Bist 100
10991,57
-0,88%
Bist 100
Dolar/TL
32,8082
-0,1506%
Dolar/TL
Euro/TL
35,5986
-0,1461%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0839
-0,1345%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2529,52
-0,6%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Kısa (short) pozisyon - Uzun (long) pozisyon

Kısa (short) pozisyon - Uzun (long) pozisyon

Borsada kısa pozisyon (short), uzun pozisyon (long) nedir? soruları özellikle yatırımcıların sık sık duyduğu terimler arasında. Bu makalede kısa pozisyon nedir, nedir uzun pozisyon nedir? sorularının yanıtlarına bakıyoruz. 

KISA POZİSYON (SHORT) NEDİR?

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, 'kısa pozisyon nedir' sorusunu şöyle yanıtlıyor: Bir malın veya finansal enstrümanın değerinin ileriki bir tarihte düşmesi beklentisiyle satış yaparak beklenen pozisyondur. Fiyatın düşeceği beklentisi ile kısa pozisyon (short) alınır. Kısa pozisyon alınan enstrüman, hisse veya mal değer kaybettiğinde kar elde edilmiş olur ve sonrasında ilgili enstrümanı düşük fiyattan satın almak da mümkündür. Spot ve vadeli türev piyasalarda yoğunlukla kullanılır. 

UZUN POZİSYON (LONG) NEDİR?

Bir menkul kıymet, finansal enstrüman veya malın değerinin artacağını düşünen yatırımcı, ilgili enstrümanı satın aldığı zaman uzun pozisyon (long) almış olur. Uzun pozisyonda, ilgili enstrümanın fiyatı yükselince, yatırımcı kar elde etmiş olur.

VIOP TERİMLERİ

Borsa İstanbul'un Viop Terimleri çalışmasında ise kısa pozisyon ve uzun pozisyon için şu bilgiler yer alır: 

Kısa Pozisyon: Genel olarak, kısa pozisyon ileri bir tarihte teslim edilmek üzere borçlu olma durumunu ifade eder. Örneğin 3 ay sonra çelik kullanarak ürettiği bir malı teslim etmesi gereken bir tesis, üretiminin girdisi olan çelikte kısa pozisyondadır. Türev piyasalarda ise kısa pozisyon; bir varlığa dayalı sözleşmeyi net satan durumunda olmaya denir. 

Uzun Pozisyon: Genel olarak, uzun pozisyon ileri bir tarihte alacaklı olma durumunu ifade eder. Örneğin 3 ay sonra belirli bir miktar Dolar alacağı olan bir Türk ihracat şirketi, DolarTL kurunda uzun pozisyon sahibidir. Türev piyasalarda ise uzun pozisyon; bir varlığa dayalı sözleşmeyi net alıcı durumunda olmaya denir. 

Açığa satış nedir? sorusu için de ilgili makalemize bakabilirsiniz: Açığa Satış 

 

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR