Bist 100
11156,2
0,15%
Bist 100
Dolar/TL
33,0249
-0,1669%
Dolar/TL
Euro/TL
35,9502
-0,5493%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0884
-0,1193%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2549,08
-1,99%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Musk kapalı kapılar ardındaki zirvede 'yapay zeka' için uyardı: 'İki ucu keskin kılıç'

ABD’de, aralarında Tesla, Meta, Google, OpenAI ve Microsoft gibi dev şirketlerin üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu teknoloji liderleri, yapay zeka alanında düzenleme arayışı için Kongrede bir araya geldi. Kapalı kapılar ardında 2 bölüm şeklinde toplam 6 saat süren forumda Elon Musk'ın senatörleri yapay zekanın iki ucu keskin bir kılıç olduğunu, hem iyi şeyler yapabileceğini hem de uygarlığı yok edebileceği sözleriyle uyardığı iddia edildi.

14 Eylül 2023 | 10:53
Son Güncellenme: 14 Eylül 2023 | 14:36
Musk kapalı kapılar ardındaki zirvede 'yapay zeka' için uyardı: 'İki ucu keskin kılıç'

New York’un Demokrat Senatörü Chuck Schumer’in öncülüğünde Kongrede düzenlenen ilk yapay zeka forumuna, 22 teknoloji şirketi yöneticisi, her iki partiden senatörler, sendika ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Toplantıya girerken Tesla ve SpaceX şirketlerinin üst yöneticisi Elon Musk, gazetecilere verdiği demeçte, “şirketlerin güvenli ve halkın genel çıkarına uygun eylemlerde bulunmasını sağlamak için bir düzenleyiciye ihtiyaç duyulduğunu" belirterek, "Bizim için bir hakeme sahip olmak önemli." ifadesini kullandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Senatonun çoğunluk lideri Schumer, "Bugün çok büyük, karmaşık ve hayati bir girişime başlıyoruz. Amaç, Kongrenin kabul edebileceği iki partili yapay zeka politikası için bir temel oluşturmak.” dedi.

Shcumer, Kongrenin yapay zeka düzenlemesinde rol oynaması gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü Kongre olmadan ne yapay zekanın faydalarını en üst düzeye çıkarabiliriz, ne de risklerini en aza indirebiliriz." diye konuştu.

Daha sonra kapalı kapılar ardında Schumer’in moderatörlüğünde devam eden forumda, 2 bölüm şeklinde toplam 6 saat boyunca toplam varlık değeri 6,5 trilyonu bulan teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri, senatörler ve diğer katılımcılar arasında yapay zeka tartışıldı.

Musk'tan yapay zeka için 'iki ucu keskin kılıç' benzetmesi 

Fortune'ın oturumda bulunan bir kişiye dayandırdığı haberine göre Elon Musk, ABD'li senatörlere yapay zekayı iki ucu keskin bir kılıç olarak nitelendirerek teknolojinin iyilik için muazzam bir kaynak olabileceğini söyledi ancak uygarlığa yönelik riskler konusunda uyarıda bulundu.

Odada bulunan kişi, Tesla Inc. şirketinin CEO'su Musk'ın senatörlere sürücüsüz otomobiller konusunda endişelenmemeleri gerektiğini, bunun yerine endişelerini daha derin yapay zeka olarak adlandırdığı şeye odaklamaları gerektiğini söylediğini aktardı. Derin yapay zeka, bilgisayarlara verileri insan beynini taklit edecek şekilde işlemeyi öğreten bir yapay zeka türü olan derin öğrenmeye açık bir gönderme.

Söz konusu kişi, hazırlıksız konuşan Musk'ın özellikle uzaydan görülebilecek kadar güçlü ve büyük, şu anda anlaşılması zor bir zeka seviyesine sahip veri merkezleriyle ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi.  

Dünyanın en zengin insanı olan Musk'ın başlattığı projeler arasında xAI adlı bir yapay zeka şirketi de bulunuyor.

"Bunun kamuya açık olmaması hayal kırıklığına uğrattı"

Missouri’nin Cumhuriyetçi Senatörü Josh Hawley, toplantı öncesinde yapay zeka forumunun kapalı şekilde yapılmasını eleştirerek, "Bu, teknoloji tekelcilerinin en büyük buluşması ve bunun kamuya açık, gerçek bir toplantı şeklinde olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı." değerlendirmesinde bulundu.

Hawley, Kongrenin anlamlı bir teknoloji mevzuatı geçirememesinden de yakınarak, "Dünyanın en büyük tekelcilerini neden gelip Kongreye daha fazla para kazanmalarına nasıl yardımcı olabileceğine dair ipuçları vermeye davet ettiğimizi bilmiyorum." dedi.

Forum, Senato ofis binasının Kennedy Toplantı Salonu'nda yapıldı

Kongredeki ilk yapay zeka forumunun, Titanik'in batması, Pearl Harbor'ın bombalanması ve Watergate skandalına ilişkin duruşmaların yapıldığı Senato ofis binasının Kennedy Toplantı Salonu'nda düzenlenmesi de ayrıca ilgi çekti.

ABD’de Kongre üyeleri, OpenAI'ya ait ChatGPT sohbet robotunun piyasaya sürülmesinden bu yana yatırımlarda ve tüketici popülaritesinde patlama yaşayan yeni teknolojinin düzenlenmesi ve olası tehlikeleri nasıl azaltabilecekleri konusunda oturumlar düzenleyerek çalışmalar yapıyor.

Toplumda, işçi sendikası liderleri ve sivil toplum grupları da teknoloji endüstrisinin, çalışanların istihdam güvenliğini tehdit edebilecek ve eğitimi altüst edebilecek yeni ürünleri piyasaya sürme konusundaki aceleciliğinden endişe ediyor.

 

0

  • ALTIN GRAM - TL 2549,08 -1,99%
  • ALTIN ONS 2400,78 -1,82%
  • BIST 100 11156,2 0,15%
  • DOLAR/JAPON YENI 157,48 0,074%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,37305 0,17875%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 87,7 -0,4566%
  • DOLAR/TURK LIRASI 33,0249 -0,1669%
  • EURO/DOLAR 1,0884 -0,1193%
  • EURO/TURK LIRASI 35,9502 -0,5493%
  • STERLIN/DOLAR 1,2914 -0,23562%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL