Bist 100
11089,53
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,8687
0,0335%
Dolar/TL
Euro/TL
35,6674
0,0468%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0851
-0,0249%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2555,71
0,43%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Repo ve Ters Repo Nedir? Nasıl Yapılır?

Repo ve Ters Repo Nedir? Nasıl Yapılır?

Repo özetle kısa süreli bir menkul değerin belirli bir süre aralığının sonunda ilk satıcısı tarafından geri alınmasını taahhüt eden satış işlemidir. Ekonomi Terimleri Sözlüğü'nün bu maddesinde repo nedir, ters repo nedir sorularının yanıtlarına bakıyoruz.

REPO NEDİR?

Öncelikle Repo nedir? Repo, kısa süreli bir menkul değerin belirli bir süre aralığının sonunda ilk satıcısı tarafından geri alınmasını taahhüt eden satış işlemidir. Kısa vadeli ve sabit bir getiri sağlayan repo, belli bir dönem sonunda ilk satıcısı tarafından geri alınmasını öngören de bir işlem türüdür. Uzun vadeli yatırım yapmak istemeyen ve kısa vadede güvenli bir kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için repo işlemleri idealdir. Repo işlemlerinde kısa vadeli faiz geliri elde edilir ve yatırımcı ile banka arasında yapılan anlaşmaya göre gerçekleşir.

REPO NASIL YAPILIR?

Bankalar ellerinde bulunan hazine bonosu, devlet tahvili gibi yatırım araçlarından, ileri bir tarihte ve fiyatta geri vermek üzere yatırımcıya satış yaptıkları işlem türüdür. Repo işleminde banka, repo yaptığı menkul kıymeti teslim etmeli ve vadesi geldiğinde anlaşma koşulan göre geri almalıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için yatırımcıya yapılan işlem ile ilgili makbuz verilir. Yatırımcı da, repo vadesi dolduğu zaman makbuzu bankaya ibraz eder ve parasını alır. Günümüzde parasını risksiz şekilde değerlendirmek, istediği vadede repo yapıp vade sonunda ne elde edeceğini bilmek isteyenler için repo bir seçenektir. Repo yapan kişi gecelik vadeden başlayark nakit akışını düzenleyebilir. Şubelerin yanı sıra internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM gibi çeşitli kanallarla repo yapılabilir. Borsa İstanbul'un internet sitesinde ise repo ve ters repo için şu tanım yer alır: Repo/ters repo işlemleri, finansal araçların geri alma/satma taahhüdü ile satım/alımı yoluyla fon talep eden ve fon arzı bulunan kuruluşların başvurduğu yatırım araçlarıdır. Repo, bir menkul kıymetin başlangıç valöründe geri alım vaadiyle satılması, bitiş valöründe ise menkul kıymetin geri alınması işlemini; ters repo, bir menkul kıymetin başlangıç valöründe geri satım vaadiyle alınması, bitiş valöründe ise menkul kıymetin geri satılması işlemini kapsamaktadır. Borçlanma Araçları Piyasası’nda farklı menkul kıymetlerin alım-satıma konu olduğu farklı repo/ters repo pazarları bulunmaktadır. 

TERS REPO NEDİR?

Peki, ters repo nedir? Ters repo ise bir menkul kıymetin, işlem başlangıç valöründen satın alınması ve bitiş valöründen geri satılması işlemidir. Ters repo yapan taraf, parayı kullandıran taraftır ve geri satış taahhüdü ile menkul kıymeti alır. Düz repoda olduğu gibi menkul kıymet geri alınmak üzere satılmaz. Ters repoda, işlem konu olan yatırım aracının geri satılması üzerine alım söz konusudur. Borç veren üzerinden tanımlanan bir işlemdir. Menkul kıymeti alan kişi, borç vermiş olur ve aldığı menkul kıymetleri anlaşmayla belirlenen tarihte faiziyle beraber teslim eder. BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR