İstihdamda en hızlı Kayseri Metal oldu

İstihdamda en hızlı Kayseri Metal oldu

2015’te Anadolu 500’de istihdamım en fazla artıran şirket Kayseri Metal oldu. Kayseri Metal, 2014’te 95 olan çalışan sayısını 2015’te 285’e yükselterek istihdamını yüzde 200 arttırdı.

LEVENT GÖKMEN
lgokmen@ekonomist.com.tr

Bunu, farklı isimlerle faaliyet gösteren şirketlerini tek çatı altında birleştirmenin yanı sıra yeni yatırımlar da yaparak sağladı. istihdam artışında Kayseri Metal’i Harput Tekstil ve Durum Gıda izledi.

TEB BNP PARIBAS ORTAKLIĞI
Anadolu 500’de 2015 yılında istihdamını en çok artıran şirket Kayseri Metal Center Sanayi oldu. Kayseri Metal, 2015 yılında çalışan sayısını yüzde 200 artırarak 95 kişiden 285 kişiye yükseltti. Kayseri Metal’in ardından istihdamını yüzde 86,6 oranında artırıp 760 kişiden bin 418’e yükselten Harput Tekstil ikinci, 200 kişilik istihdamını yüzde 85 oranında artırıp 370 kişiye çıkaran Durum Gıda ise üçüncü sırada yer aldı,

1987 yılında Eren Metal adıyla Kayseri’de kurulan şirket, 2000 yılında KMC Steel Service Center adını alarak günümüzde Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından biri haline geldi. KMC, Gebze, Diliskelesi, İzmir, Ereğli, İskenderun olmak üzere Türkiye’nin önemli limanlarında ve Kay-seri’de toplam 100 bin metrekare alan üzerinde 50 bin metrekare kapalı alanda ve fabrikalarıyla hizmet veriyor.

YENİ YATIRIMLA BÜYÜDÜ
Kayseri Metal Center Sanayi Genel Müdürü Mahmut Bakır, İzmir’de boru profil üretimi yapan Meko adlı şirketlerini KMC çatısı altına almaları ve yeni yatırımlarla istihdamlarının arttığını söylüyor. Yaklaşık 4 milyon Euro’luk yatırımla 20 bin metrekarelik yeni makine parkuru yatırımı yaptıklarına işaret eden Bakır, bu yatırımla 20 kişilik ek istihdamın da gündeme geldiğini belirtiyor.

Anadolu 500’de istihdamdaki büyümesiyle ikinci sırada yer alan Har-put Tekstil, Bursa’da faaliyet gösteriyor. Harput Tekstil, iplikten dokumaya ve baskıya kadar entegre tesisleriyle öne çıkan bir şirket. Miranlı İplik tesisinin devreye alınması ve ek yatırımlarla istihdamını artıran şirket, Türkiye’nin en büyük üreticilerinden.

Üçüncü sıradaki Durum Gıda, 2002’de Arbel Grup bünyesinde kuruldu. Farklı markalarla üretim yapan Durum Gıda, 2006 yılında Mersin’de kurduğu yeni tesis ve son teknolojik üretim hatlarıyla Arbella markası ile üretime başladı. İlk yıl 15 ülkeye 17 bin ton makarna ihraç eden şirket, bugün 100’den fazla ülkeye 50 bin ton makarna ihraç ediyor.

HEDEFLERİ ÇOK BÜYÜK
Önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en çok bilinen markaları arasına girme hedefinde olan Durum Gıda, üretim ve pazarlama alanında yapılan yatırımlara paralel olarak her geçen yıl istihdamını da artırıyor. 2014 yılında 200 kişiyi istihdam eden şirket 2015 yılında bu sayıyı yüzde 85 attırarak 370’e çıkardı. Şirket, ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısını da artırıyor.

DÖRT FARKLI BÖLGEDE HİZMET
Kayseri Metal Center Sanayi (KMC), Gebze, İzmir ve Ereğli’de Sac İşleme Merkezleri ile Diliskelesi ve İskenderun’da ise açık ve kapalı depolarıyla müşterilerinin taleplerini karşılıyor. KMC, ihracat pazarları ve Türkiye’deki İhracatçı müşterileri için Gebze tesislerinde antrepo hizmeti de veriyor.

6041İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap