Bist 100
9179,48
-1,66%
Bist 100
Dolar/TL
31,1432
0,121%
Dolar/TL
Euro/TL
33,816
0,0573%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0846
-0,059%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2032,59
0%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Gram altında yeni rekorlar bekleniyor

11 Eylül 2018
Gram altında yeni rekorlar bekleniyor
Dolardaki yukarı hareketle ons altında düşüş, gram altında yükseliş sürüyor. Dolar ile ticaretin seyri ve FED, sarı metalde etkili olacak. Gram altında yeni rekorlar bekleniyor. Burada pozisyonların korunması önerilirken geri çekilmeler de alım fırsatı yaratabilir.

CEREN ORAL
[email protected]

Jeopolitik risklerden ve siyasi gelişmelerden oldukça etkilenen altın fiyatları, son dönemde çizdiği tabloyla dikkat çekiyor. Yılbaşından bugüne yüzde 7,54 değer kaybeden ons altın, özellikle 2018 Haziran ortasından bu yana düşüş trendini devam ettiriyor.

2018 başından bu yana yüzde 60,3 yükselen gram altında ise kurun yükselişiyle rekor seviyeler test ediliyor. Peki, ons altın ve gram altın tarafındaki bu gelişmelerde hangi faktörler etkili?

2016 SEVİYELERİNE GERİLEDİ
2018'in başlarında artan küresel jeopolitik riskler ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) politikalarına dair belirsizlikler, küresel anlamda dolarda değer kayıplarına neden oldu. Buna bağlı olarak ons altında da güvenli liman talebiyle yukarı yönlü hareketler desteklendi ve 1.365 dolar seviyeleri test edildi.

Ancak yıl ortasına doğru gelindiğinde FED'in bu yıl dört faiz artışı yapacağı yönündeki beklentilerin artması ve jeopolitik risklerin azalmasıyla dolar endeksinde 88'lerden 95'lere doğru hızlı bir toparlanma görüldü.

Buna gelişmiş ülke merkez bankalarının altına talebindeki azalış ve ABD ekonomisinin gidişatının pozitif olması ile faizlerin artma eğilimini sürdürmesi de eklenince ons altında değer kayıpları oluştu.

Sarı metal fiyatları üzerinde ABD ile Çin arasındaki ilişkiler de önem arz ediyor. ABD'nin altın gibi emtia ve metallerin en çok kullanıldığı Çin'e karşı ticaret savaşı ilan etmesiyle yılın kalanında Çin ekonomisinin daha da daralacağı ve emtia talebinin azalacağı beklentisi arttı.

Bu da ons altında 1.160'lara kadar geri çekilmelerin derinleşmesine neden oldu. Bunun 2016 yıl-sonunda test edilen 1.146 dolardan sonra ons altındaki en düşük seviye olduğunu belirtmekte fayda var.

FED, BELİRLEYİCİ OLACAK
Peki, bundan sonraki süreçte sarı metale dair beklentiler nasıl şekilleniyor? Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün, 1.160 dolardan destek bulan ons altında FED Başkanı Powell'ın son açıklamalarının güvercin bulunmasının yeniden 1.200 dolarların test edilmesine neden olduğunu söylüyor. Ons altının yönünü FED'in belirleyebileceğini kaydeden Ürkün, "ABD'den olumlu gelen veriler, FED'in faiz artırım olasılıklarını güçlendiriyor" diyor.

Ancak Barış Ürkün, ticaret savaşlarına dair endişelerin ABD ekonomisinde yaratacağı etkiyi hesap eden bir FED'in kademeli faiz artırımlarına ara verecek güçlü bir sinyal verirse ons altın için yönün yukarı olabileceğini de vurguluyor. Ürkün'e göre, ons altında anlamlı yükseliş yaşanabilmesi için hem 1.200 dolar üzerinde bir kalıcılık hem de 1.240-1.250 dolar bandının üzerine bir geçişin görülmesi gerekiyor. Böyle bir durumda ons altın yıl sonuna kadar 1.300 doları görebilir.GRAM ALTIN AYRIŞTI
Ons altın tarafında yılbaşından bu yana gelişmeler ve beklentiler böyleyken TL bazındaki gram altında ise ayrışmaların ortaya çıktığı görülüyor.

Altının global bazdaki fiyatı dip yaparken Türkiye'de yaşanan yerel risk artışlarının dolar/ TL'de yukarı yönlü ataklara neden olması, TL bazlı gram altında da yukarı yönlü fiyatlamaları beraberinde getirdi. Nitekim gram altın, kurda özellikle ağustos ayında yaşanan sert yükselişin de etkisiyle tüm zamanların rekor seviyelerini sürekli yeniledi ve 273 TL'nin üzerini test etti.

EĞİLİM, YUKARI YÖNLÜ
Bu noktada TL bazındaki gram altında yeni rekorların kırılıp kırılmayacağı merak konusu. GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan,"Dolar/TL'de yükseliş eğilimi sürerse gram altında da geniş perspektifte eğilim yukarı olabilir" diyor.

Erkan, gram altının seyri için Türkiye'ye ilişkin diplomatik ve jeopolitik gelişmelerin, TCMB'nin parasal sıkılaşma politikasının piyasalar üzerindeki etkisinin ve bu etkenlerin TL üzerindeki fiyatlamalarının takip edileceğini belirtiyor.

Bu öngörüler ışığında Enver Erkan'a göre, gram altın 225 TL üzerinde kalmayı sürdürürse fiyatlama davranışını 268-272 TL bölgesi başta olmak üzere 285 TL ve 303 TL bariyerlerine taşımak isteyebilir. Ahlatcı Yatırım'dan Barış Ürkün ise ons altında olası toparlanmanın TL'deki zayıflıkla birleşme olasılığına değiniyor. Ürkün,
bu senaryoda gram altında yeniden 260-280 TL'lerin test edilmesini mümkün görüyor.

ALIM FIRSATI MI?
Peki, portföylerinde altın bulunduran yatırımcılar ne yapmalı ve yeni seviyelerde altın alınmalı mı? Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, gram TL'deki fiyatlamalar üzerinde dolar/TL'deki oynaklığın belirleyeceği olacağı görüşünde.

Kavak, Türkiye'nin ekonomik riskleri başta olmak üzere sistematik gelişmelerle kurlarda oluşabilecek fiyatlamaların, gram altının ons altından daha yüksek oynaklığa sahip olma olasılığını güçlendirdiğini söylüyor.

Bu nedenle Yusuf Kavak, gram TL'deki alım pozisyonlarının kâr yazma olasılığını ons altındaki alım pozisyonlarından daha yüksek görüyor. 2019'un ons ve gram/TL tarafında pozitif olacağı görüşündeki Yusuf Kavak, her iki üründe yaşanacak geri çekilmelerin alım fırsatı sunabileceğini de sözlerine ekliyor.

GCM Menkul'den Enver Erkan, portföyünde TL bazlı altın bulunduran yatırımcılara, TL'deki değer kaybından dolayı bunu elinde tutmaya devam edebilecekleri önerisinde bulunuyor. Erkan, ons tarafında negatif fiyatlama eğiliminin güçlü dolar teması devam ettiği sürece ağırlıkta olacağını öngörüyor.

TUNCAY TURŞUCU İNTEGRAL YATIRIM ARAŞTIRMA DİREKTÖRÜ
"ONSTA 1.220 DOLAR, SATIŞ FIRSATI YARATABİLİR"
"Ons altın, doların yükselişiyle baskı yaşıyor ve 1.320 doları geçemiyor. Ons altının zayıf seyri, gram altını tutarken dolardaki yükselişler gram fiyatlarını yukarı etkiliyor. Yılsonuna doğru dolar güçlenmesini sürdürürse ons altında 1.160 dolar seviyeleri görülebilir. Gram altın ise 266 TL'lere yükselebilir. Ancak ons sert düşerse, gram altın yılı mevcut 250-255 TL bölgesinde kapatabilir. Altın fiyatları üzerinde FED'in faiz artırımları ve mesajlar etkili olacak.

Şimdilik onsta güvenli liman etkisi yaratmayan ticaret savaşları, son çeyrekte iyice sertleşirse güvenli liman algısı ons altına destek verebilir. 2019'da Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) sıkılaşmaya gitmesi ise likidite açısından ons altını olumsuz etkileyebilir. Portföylerdeki mevcut gram altın pozisyonları korunabilir. Gram altında 264 TL satış, 247 TL alım fırsatı olabilir. Ons altında ise 1.220 seviyeleri satış için fırsat yaratabilir."
0


  • ALTIN GRAM - TL 2032,59 0%
  • ALTIN ONS 2030 -0,12%
  • BIST 100 9179,48 -1,66%
  • DOLAR/JAPON YENI 150,479 -0,136%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,35262 0,14771%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 92,05 -0,8012%
  • DOLAR/TURK LIRASI 31,1432 0,121%
  • EURO/DOLAR 1,0846 -0,059%
  • EURO/TURK LIRASI 33,816 0,0573%
  • STERLIN/DOLAR 1,26833 -0,01261%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL