Bist 100
9645,02
-0,5%
Bist 100
Dolar/TL
32,5532
0,0197%
Dolar/TL
Euro/TL
34,8642
0,0894%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,071
0,0682%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2429,71
0%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Üç kriterde bilançosu parlayan 38 şirket

21 Mart 2021
Üç kriterde bilançosu parlayan 38 şirket
Üç kritere göre 2020 yılı son çeyrek bilançolarında demir-çelik, dayanıklı tüketim, otomotiv, telekom ve yazılım sektörleri öne çıktı. 2021 ilk çeyrek sonuçlarında ise artan faizlerle talepteki yavaşlama ve kurun seyri önemli olacak.

CEREN ORAL BALABAN coral@ekonomist.com.tr

21 Mart-3 Nisan 2021 tarihli sayıdan 

Borsa İstanbul'da (BİST), 2020 son çeyrek bilanço dönemi geçen hafta tamamlandı. Son çeyrek, yurtdışında ekonomik aktivitedeki ılımlı toparlanmanın korunduğu bir dönem oldu.

Bir yanda salgına ilişkin ikinci dalga endişeleriyle kısmi kapanmalar görülürken, diğer yanda aşılama süreci başladı. Yurtiçinde ise ekonomideki toparlanma sürdü.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Yeni ekonomi yönetimiyle TL'nin değer kazanmaya başladığı ancak faizlerdeki yükseliş eğilimiyle kredi hacmindeki yavaşlamanın belirginleştiği bir son çeyrek izlendi.

BAŞARILI SONUÇLAR


2020 son çeyrek bilançolarının ekonomik aktivitedeki ve talepteki kısmi canlanmanın, yeni kısıtlamaların ve kur ile faizlerdeki hareketli seyrin yansımalarını içerdiği kaydediliyor.

Pandeminin etkisi halen görülmekle birlikte havacılık sektörü hariç bakıldığında 2020 son çeyrek finansallarında, 2019 son çeyreğe kıyasla önemli iyileşme yaşandığına da dikkat çekiliyor.

Bu etkileri yakından analiz etmek amacıyla 2020'ye ait bilanço sonuçlarını inceledik. Çalışmamıza finans şirketlerini, holdingleri, yatırım ortaklıklarını, GYO'ları almadık. Satış geliri 100 milyon TL'nin altındaki şirketler ile esas faaliyet zararı ve net zarar açıklayan ve bu iki rasyosu 2,5 milyon TL'nin altındaki şirketleri de dâhil etmedik.

Şirketleri bu üç kriterde yıllık değişimlerine de yer vererek sıraladık ve en iyi sonuçları elde eden 38 şirkete ulaştık. Çemaş Döküm, Ege Seramik, Silverline Endüstri, Türk Traktör ve Doğuş Otomotiv üç rasyoda da sıralamaya giren başarılı şirketler oldu.

HANGİ SEKTÖRLER ÖNE ÇIKTI?


1 Ekim 2020'de 7,74 TL olan dolar, 6 Kasım 2020'de 8,52 TL'yi görse de 2020'yi 7,44 TL'den tamamladı. Böylece son çeyrek, TL'nin başta dolar olmak üzere majör para birimlerine karşı değer kazandığı bir dönem oldu. Bu durum da döviz açığı olan şirketleri olumlu etkiledi.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, bu dönemde dolar/TL'deki düşüşün yüzdesel etkisinin bilançolardaki yabancı para pozisyonlarına diğer kurlardan rölatif olarak daha fazla etkide bulunduğunu söylüyor.

Döviz fazlası olan şirketlerin ise bu finansman kompozisyonundan tam tersine olumsuz etkilendiğine değinen Erkan, "Finans dışı şirketler tarafında özellikle kârlılıkta demir-çelik, beyaz eşya, otomotiv ve telekom sektörleri öne çıktı" diye konuşuyor.

Son çeyrekte brent petrol fiyatları da yükseldi. Enver Erkan, bu artışın petrol ve türevi ürünleri satan petrokimya ve enerji şirketlerine, stok değer kazancı ve satılan mamul fiyatının artışı şeklinde yansıdığını belirtiyor.

Sıkılaşan finansal koşullara rağmen güçlü satışlarla otomotiv şirketlerinin yüksek kârlar açıkladığını gözlemleyen Erkan, havacılıkta ise salgın nedeniyle azalan yolcu trafiği kaynaklı zarar etkisinin sürdüğünü kaydediyor.

Konut tarafında, kredi kampanyaları çerçevesinde üçüncü çeyrek iyi geçmişti. Ancak son çeyrekte ibre tersine döndü. Enver Erkan, bu dönemde artan faizler nedeniyle konutta satışların azaldığı bilgisini veriyor.

AYRIŞMALAR GÖRÜLEBİLİR


Vakıf Yatırım analistleri, son çeyrekte sanayi şirketlerinin genelde güçlü finansallar açıkladığını söylüyor. Kurum analistleri; özellikle dayanıklı tüketim, otomotiv, demir-çelik ve çimento gibi sektörlerde güçlü bilançolar devam ederken, havacılıkta zayıf finansallar görüldüğünün altını çiziyor.

Vakıf Yatırım analistleri; güçlü finansal sonuçlar açıklayan birçok şirket için son çeyreğin bilanço anlamında en iyinin görüldüğü çeyrek olabileceği görüşünü paylaşıyor. Bu nedenle kuruma göre, 2021'de şirketlerin faaliyetlerine ilişkin beklentiler, fiyatlamalarda sektör ve hisse bazlı ayrışmalara neden olabilir.

2021 İÇİN NE BEKLENİYOR?


Peki, bilançolar açısından 2021 nasıl bir yıl olacak? Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün, ilk çeyrekte gelen öncü göstergelere göre üretim tarafının canlı kalmaya devam ettiğine, ihracat katkısının ise salgınla ilgili iyimserliğin oluşmasıyla arttığına dikkat çekiyor.

İlk çeyrek bilançolarında ihracat yoğun çalışan şirketlerin dikkat çekmesini bekleyen Ürkün, ekonomilerde toparlanma umutlarının arttığı bu periyotta emtia fiyatlarındaki yükselişle güçlü ihracat yapısına sahip demir-çelik, çimento şirketlerinin ön plana çıkacağını tahmin ediyor.

Mart ayında daha fazla normalleşme beklentileri oluşması durumunda havayolu sektörü şirketlerinin operasyonel performansının bir miktar iyileşebileceğini de öngörüyor.

Yatırım Finansman Araştırma Müdürü Serhan Gök ise 2021 için pandemi etkisinin oluşturduğu zayıf baza ek olarak emtia fiyatlarındaki artış ve kur ortalamalarının daha yüksek gerçekleşeceği tahminiyle araştırma kapsamındaki finans dışı şirketlerin 2021'de toplam cirolarında yüzde 30 büyüme bekliyor. Gök, bu şirketlerin 2021'de toplam net kârında ise yüzde 102 artış öngörüyor.

"YATIRIMCILARA SANAYİ SEGMENTİNDE SEÇİCİ ALIM ÖNERİYORUZ" KUR FARKI ZARARLARI AZALDI


Son çeyrekte TL'nin değer kazanımı, borçlu şirketlerin kur farkı zararlarını azalttı. Ancak faiz artışları, 2020 Kasım'da başladığından bu artışların tam etkilerinin bilançolara henüz yansımadığını da söylemek gerekiyor.

Bu kapsamda genel olarak şirketlerin satış hacimlerinde ve marjlarında güçlü trendlerin devam ettiğini gözlemledik. Bu trendlerin özellikle otomotiv, demir-çelik, yazılım, dayanıklı tüketim mallarında öne çıktığını söylemek mümkün.

Kârlılık açısından ise hemen hemen tüm sanayii şirketlerinde net kârlar beklentiler dâhilinde veya beklentilerin üzerinde geldi. Altınla bağlantılı sektörde çalışan şirketlerin ise beklentinin altında kârlar açıklandığını belirtmekte fayda var.

ALİ KERİM AKKOYUNLU GEDİK YATIRIM ARAŞTIRMA DİREKTÖRÜYAVAŞLAMA TRENDİNE GİRİLEBİLİR


2021 ilk çeyrek, ekonomik döngü anlamında mevsimsel bazda tarihsel en yavaş çeyrek olarak öne çıkıyor. İlk çeyrek kârlarının sanayi segmenti tüm yıl performansına ilişkin sinyal teşkil edeceğini düşünmüyoruz.

İlk çeyreğin artan faizlerin etkisinin daha çok hissedilebileceği bir dönem olacağını varsaydığımızda, 2020 son çeyrekte ivme kazanmış pek çok sektörün ivmelerinde yavaşlama trendleri görülebilir.

Burada yükselen fiyatlarla demir-çelik ve talepten dolayı yazılım, bu trendin dışında kalabilir. Yatırımcılara sanayii segmentinde seçici olarak alım yapmalarını öneriyoruz. Önerilerimiz arasında Erdemir, Turkcell, Türk Telekom, Şok Marketler, Migros, Mavi Giyim ve Logo Yazılım yer alıyor.

 

 
0


  • ALTIN GRAM - TL 2429,71 0%
  • ALTIN ONS 2321,5 -0,02%
  • BIST 100 9645,02 -0,5%
  • DOLAR/JAPON YENI 154,8 -0,002%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36588 -0,03257%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 93,2 -0,5166%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,5532 0,0197%
  • EURO/DOLAR 1,071 0,0682%
  • EURO/TURK LIRASI 34,8642 0,0894%
  • STERLIN/DOLAR 1,24589 0,06907%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL