Bist 100
9645,02
-0,5%
Bist 100
Dolar/TL
32,5549
0,0249%
Dolar/TL
Euro/TL
34,8879
0,1573%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,07
-0,0196%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2432,43
0,11%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

F/K ve PD/DD'ye göre ucuz kalan hisseler

14 Haziran 2018
F/K ve PD/DD'ye göre ucuz kalan hisseler
Geçen hafta, hisse ve tahvil piyasalarındaki satış sürdü. Bu dönemde, 15 sektörden 40 hisseyi F/K ve PD/DD rasyolarını baz alarak inceledik. Piyasadan dönüş sinyali gelirse sektör ortalamalarının altında işlem gören ucuz hisselerde alımlar olabileceği söyleniyor.

CEREN ORAL
coral@ekonomist.com.tr

Geçen hafta, gelişmekte olan ülke piyasaları alıcılı seyir izledi. Ancak Türkiye hisse ve tahvil piyasalarındaki satış sürdü. Gelişmeler böyleyken borsadaki belirli rasyolar, yatırım kararlarında yardımcı olabiliyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.Biz de borsanın sektör ve hisse bazlı olarak Fiyat/Kazanç (F/K) ve Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) rasyolarında en ucuz kalan hisselerini araştırdık. Piyasa değeri 100 milyon TL'nin altındaki şirketleri listeye almadık. 15 sektörün son bir yılda F/K ve PD/DD'ye göre düşük değerlemede işlem gören hisselerini tespit ettik. 15 sektörden 40 hisseye ulaştık.

NE ANLAMA GELİYOR?
F/K oranı, hisse fiyatının hisse başına düşen kâra bölünmesiyle elde ediliyor. Bir şirket zarardaysa veya öz sermayesi eksideyse F/K oranı sıfır oluyor.

Bu oranın yükselmesi hisse fiyatlarının pahalı, düşmesi ucuz olduğuna işaret ediyor. 10 bareminin altında kalan hisselerin ucuz olarak tanımlandığı ancak sektör ortalamalarına da dikkat etmek gerektiği belirtiliyor. F/K'si emsallerine göre düşük olan hissenin alıma daha uygun olduğu da kaydediliyor.

Piyasa değeri (PD), hisse fiyatının hisse sayısıyla çarpılması demek. Defter değeri (DD) ise öz sermayeyi temsil ediyor. Hissenin piyasa değerinin öz sermayeye bölünmesiyle hesaplanan PD/DD'nin 1'den küçük olması şirketin PD'sinin öz sermayenin altında olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, PD/DD'nin hissenin yer aldığı sektör ortalamasının altında kalmasını hisse açısından olumlu olarak yorumluyor.

HANGİ HİSSELER?
A1 Capital Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, bu çarpanlar bazında bankacılık ve GYO'nun ucuz olduğunu söylüyor. Taştan, "PD/DD'ye baktığımızda DD altında işlem gören bankalar var. Bu da bankaların gerçek değerleri altında işlem gördüğü anlamına geliyor" diyor.

Vahap Taştan, bankalar için şu değerlendirmede bulunuyor: "Bankalar, son yıllarda BİST-100'ün gerisinde kaldı. Sanayi şirketlerinin getirileri bankaların cazibesini yitirmesine neden oldu. Mayıs ayında piyasaya paralel olarak banka hisseleri de düştü. Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen son açıklamalar banka fiyatlarını daha da ucuz hale getiriyor."

ÖNCELİKLİ ALIM FIRSATI
Global Menkul Değerler Stratejisti Rıdvan Baştürk, piyasadan dönüş sinyali gelirse sektör ortalamalarının altında işlem gören hisselerde öncelikli alımlar olabileceğini söylüyor. Örneğin gıda-içecek sektörünün F/K ortalamasının 34'lerde olduğunu kaydeden Baştürk, Ülker Bisküvi, Banvit, Pınar Et, Pınar Süt, Tat Gıda ve BİM'in F/K'sinin sektör ortalamasının altında seyrettiğini belirtiyor.

Baştürk, "Sektör ortalamasına göre bu hisseler ucuz olarak değerlendirilebilir" diye konuşuyor. Ancak F/K oranı 112 olan Anadolu Efes gibi şirketlerin sektör ortalamasını yukarı çektiğini de ekliyor.

