Girişimin kadın yıldızları

Girişimin kadın yıldızları

35 metrekarelik bir dükkan kiralayan Özdemir, bugün EPSA Yalıtım isimli şirketiyle 14 bin metrekare büyüklüğünde iki fabrikasında üretim yapıyor. EPSA, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde 500’e yakın bayi dağılımı ile sektörün önemli oyuncularından biri. Yarışmaya katıldığı yıl cirosu 14 milyon TL olan EPSA, bugün yüzde100 büyüyerek 28 milyon TL cirolu bir şirket haline geldi.

Önümüzdeki dönemde EPSA markasını küresel bir oyuncu haline getirmeyi hedefleyen Nurcan Özdemir, yurtdışı pazar araştırmalarını sürdürüyor. Diğer taraftan yurtiçindeki bayi ağını genişletmek için saha çalışması yaptıklarını söyleyen Özdemir, üretim kapasitesini artırmak ve ek üretim tesisleri kurmak için planlama yaptıklarını belirtiyor. Özdemir, EPSA’nın cirosunu bu yıl 33 milyon TL’ye taşımayı hedefliyor

Ödül almanın sorumluluklarını artırdığını söyleyen Nurcan Özdemir, şöyle konuşuyor: “Aldığım bu ödül yerelde Bursa ekonomisi genelde ise ülke ekonomisine katkı anlamında sorumluluklarımı artırdı. Bu sorumluluğun bir gereği olarak ödül sürecinin ardından hızla yatırımlar yaptık. O güne kadar sadece EPS (Isı yalıtım levhalarında kullanılan bir ürün) üreten bir fabrikamız varken yapı kimyasalları üreten bir fabrikayı da kurarak hem üretim hacmimizi hem de gelen taleplere cevap verebilme yeteneğimizi geliştirdik”

5112013 VISTEKISRA VISION – PROF. DR. FERİDE AYTÜL ERCİL
VİSTEK’İ SATTI VİSPERA’YI KURDU
Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği ve Matematik bölümlerini bitiren Prof. Dr. Feride Aytül Erçil, yapay görme ve otomasyon ürünler geliştiren şirketi Vistek ile 2013 yılında Yılın Kadın Girişimcisi seçildi.1997yılında iki öğrencisiyle birlikte kurduğu Vistek, kısa sürede yabancı yatırımcıların dikkatini çekti.

2009 yılında Avrupa’nın en büyük şirketlerinden ISRA Vision, Vistek’e ortak oldu. 2010-2013 yılları arasında yüzde 158 büyüyerek Deloit-te’un Fast 50 listesine giren şirketin başarısı yabancı ortağın da dikkatini çekti ve 2013 yılında Is-ra Vision Vistek’in hisselerinin tümünü satın aldı.

Şirketin satışından sonra bir yıl daha ISRA Vision AG’nin global CTO’su olarak devam eden Feride Aytül Erçil, daha sonar Vispe-ra Bilgi Teknolojileri isimli yeni bir Start Up’ın ortağı olarak perakende alanında yapay görme çalışmalarına başladı. Yaklaşık bir yıllık bir ürün geliştirme sürecinin ardından, Vispera, perakende alanında ‘Stock-Out’ tespiti, raf payı takibi gibi konularda çözümler üretmeye başladı.

Unilever, Coca Cola gibi gıda üreticileri ve perakende firmaları için projeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Erçil, “Vispe-ra’da hedefimiz perakende alanında bir analitik veri platformu oluşturmak ve bu konuda dünya lideri olmak”diyor. Unilever için dondurma kabinleri takibi ürünü geliştirdiklerini söyleyen Erçil, henüz patent başvurusu konusunda çalışmalar devam ettiği için detay veremeyeceklerini ifade ediyor.

Şirket yurtdışında da projeler geliştiriyor. Şu anda Morityus’da Coca Cola için bir proje gerçekleştiren Vispera, İrlanda’da Olas firmasıyla ve Türkiye’de de Carrefour ile pilot proje üzerinde çalışıyor. 2015 yılını 750 bin TL ciroyla kapatan Vispera’nın hedefi her yıl yüzde 100 büyümek.

Feride Aytül Erçil, Türkiye’nin Kadın Girisimcisi Yarışması’nı kazanmanın şirketin bilinirliğine katkı yapmasının yanı sıra kendine güven ve ekibin motivasyonunun artması gibi katkılar sağladığını söylüyor. Erçil, “Ancak bence en önemli katkı şirkete olan güvenin artmasıydı. Zira Türkiye’de özellikle de teknolojik konularda dünya çapında ürünler çıkabileceğine dair fazla güvenimiz yok maalesef” diyor.

5122014 GY MÜHENDİSLİK-GÖKNURATALAY 
İŞ HACMİNİ YÜZDE 50 ARTIRDI
ODTÜ Fizik Bölümü’nden mezun olan Gök-nur Atalay, uzun yıllar enerji sektöründe farklı şirketlerde çalıştıktan sonra 2003 yılında GY Mühendislik Mimarlık ismiyle kendi şirketini kurmaya karar verdi. Yaşadığı ailevi sıkıntılara ve zorluklara rağmen işine odaklanan Atalay, kısa sürede enerji sektöründe dev projelere imza atmayı başardı.

Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında rüzgar, hidrolik, termik, jeotermal, güneş santralleri başta olmak üzere pek çok projeye mühendislik ve danışmanlık hizmetleri veren Göknur Atalay’ın başarısı, ona 2014 yılında Türkiye’nin Kadın Girişimcisi ödülünü getirdi. Ödülün de getirdiği ivmeyle son 1,5 yıldır şirketini hızla büyüten Atalay, 2014 yılından bu yana iş hacmini yüzde50 artırdı. Kadın girişimci, 2014 yılında 5 milyon TL olan cirosunu 2016 sonuna kadar10 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

70 mühendis istihdam eden GY Mühendislik Mimarlık çatısı altında toplam altı şirket bulunuyor. Bunların dördünde mühendislik hizmeti veriliyor. Diğer ikisi ise yatırım şirketi olarakfaaliyet gösteriyor. Bu iki şirket üzerinde enerji lisansları ve başvuruları olduğunu söyleyen Göknur Atalay, bu şirketler üzerinden santral kurmayı planladıklarını belirtiyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap