İbrahim Bodur’un ardından iki kitap geliyor

İbrahim Bodur’un ardından iki kitap geliyor

Sanayinin duayen isimlerinden olan ve üç ay önce hayatını kaybeden Kale Grubu kurucusu İbrahim Bodur’un hayattayken büyük ölçüde tamamlanan biyografi kitabı kısa zaman sonra raflarda yerini alacak. 20 yıldan fazla bir süredir asistanlığını yapan Asiye Bodur’un hazırlık çalışmalarını yürüttüğü kitap için uzun arşiv çalışmaları yapılmış. Bodur’un 60 yıllık sanayicilik geçmişine ışık tutan arşivler elden geçirilirken çok sayıda fotoğraf ve görüntü derlenmiş.

Biyografi kitabının yıl bitmeden raflarda yerini alacağını kaydeden Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, babası için hazırlanan biyografi kitabının yanı sıra ikinci kitap için de çalışmalara başlayacaklarını kaydediyor. İbrahim Bodur’un kendine özgü bir kalkınma modeli olduğunu ve sanayicilik anlayışını ortaya koyacak bir kitap hazırladıklarını söyleyen Zeynep Bodur Okyay, “İbrahim Bey’in özgün bir kalkınma modeli vardı.

Sanayinin büyük kentlere değil, Anadolu’ya yayılmasını isterdi. Bu nedenle de Çanakkale’de kurduğu tesislerde çalışanları köylerden fabrikaya taşırdı. Yani göçle ilgili yaşadığımız sıkıntılar düşünülürse yıllarca kendi insanının ayağına gelen bir iş yaptı.

Daha eşitlikçi olmayı tercih etti. İstanbul’da daha az sıkıntı yaşamak varken alt yapısız bir yere gitti. Çok büyük bir idealiniz olması gerek ki böyle bir şeyi yaparsınız. Hazırlayacağımız ikinci kitap bu anlayışı ortaya koyacak. Bu kitabı akademik bir heyetle yapmayı arzu ediyoruz” diyor. Zeynep Bodur Okyay, arşiv çalışmalarını ardından biri Çanakkale, biri İstanbul’da olmak üzere iki müze açmak istediklerini de söylüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap