Dünyada tanıtım atağına geçecek

Dünyada tanıtım atağına geçecek

2017’yi 10 milyar dolarlık ihracatla kapatan tekstil sektörü, 2018’de yüzde 10-15 büyümeye kilitlenmiş durumda. Yerli üretimi teşvik için iplik ithalatına ek vergi talep eden tekstilciler, Türk tekstilini dünyaya tanıtacak reklam kampanyaları yapacak.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Türkiye’de istihdamı besleyen sektörlerin başında gelen tekstil sektörü, 2017’de gerek kapasite kullanım oranlarında gerekse ihracatta önemli başarılara imza attı. Yılı 10 milyar dolarlık ihracatla kapatmaya hazırlanan sektör, 2018’de ise yüzde 10-15 büyüme hedefine kilitlenmiş durumda.

2018’de yeni istihdam yaratmak ve daha fazla ihracat için Türk tekstilini dünyaya tanıtıcı reklam kampanyaları yapmaya hazırlanan tekstilciler, 2017’de İspanya’da yapılan tanıtım günlerini 2018’de Almanya, İran ve İtalya’da da gerçekleştirecek. Sektör ayrıca 2018 yılında Tunus, Danimarka, Ukrayna, Polonya gibi sürdürülebilir ihracata uygun pazarlara ticari heyetler gönderecek.

TAM KAPASİTE ÇALIŞIYOR
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, son yıllarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin dünyanın en fazla tekstil ihracatı yapan ülkeler sıralamasında yedinci sıraya yükseldiğini kaydediyor.

2018 yılında bu sıralamada daha üst seviyelere çıkmak için çalışacaklarını ifade eden Gülle, sektördeki kapasite kullanım oranlarındaki artışa dikkat çekiyor.

2017 yılı haziran ayında sektörün kapasite kullanım oranı yüzde 80,7 seviyesinde gerçekleşmişti. 2017 yılının ikinci yarısından sonra da yüzde 80’in altına düşmeyen kapasite kullanım oranları kasım ayında yüzde 81,4’ü buldu.

Sanayi üretimi ve ciro endekslerinde de benzerbirtablo ile karşılaştıklarını anlatan İsmail Gülle, “Sektör cirosundaki artış, kapasite kullanım oranımız, büyüme rakamlarımız ve ihracatımız bizlere sektörün tam kapasite çalıştığını gösteriyor” diye konuşuyor. Türkiye’nin ortalama kilogram başına ihracatı 1,5 dolar seviyelerindey-ken tekstil sektöründe bu rakam 4,7 doları buluyor.

YERLİ OTODAN PAY İSTİYOR
Tekstil sektörünün yeni dönemde üzerinde önemle durduğu bir konu da yerli otomobil projesi olacak. Tekstil sektörü yerli otomobil projesinden pay almak istiyor. Yerli otomobilde kullanılacak tekstilin de tamamen yerli olması gerektiğinin altını çizen İsmail Gülle, “Milli otomobil olacaksa, onun tekstille ilgili işleri de milli olmalı. Biz buna talibiz” diyor.

ZEKİ KIVANÇ AKDENİZ TEKSTİL VE HAMMADDELERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ BAŞKANI
“İTHALATA VERGİ ARTIŞI BEKLİYORUZ”
“2018’de, iplik ithalatı nedeniyle yaşanan sıkıntılarımızı aşmak için ithalat vergilerinde artış istiyoruz. Ortak bir yol bulacağız. Tekstilde kapalı fabrikalar var. Konfeksiyoncuların haklı isteklerine açık çek veriyoruz. Konfeksiyon üretiminin 6. Bölge teşvikleri kapsamına alınması için destek vereceğiz. Biz konfeksiyon ithalatı da istemiyo¬ruz. Onlarla birlikte hükümete gider izah ederiz. Konfeksiyon en fazla istihdamın olduğu sektör. Konfeksiyonda istihdamın üzerinde¬ki yükleri devletimiz alırsa konfeksiyon ihracatı artar.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap