni fabrika, kapasite artışlarıyla hızla büyütmeyi başardığı Erdemoğlu Holding’i geçen yıl 4.2 milyar TL ciroya taşıyan İbrahim Erdemoğlu, babasından aldığı iş prensipleriyle şirketi yönetiyor. Ana işlere odaklanarak büyüme yolunu seçtiği holdingte “İşin ehli kimse işi o götürür”diyen İbrahim Erdemoğlu, 8 bin 150 kişiye istihdam sağlayan bir grup olarak hedeflerinin beş yılda 3 milyar dolarlık ciro olduğunu söylüyor. İhracatın grup içindeki payının ise her yıl arttığını kaydeden Erdemoğlu, “Geçen yıl 407 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu yıl ise tüm zor şartlara rağmen 500 milyon dolar ihracat planlıyoruz. Mobilya dışında Merinos, Dinarsu ve Sasa’da ihracatımız var ve her yıl artıyor. Yaptığımız ihracatın yüzde 80’ini Avrupa ve Amerika’ya yapıyoruz” diyor.

9- SANKO HOLDİNG YKB ZEKİ KONUKOĞLU
YENİ YATIRIMLARA İMZA ATACAK
Uzun yıllar grubun amiral gemisi tekstil işlerini Bursa’dan yöneten Zeki Konukoğlu, üç yıl önce başkanlık koltuğuna oturduğu Sanko Holding’in geçen yıl 6,7 milyar TL ciroya ulaşmasına önderlik etti. Yönetim kurulu başkanlığı görevini ağabeyi Abdülkadir Konukoğlu’ndan devralarak Sanko Holding’in başına geçen Zeki Konukoğlu, bu yıl da önemli yatırım kararlarına imza atmaya hazırlanıyor Gaziantep, Bursa, Adıyaman, İstanbul, Adana, Kahramanmaraş, Adapazarı, Rize, Tokat, Giresun, Bartın, Antakya, Karaman, Osmaniye, Kilis, Mersin, Zonguldak Ereğli, Manisa Salihli gibi Türkiye’nin birçok noktasında yatırımları bulunan grup, bu yıl 185 milyon dolarlık yeni yatırım planlıyor. Zeki Konukoğlu, enerjide 85 milyon dolar, tekstilde 55 milyon dolar, çimentoda 30 milyon dolar, ambalajda 15 milyon dolarlık yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini kaydediyor. Konukoğlu, 14 bin çalışanlı Sanko Holding’in bu yeni yatırımlarla 2017 yılında 800 kişiye ek istihdam sağlayacağını aktarıyor.

10- ETİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET FİRUZHAN KANATLI
72 İLDE 7 BİN ÇALIŞANI VAR
Eti, sektöründe birçok ilke imza atmış bir şirket. Eti Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı ise kuşkusuz Eskişehir’in en etkili iş insanı. Babasından aldığı bayrağı daha yukarılara taşımak için çalışan Kanatlı, medyadan uzak duran biri. Capital’in En Beğenilen Şirketler listesinde bisküvi ve çikolata sektöründe 2013’ten bu yana üst üste birinci seçilen Eti, bugün Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. 2015 cirosu 2 milyar 672 milyon TL olan şirket aynı yıl 129,6 milyon TL ihracat yapmıştı. Şirket yönetimi dışında STK’larda da görev alan Kanatlı, 1994 yılında Eskişehir Atlı Spor Kulübü’nü kurdu. Kanatlı, halen TÜSİAD, Galatasaray Spor Kulübü Kongre ve Eskişehir Galatasaraylılar Derneği üyesi. Kanatlı Ailesi şehre yaptığı katkılarla da dikkati çekiyor. Aile Eskişehir’de yaptığı okulların yanı sıra Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi ve Eti Sualtı Dünyası’nı da şehre kazandırdı. Sosyal sorumluluk projelerine önem veren Eti, üç yıl önce başlattığı Sarı Bisiklet Projesi’yle de önemli bir girişime imza attı.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap