Bist 100
10991,57
-0,88%
Bist 100
Dolar/TL
32,8626
0,1057%
Dolar/TL
Euro/TL
35,7461
0,4547%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0842
0,0208%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2533,86
0,15%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Dalgalı Kur Rejimi

Dalgalı Kur Rejimi

Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde dalgalı kur rejimi nedir? sorusuna bakıyoruz. Dalgalı kur rejimi özetle yerli paranın yabancı paralarla ilişkisinin piyasalarda (arz ve talep kurallarına göre) belirlendiği kur rejiminin adıdır. Bu rejimde yerli paranın yabancı paralarla olan ilişkisi gün içinde sürekli olarak yeniden belirlenir. Dalgalı kur sistemi uluslararası ortamda herhangi bir ülke parası değerinin iç ve dış sahada yani piyasada arz-talep doğrultusunda belirlendiği sistemdir. Dalgalı döviz kuru rejimi, değişken kur rejimi olarak da bilinmektedir. Dalgalı kur sistemi sabit kur sistemiyle ayrı hatta tam tersidir. Döviz kuru sahasında (Forex) al-sat olan uluslararası ortamdaki bu para birimi değeri yabancı paralar karşısında sürekli değişim göstermektedir.

DALGALI KUR REJİMİ NEDİR? AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Tera Yatırım Uluslararası Piyasalar Stratejisti Mehmet Bilal Bircan dalgalı kur rejimi nedir? Dalgalı kur rejiminin avantajları ve dezavantajları nelerdir? sorusunu şöyle yanıtlıyor: Bir ülke parasının diğer bir ülke parası cinsinden fiyatını gösteren döviz kuru ve döviz kuru sistemleri, ülkelerin ekonomik faaliyetleri etkileyen önemli faktörlerden biridir. Hükümetin ya da merkez bankasının döviz piyasasına müdahale şekline göre döviz kurunun nasıl değişeceğini belirleyen ekonomik bir düzeni ifade eden döviz kuru sistemleri çok çeşitli olmakla birlikte, dalgalı kur rejimi ve sabit kur rejimi olarak temelde iki eksende oluşmaktadır. Dalgalı kur sisteminde (Floated Exchange Rate), döviz kuru, piyasada döviz arz ve talebine göre belirlenir. Burada merkez bankasının kurlara müdahalesi ya hiç bulunmamakta ya da çok sınırlı bulunmaktadır. Dalgalı kur rejiminde, kurlar tamamen arz ve talebine göre belirlendiği için bir belirsizlik durumu söz konusu olabilmektedir. Ulusal paranın gerçek değerini yansıtması, kurlardaki dalgalanmalara bağlı olarak ödemeler dengesinin kendiliğinden dengeye gelmesi, merkez bankasının iç ekonomik dengeye odaklanmasına imkân vermesi, döviz rezervi ihtiyacını azaltması, ekonomiyi dış şoklardan koruması ve ülkeye karşılaştırmalı üstünlüğe sahip olduğu ürünlerde avantaj sağlaması bu sistemin olumlu yönleridir. Kurlardaki dalgalanmaların geleceğe dair belirsizlikler yaratmasına bağlı olarak ticaret ve yatırımlarda düşüş, ithal ve ihraç malı talep esnekliklerinin düşüklüğüne bağlı olarak Marshall-Lerner Koşulu’nun işlememesi, maliyet enflasyonuna neden olması ve yine kurlardaki değişmelere bağlı olarak istikrar bozucu spekülasyonlara yol açması ise dalgalı kur sisteminin olumsuz yönleridir. Dalgalı kur sisteminde, sabit kur sisteminden farklı olarak ülkenin resmi döviz rezervleri yerine kurlar değişmektedir. Oysa sabit kur sisteminde kurlar aynı kalırken, merkez bankasının müdahalesine bağlı olarak ülkenin döviz rezervleri artmakta ya da azalmaktadır.

Dalgalı Kur Rejimi (Floating Exchange Rate Regime)

Merkez Bankası'nın sözlüğünde dalgalı kur rejimi şöyle yer almaktadır: Kurun büyük ölçüde piyasadaki arz ve talep koşullarına göre belirlendiği sistemi ifade eder. Döviz kurlarındaki aşırı oynaklığı ve/veya piyasa temellerinden kopuk hareketleri önlemek amacıyla merkez bankaları döviz alımı/satımı yoluyla piyasaya seyrek olarak ve sınırlı miktarlarda müdahale etmektedir.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR