Paranın yeni yönü

Paranın yeni yönü

Piyasalar için yılın son ayları zorlu geçecek gibi görünüyor. FED, kredi notu, siyasi gerilim başta olmak üzere beklentiler piyasanın tansiyonunu yükseltiyor. Bu ortamda yılın son dönemi için 13 finansçı CEO ile yaptığımız değerlendirmede, hisse senedi, dolar, mevduat öne çıkan yatırım araçları oldu.

TALİP YILMAZ                                                   GÖZDE YENİOVA
tyilmaz@ekonomist.com.tr                           gyeniova@ekonomist.com.tr

Son üç aylık dönemde ise dolar, mevduat ve ÖST’lerin portföy önerilerinde aldığı payın arttığınıgördük. Yine tahvil-bono ve altın önerileri geriliyor. Hisse senedi ise her şeye rağmen en çok önerilen yatırım aracı olmayı sürdürüyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

9010 9011 9012 90139014

 

 

 

 

 

Yatırım kararı verilirken hayli zorlanılan bir dönemden geçiyoruz. Belirsizlikler ve buna ilave gündeme gelebilecek yeni riskler, yatırımcıların karar almasını güçleştiriyor. Borsa İstanbul, bu ortamda yaklaşık olarak 55 gündür 75.000-80.000 bandına sıkışmış durumda. Dolar/TL yurtiçi ve yurtdışı faktörlerle 3,11 zirvesini gördükten sonra Merkez Bankası’nın faizde değişiklik yapmamasının da etkisiyle 3,05’e kadar gevşedi. Cuma akşamı ise 3.09’lar seviyelerine geriledi.

Gösterge faiz de yüzde 9-9,5 bandında. Dönem dönem yüzde 9’un altını da gördük. Bundan sonraki sürece baktığımızda, yurtdışında aralık ayına yaklaşıldıkça FED faiz tartışmaları özellikle gelişmekte olan ülke borsaları üzerinde baskıyı artırıyor. Yurtiçinde ise siyasi ve jeopolitik risklerin arttığı bir süreç yaşıyoruz.

Ancak yaşanan bu olumsuzluklara karşılık Moody’s’den gelen not indiriminin şok etkisinin atlatılması, darbe sürecinin olumsuz etkisinden çıkılması ve toparlanan Avrupa ekonomisinin yarattığı dış talepte artış beklentisi pozitif gelişmeler olarak öne çıkıyor.

TL varlıklardaki yüksek iskonto da olumsuzluklara karşı aşağı hareketleri sınırlıyor. Son olarak Merkez Bankası’nın da piyasa hareketlerine bağlı olarak politika faizini sabit tuttuğunu, üst bandı düşürmediğini gördük.

İşte bu ortamda yıl sonuna yaklaşılırken finans sektörünün 13 CEO’suyla piyasaların yeni hedeflerini konuştuk. Dar bir bant aralığına sıkışan borsada, faizde, dövizde kırılmalar olup olmayacağını araştırdık. Yine 13 CEO’dan yıl sonuna girilirken portföy önerilerini aldık.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap