Bist 100
11064,85
0,37%
Bist 100
Dolar/TL
33,0496
0,6603%
Dolar/TL
Euro/TL
36,0447
0,7396%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0908
0,3496%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2562,38
0,5%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

ICO (Initial Coin Offering) Nedir? Ne Anlama Geliyor?

ICO (Initial Coin Offering) Nedir? Ne Anlama Geliyor?

ICO (Initial Coin Offering) Nedir? Ne Anlama Geliyor? Bu makalede kripto para dünyasına ilişkin bu iki sorunun yanıtına bakıyoruz. Öncelikle İCO terimi ne anlama geliyor? 

ICO NEDİR?

Kripto para, kriptografi kullanılarak oluşturulur ve dijital ortamlardan kullanıcılara sunulur. Kripto para borsasında kullanıcıların sık sık karşılaştığı terimler vardır ve bunlardan bir tanesini de ICO oluşturur. ICO, Initial Coin Offering teriminin kısaltmasıdır ve ilk kripto para teklifi anlamına gelir. ICO yapmak için Blockchain teknolojisinden faydalanmak gerekir ve bu teknoloji sayesinde ICO coinleri oluşturulabilir. White paper adı verilen bir belge ile kripto para borsasında arzı yapılacak coinin projesi kullanıcılara tanıtılır. Kripto para birimlerinden Ethereum ve Bitcoin gibi market hacmi yüksek dijital varlıklar ile yeni çıkan coinin alınması hedeflenir. Bu sayede oluşturulan coinin değerinin artması planlanır ve coinlerin değeri artınca kripto para yatırarak coin satın alan kullanıcıların da elde edeceği kâr miktarı artar. İlk kripto para teklifi projelerine sermaye bulmak için yapılan işlemler, çok sayıda kullanıcı tarafından takip edilir. ICO olarak da adlandırılan İlk Kripto Para Teklifi projelerinde satışa çıkan coinleri satın almak için genellikle en az bir hafta veya bir ay gibi kısa bir süre verilir. Bu kısa süre içerisinde market değeri yüksek Bicoin veya Ethereum gibi kripto paralar ile coinlerin satın alınması gerekir. ICO projelerinin belli bir amacı vardır ve projelerin desteklenmesi için de belli bir limit belirlenir. Her coin ya da token ICO süresince belirli bir ücret karşılığında kullanıcılara sunulur ve bu ücret proje süresince sabit tutulur. Projeye dahil olan token sayısı ise sabittir.

ICO COİNLER HANGİLERİDİR?

  • Peki, İCO coinler hangileridir? ICO coinleri, Blockchain ağı üzerinden oluşturulur ve ICO tarafından kripto para piyasasına kazandırılan ilk coin ise Ripple’dır. Ripple Labs, 2013 yılında ödeme sistemi adı verilen Ripple’ı geliştirerek 100 milyar XRP tokeni oluşturur. Daha sonra şirket, ICO projesine destek amaçlı oluşturulan fonu satar ve Ripple’ı geliştirir.
  • 2013 yılında yapılan ICO projesi ile ortaya çıkan bir diğer coin ise Next olup, kripto para piyasasında işlevini sürdürür.
  • 2013 yılında oluşturulan bir diğer coin ise Mastercoin’dir ve Mastercoin, Bitcoin’in üzerine bir katman inşa edilerek oluşturulur. ICO yapılan en büyük kripto para teklifi ise Ethereum tarafından yapılırken ön satışta yatırım yapan kullanıcıların kârı oldukça yüksektir.
  • Yaklaşık 60 milyon Etherum’luk bir ön satış ile Ethereum Vakfı 31.500 Bitcoin’in sahibi olur. Bu ICO etkinliği, en büyük ve en başarılı ikinci kripto para biriminin kripto para piyasasında sürekliliğini sağlar. Ethereum’un kendini geliştirmesi ile Ethereum tokeni ile ICO’lar yapılmaya başlar. Augur, Golem, ICONOMI, First Blood ve SingularDTV, Ethereum aracılığıyla ICO yapılan coinler arasında yer alır. 

ICO NASIL ÇALIŞIR?

ICO, bir proje ürünüdür ve ilk aşamada proje potansiyel kullanıcılara tanıtılır ve projeye konu olan coine fon oluşturmak temel amaçtır. White paper adı verilen bir belge ile proje hakkında tüm detaylar verilir ve projenin hayata geçmesi için ne kadar yatırım ihtiyaç duyulduğu kullanıcılara açıklanır. Projenin tüm detayları, amacı, işlevi, kabul edilecek kripto para birimi, kampanya süresi gibi tüm detaylar paylaşılır. ICO yaparken temel amaç kripto para piyasasına kazandırılacak coinin fonlanmasıdır. ICO süreci içerisinde projeye yeterli destek gelmezse ve projenin hayata geçmesi için yeterli fon oluşmaz ise proje başarısız sayılarak projeye destek veren kullanıcıların kripto para birimleri iade edilir. Eğer ki proje için ihtiyaç duyulan finansal maliyet toplanırsa proje hayata geçer ve kripto para borsasında işlem görmeye başlar.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR