Bist 100
9530,47
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,5259
0,4394%
Dolar/TL
Euro/TL
34,7507
0,5416%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0683
0,0932%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2489,45
1,07%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Tiryaki Agro’ya, Irak yatırımı için 112.5 milyon dolar kredi desteği

Tarım ürünleri tedarik zinciri şirketi Tiryaki Agro, Irak’ın Umm-Qasr Limanı’ndaki soya kırım tesisi ve mısır depolama yatırımı için 112.5 milyon dolara kadar yatırım ve işletme sermayesi kredisi aldı.

20 Aralık 2023 | 16:35
Tiryaki Agro’ya, Irak yatırımı için 112.5 milyon dolar kredi desteği

Tiryaki Agro, Dubai’de kurulu iştiraki Manar FZCO aracılığı ile, Irak Umm-Qasr Limanı’ndaki soya kırım tesisi ve mısır depolama yatırımı için Dünya Bankası Grubu üyesi International Finance Corporation (IFC) liderliğinde, Hollanda merkezli Dutch Entrepreneurial Development Bank (FMO) ve Fransa merkezli Proparco’nun katılımıyla 112,5 milyon dolara kadar yatırım ve işletme sermayesi kredisi aldı. 

Kredi, Irak’a son yıllarda tarım alanında sağlanan en büyük tutarlı finansman desteği olma özelliğini taşıyor. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre Tiryaki Agro’nun çoğunluğuna sahip olduğu Bağdat merkezli Sama-al Manar şirketi tarafından yapılan bu yatırım, grubun Irak pazarındaki güçlü konumunu pekiştirecek. Projenin inşaatında ve tesislerin işletilmesinde yaklaşık 250 kişilik istihdam yaratılacak.

EK YATIRIMLAR YOLDA

Konuyla ilgili açıklama yapan Tiryaki Agro CEO’su Süleyman Tiryakioğlu, yaklaşık bir yıldır devam eden ve depo bölümü tamamlanarak hizmete giren yatırımın soya kırım tesisi etabının 2024 yılı başında üretime geçmesinin planlandığını söyledi. 

Tiryakioğlu ayrıca şu bilgileri verdi:

“Önemli bir paya sahip olduğumuz Irak yem pazarındaki gücümüzü artırmak için ülkenin güneyinde yer alan Umm-Qasr Limanı'ndaki yatırımımıza 2022 yılında başladık. Sadece Tiryaki Grubu’na hizmet veren münhasır rıhtıma yakın bir alanda, soya kırım tesisi ve mısır depoları inşa ediyoruz. Yatırımın bir parçası olan depolar tamamlandı, soya kırma operasyonu ise 2024 yılının ilk aylarında başlayacak. Aldığımız finansman desteği ile kurulacak olan bu agro-endüstriyel tesisimiz ilk aşamada yılda 1 milyon ton soya küspesi ve 200 bin ton soya yağı üretecek. Günlük 3 bin ton kırım kapasitesine sahip olan soya tesisimizin, yılda 700 milyon doların üzerinde gelir yaratmasını ve bu gelirin yarısının ihracat ile elde edilmesini bekliyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde un, bakliyat, pirinç tesisi olmak üzere mevcut yatırımın üzerine 300 milyon dolarlık ek yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Kredi desteği ile ilgili açıklama yapan IFC Orta Doğu, Orta Asya, Türkiye, Afganistan ve Pakistan’dan Sorumlu İmalat, Tarım ve Hizmetler Bölge Endüstri Başkanı Ashruf Megahed de Tiryaki Agro ile olan iş birliklerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. İmalat ve tarım işletmelerinin, istihdam yaratılmasını ve ekonomik büyümeyi teşvik eden kuruluşlar olduğuna dikkat çeken Megahed, “Bu yatırım, Irak’ın gıda güvenliğinin artırılma ve ekonomik çeşitliliğin teşvik edilmesinde etkili olmakla kalmayacak, ülkenin toplam ihracatına da önemli bir katkı sağlayacak” diye konuştu. 

0
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL