Teknoloji ihracatıyla büyümeyi hedefliyor

Teknoloji ihracatıyla büyümeyi hedefliyor

Yerli yazılım şirketi Kafein Teknoloji, bu yıl dünyaya açılacak. Şirket, yazılım ürünlerini Avrupa pazarına sunacak. Bunun için İngiltere’de bir ofis açılacak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Kafein Teknoloji, yurtdışı açılımı sayesinde bu yılı 110 milyon TL ciro ile tamamlamayı hedefliyor. Son yıllarda tüm dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olan yazılım, artık Türkiye’den de yıldız şirketler çıkarmaya başladı.

Geçen yıl Borsa İstanbul’da (BİST) halka açılan Kafein Teknoloji, telekomünikasyon, sigorta, havacılık, perakende, medya gibi sektörlerde yer alan önemli şirketlere hizmet sunan bir yazılım şirketi. Kafein Teknoloji’nin hizmet verdiği şirketler arasında, Vodafone, Turkcell, Türk Telekom, ERGO, Allianz, BNP, THY, Migros, Sodexo gibi devler bulunuyor.

Şirket, başta telekom alanında olmak üzere, uygulama geliştirme, test otomasyon hizmetleri, proje yönetimi, anahtar teslim yazılım çözümleri, danışmanlık, yönetilen hizmetler (managed services), dış kaynak kullanımı hizmetlerinin yanı sıra veri analizi, veri madenciliği ve veri arşivleme hizmetleri de veriyor.

Kafein Teknoloji, şimdi yurtdışında da şirketlere hizmet vermeye hazırlanıyor. Bu amaçla ilk hedef ise Avrupa pazarı olarak seçilmiş durumda. Bunun için İngiltere’de bir ofis açılması planlanıyor. 2018 yılını 97.7 milyon TL ciro ile kapatan şirket, yurtdışı açılımı sayesinde bu yılı ise 110 milyon TL ciro ile tamamlamayı hedefliyor.

HIZLI BÜYÜYOR
Kafein Teknoloji, 2012-2015 yılları arasında Türkiye’de satış geliri en hızlı büyüyen 50’nci şirket oldu. 2017 yılında Londra Borsası’nın ELITE programı kapsamında “Türkiye’nin İlham Veren Bilişim Şirketleri” arasında yer aldı.

Kafein Teknoloji, Yıldız Teknopark içerisinde, 500 kişilik bir ekiple müşteri ihtiyaçlarını analiz ediyor ve kurumların ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyor.

Şirket, son dönemde kişisel verilerin korunması üzerine geliştirdiği çözümlerle talep görüyor. Micro Focus adını verdiği hizmetle bu kapsamda Türk Telekom ve Vodafone’a projeler geliştiriyor.

BULUT TABANLI PARK SİSTEMİ
Kafein’in ‘Akıllı Şehirler Bulut Tabanlı Park Sistemi’ (K-Merge) adıyla geliştirmekte olduğu bir projesi bulunuyor. Hızlı büyüyen şehirlerin en büyük problemlerinden birini otopark sorunu oluşturuyor.

Kafein Teknoloji Yönetici Ortağı Cem Kalyoncu, geliştirecekleri K-Merge Akıllı Park çözümü projesiyle bu soruna çözüm üreteceklerini söylüyor. Bu uygulama sayesinde otopark arama sorununa çözüm üretilirken yakıt ve zamandan tasarruf sağlanacak. Bu projeyle akıllı yönlendirmeler ve mobil ödeme sistemi sayesinde etkin denetim sistemi oluşturulacak ve mevcut işgücünün başka alanlara kaydırılması sağlanacak.

Kullanıcı verileri analiz edilerek öğrenen bir sistem geliştirilecek. Böylece kullanıcılara önerilerde bulunularak akıllı şehirlerde ulaşımı rahatlatacak bir sistemin temellerinin atılması sağlanacak.

Cem Kalyoncu, bu proje için onaylanmış bir TÜBİTAK başvurusu bulunduğunu ve projenin TÜBİTAK gözetiminde devam ettiğini vurguluyor. İki ay içerisinde projenin tamamlanacağını anlatan Kalyoncu, bu teknolojiyi belediyelerin ve AVM’lerin kullanımına sunacaklarını söylüyor.

YENİ TEKNOLOJİLER PEŞİNDE
Kafein Teknoloji, kişilerin web ortamındaki gezinme alışkanlıklarını analiz ederek doğru ürünlerin kullanıcıya sunulmasını sağlayan bir yazılım üzerinden de çalışılıyor.

Bu teknolojiyle örneğin çamaşır makinesi almak için web’de araştırma yapan bir müşteriye çamaşır deterjanı ihtiyacı olabileceği önermesinden yola çıkılarak öneriler sunulacak.

Şirket, bu bilgileri daha spesifik hale getirip hızlı tüketim sektörüne yönelik hizmet veren şirketlere sunmayı hedefliyor. Cem Kalyoncu, bu projeyi Hollandalı bir yazılım şirketiyle geliştirdiklerini ve proje tamamlandığında bu çözümü hem Türkiye’de hem de Avrupa’da sunacaklarını kaydediyor.

Şirketin bir diğer projesi de anlık duygu analizi yapan bir yazılım geliştirmek. Burada kişilerin duygu hareketlerini anlık olarak anlayıp bunlardan anlamlı sonuçlar elde edilmesi hedefleniyor.

Elde edilen sonuçlar son kullanıcıya iletilmesi için hazırlanıyor. Cem Kalyoncu, bu proje hakkında şu bilgileri veriyor: “Bu teknoloji ile real-time (gerçek zamanlı) işlenen veriler yine anlık olarak iletilebiliyor.

Deep learning (derin öğrenme) mimarisi kullanılarak kişinin yüz duyguları işleniyor. Sonuçlanan kısımda beş farklı duygu için tahminler yapılacak. Tahminleme sonucunda çıkan duyguların ortalaması alınıyor ve grafiksel olarak gösteriliyor.”

İNGİLTERE’DE OFİS AÇACAK
Kafein Teknoloji’nin bazı iştirakleri de var. Bunlardan biri olan Intranet Yazılım, kalite yönetimi, bilgi teknolojisi, sistem entegrasyonu konularında araştırma ve danışmanlık hizmetiyle yapıp iş güvenliğine yönelik çözümler sunuyor. KTEC Yazılım Teknolojileri ile Kafein Yazılım Hizmetleri ise katılım finans sektörüne yönelik finansal teknoloji çözümleri geliştiriyor.

Kafein Teknoloji, 2018 yılında Smartiks firmasının yüzde 51 hissesini satın aldı. Smartiks’in ABD ve Dubai’de irtibat ofisi bulunuyor. Cem Kalyoncu, bu yıl İngiltere’de de bir ofis açacaklarını söylüyor.

Kalyoncu, “Halka açılırken hedeflerimizden biri de yurtdışına yazılım ihraç etmekti. Bu yıl Hollanda ile yapacağımız işbirliği sonucu yurtdışına açılacağız. Uzakdoğu ile de görüşmelerimiz var. ” diyorİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap