Bist 100
8107,19
1,85%
Bist 100
Dolar/TL
28,9136
0,1639%
Dolar/TL
Euro/TL
31,6192
0,0178%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0936
0,0398%
Euro/Dolar
Altın/Gram
1869,09
0,51%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla
Ayşegül Sakarya Pehlivan
Ayşegül Sakarya Pehlivan
Diğer Yazıları

Çalışma düzeninde yeni modeller aranıyor

16 Temmuz 2020
Çalışma düzeninde yeni modeller aranıyor
Koronavirüs salgını başladığında uzaktan çalışmaya geçen şirketler, normalleşme süreciyle birlikte yeni çalışma düzenini kurgulamaya çalışıyor. Bazı şirketler kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçerken bazıları ise yeni esnek modeller üzerinde çalışıyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Pandeminin iş hayatında yaptığı en önemli değişikliklerden biri, pek çok şirketin evden çalışmaya başlaması oldu. Yaklaşık 2,5 aylık bu sürecin ardından şirketler haziran ayında başlayan normalleşme dönemiyle birlikte ofise dönüş ve yeni çalışma modelleri için planlar yapmaya başladı. Bazı şirketler kademeli olarak ofise dönerken bazıları evden çalışmaya bir süre daha devam etme kararı aldı. Bazıları ise yeni çalışma modellerine geçiş için hazırlık yapıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.Türkiye İnsan Yönetimi Derneği'nin (PER-YÖN) Mercer Türkiye ile birlikte gerçekleştirdiği 'Koronavirüs Salgınının İş Hayatına Etkisi' anketine göre, şirketlerin yüzde 59'u Covid-19 süreci sonrasında uzaktan ve esnek çalışma modeline devam edecek.

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, "Bizim öngörümüze göre, farklı çalışma yöntemlerini içinde barındıran hib-rit çalışma yöntemleri ön plana çıkacak" diyor.

KALICI UZAKTAN ÇALIŞMA


Bu süreçte uzaktan çalışmayı kalıcı hale getiren şirketler de oldu. Mart 2020'den beri evden çalışan Mynet ekibi, editörlerin kalıcı olarak uzaktan çalışmasına karar verdi.

Bazı şirketler ise esnek çalışma modellerine geçiyor. Özellikle bankalar bu konuda adımlar atmaya başladı. ING Türkiye, "Flexi Yaz" uygulamasını başlattı.

ING Türkiye İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, "Yıl sonuna kadar kademeli dönüş modeli devam edecek. Bununla birlikte farklı çalışma modellerini hayata geçirerek esnek alternatifler de sunacağız" diyor.

3 bin 750 kişiyi istihdam eden Albaraka Türk, yeni bir esnek çalışma modeli üzerinde çalışıyor. Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Çelik, "Salgın döneminden önce de esnek çalışma için planlarımız vardı. Şimdi bazı iş modellerimizde bazı çalışanlarımıza haftanın belli günlerinde evden çalışabilecekleri bir seçenek sunacağız" diyor.

EVDEN ÇALIŞMAYA DEVAM


2 binin üzerinde çalışanı olan Novartis Grup, mesai saatlerini yeniden düzenledi. Yeni çalışma düzeninde ofiste azami yüzde 50 çalışan bulunuyor. Novartis Grup Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Dr. Senay Kızılkaya, "Novartis bünyesinde esnek çalışma saatleri, evden çalışma günleri gibi birçok uygulama mevcut. Bunları ihtiyaca göre geliştirmeye devam ediyoruz" diyor.

Gilead Türkiye, evden çalışmayı bir süre daha devam ettirecek. İlk aşamada ofis haftanın iki günü açık olacak. Glead Sciences İK Direktörü Elçin Uzun, "Önümüzdeki aylarda riskin azalması ve alınan tedbirlerin gevşemeye başlamasıyla planın ikinci aşamasına geçilecek" diyor.

Roche Diagnostik Türkiye İnsan Kaynakları ve İletişim Direktörü Banu Gülsün, yaz dönemi için ofise dönüp dönmeme kararını çalışanların kendi inisiyatiflerine bırakmayı planladıklarını belirtiyor. Gülsün, isteyenlerin yüzde 30 kapasite sınırını aşmayacak şekilde ofise dönebileceğini söylüyor.

ESNEK ÇALIŞMA MODELLERİ


TAB Gıda, temmuz ayı itibariyle kademeli olarak dönüşlere başladı. TAB Gıda Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok, pandemi sonrası süreçte yeni normallerden birinin de ofiste çalışmanın ve evde çalışmanın harmanlanıp dengelenebileceği bir çalışma şekli olacağını söylüyor.

Groupama Sigorta ve Groupama Hayat iki haftalık planlarla hareket ediyor. Groupama Sigorta ve Groupama Hayat insan Kaynakları, Eğitim ve İç İletişim Genel Müdür Yardımcısı Özge Yılmazya-vuz, "Tüm çalışanlarımızın yüzde 100 ofise dönmesi şu koşullarda yakın zaman için pek olası gözükmüyor. Bunun ne zaman olacağını salgının gidişatı bize söyleyecek" diyor.

MÜGE YALÇIN / MY EXECUTİVE KURUCU ORTAĞI
"UYDU OFİSLER OLUŞACAK"


"Önümüzdeki dönemde, şirketlerin merkez ofislerinin yanı sıra şehrin farklı bölgelerinde daha küçük uydu ofislere sahip olduğu bir yapının yaygınlaştığını göreceğiz. Çalışanların, belli periyotlarla, belli toplantılar için merkez ofisleri kullandığı, ihtiyaç duyduklarında evlerine en yakın uydu ofislerde çalıştıkları bir evden çalışma sistemiyle dezavantajlar azalacaktır."
0

Ayşegül Sakarya Pehlivan
Ayşegül Sakarya Pehlivan
Diğer Yazıları

  • ALTIN GRAM - TL 1869,09 0,51%
  • ALTIN ONS 2010,69 0,35%
  • BIST 100 8107,19 1,85%
  • DOLAR/TURK LIRASI 28,9136 0,1639%
  • EURO/TURK LIRASI 31,6192 0,0178%
  • EURO/USD 1,0936 0,0398%
  • INGILIZ STERLINI 1,26066 0,08415%
  • JAPON YENI 148,893 -0,384%
  • KANADA DOLARI 1,36402 0,04988%
  • RUS RUBLESI 89,075 -0,2296%
Günün En Çok Okunanları
YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun
Ekonomist Yeni Sayı
ABONE OL