Rıdvan Baştürk, otomotivde F/K bazında Doğuş Otomotiv, Ford Otosan, Tofaş Oto ve Türk Traktör'ün sektör ortalamasının altında, Karsan Otomotiv'in ve Otokar'ın sektör ortalamasının üzerinde işlem gördüğüne dikkat çekiyor. Baştürk, "PD/DD bazında ise Doğuş Oto, Karsan Otomotiv, Tümosan ve Tofaş Oto ortalamanın altında" diye konuşuyor.

BU NOKTALARA DİKKAT!
Yatırımcıların ilgilendikleri hisseyi yurtiçi ve yurtdışındaki emsallerinin sahip olduğu F/K ve PD/DD oranlarıyla karşılaştırması önem arz ediyor. Buna göre ucuz kalan hisseye yatırım yapan yatırımcı sayısının artmasının hisse performansına olumlu yansıdığını belirtiliyor.

Işık FX Araştırma Uzmanı Burak Yunuscular, öz sermayesi negatif olduğundan PD/DD oranı da negatif olan şirkete yatırım yapmanın riskli olduğunu, bu şirketlerin iflas etme olasılığı taşıdığını kaydediyor.

Yatırım kararlarında bu iki rasyoyu bir arada değerlendirmenin önemine değinen Yunuscular, Deva Holding'i, Sabancı'yı, Trakya Cam'ı, Banvit'i, Ege Endüstri'yi sektör ortalamasının altındaki hisseler arasında sıralıyor. Bu hisselerin potansiyeli olduğunun altını çiziyor.

Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Ceren Bakçay, "F/K ve PD/DD'ye göre bankalar, cam şirketleri ve holdingler öne çıkıyor" diyor. Bakçay, YKB, Sabancı Holding ve Trakya Cam'ın potansiyelini yüksek görüyor.

Ceren Bakçay, dikkat edilmesi gereken diğer noktaları ise şöyle özetliyor: "Şirketin finansal yapısı, borçluluk durumu, büyüme ve yatırım stratejisi, ortaklarına kâr payı dağıtıp dağıtmadığı, dağıtıyorsa temettü verimliliği çok önemli. Öz varlık kârlılığının da analiz edilmesi, orta-uzun vadeli yatırım açısından daha sağlıklı."

YUNUS KAYA ALNUS YATIRIM ARAŞTIRMA MÜDÜRÜ
"BORSA İÇİN ÜÇ SENARYO VAR"
"Negatif seyrini sürdüren BİST-100 Endeksi, geçen hafta 8 Haziran'da 95.876'dan kapandı. Hafta boyunca 100.000'i geçmeye çalıştı. Borsada son yılların en zayıf seyrinin hedefi neresi olabilir diye baktığımızda iki ana nokta dikkat çekiyor.

İlk olasılık, 'Dirençler sonradan destek olur' kuralı gereği 2013'te gerçekleşen ve 2017'ye kadar geçilemeyen zirve seviyesinin tekrar test edilmesi. Bu nokta 93.400 civarı. İkinci olasılık, son dokuz yılda BİST-100'ün ayrılsa da geri döndüğü ortalama fiyat.

Aylık göstergeler bunun için 88.000'i işaret ediyor. Önceki tecrübeler bu seviyeye değdikten sonra ciddi alış dalgasının tetikleneceğini gösteriyor. 88.000'e gerilemesi halinde endekse 'güçlü al' önerisi verilmeli. Üçüncü olasılık ise 102.000'in yukarı geçilerek düşen trendi bitirmesi olabilir."
0


  • ALTIN GRAM - TL 2432,43 0,11%
  • ALTIN ONS 2323,99 0,09%
  • BIST 100 9645,02 -0,5%
  • DOLAR/JAPON YENI 154,752 -0,033%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36628 -0,00329%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 93,2 -0,5166%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,5549 0,0249%
  • EURO/DOLAR 1,07 -0,0196%
  • EURO/TURK LIRASI 34,8879 0,1573%
  • STERLIN/DOLAR 1,2451 0,00562%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL